Ponedjeljak, 16 Septembra, 2024
Rubrika:

Velika zagađenost vazduha tokom protekle noći u Pljevljima

Rekordne koncentracije zagađujućih PM 10 čestica su zabilježene prethodne noći, posebno u 21 čas 23. decembra kad je satna koncentracija PM 10 čestica u vazduhu iznad Pljevalja iznosila 480,3 mikro grama po metru kubnom

Proteklih dana u Pljevljima su na osnovu podataka sa mjerne stanice Agencije za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore stacionirane u Pljevljima, zabilježene enormno visoke satne koncentracije praškastih PM 10 čestica izuzetno opasnih za zdravlje ljudi.

Ipak rekordne koncentracije zagađujućih PM 10 čestica su zabilježene prethodne noći, posebno u 21 čas 23. decembra kad je satna koncentracija PM 10 čestica u vazduhu iznad Pljevalja iznosila 480,3 mikro grama po metru kubnom.

Vazduh u Pljevljima je proteklog dana bio posebno zagađen od 16-23 časa, jer su u to vrijeme satne koncentracije PM 10 otrovnih čestica u kontinuitetu bile iznad 300ug/m3. Ako znamo da zakonom propisane dnevne srednje vrijednosti suspendovanih čestica PM 10 iznose 50 μg/m3, a koje se ne smiju prekoračini ukupno 35 dana u toku godine,onda je sasvim jasno u kakvoj nezdravoj sredini žive građani Pljevalja.

Ovakve visoke koncentracije štetnih materija u vazduhu dovele su Pljevlja u sam vrh gradova u svijetu, koji su evidentirani po izuzetno visokim koncentracijama štetnih materija u vazduhu.

Na zvaničnom sajtu opštine Pljevlja nema nikakvog upozorenja za građane o poslednjem ekstremnom zagađenju vazduha u gradu, kao ni na lokalnom javnom oglašivaču televiziji Pljevlja.

Agencija za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore je prethodnog dana na svom sajtu objavila samo obavještenje za Sumpor dioksid :

„Na mjernoj stanici Gagovića imanje u Pljevljima analizator sumpor dioksida SO2 je u statusu „alarm“, što je razlog za prekid u mjerenjima ovog parametra. Tehničko osoblje CETI-ja će tokom sledeće nedelje izvršiti potrebne aktivnosti kako bi se nastavilo mjerenje koncentracije sumpor dioksida na ovoj lokaciji“.

Agencija je prethodnog dana takođe na svom sajtu izdala saopštenje za javnost:

„Zbog sve učestalijih zahtjeva medija, koji se odnose na aktuelnu situaciju vezanu za kvalitet vazduha u Crnoj Gori, a u cilju objektivnog informisanja javnosti, Agencija za zaštitu životne sredine informiše javnost o sljedećem:

Na osnovu indikativnih podataka dobijenih mjerenjem koncentracije PM čestica na automaskim analizatorima, zaključak je da je u Podgorici, Pljevljima, Bijelom Polju i Nikšiću prisutno zagađenje vazduha koje je uzrokovano sagorijevanjem čvrstog goriva (drvo i ugalj) za grijanje prostorija. Povremeno se registruju veoma visoke satne koncentracije PM čestica, posebno u popodnevnim i večernjim časovima u uslovima kada nema vjetra i padavina, a naročito ako su prisutne temperaturne inverzije, kakav je slučaj prethodnih dana.

Podsjećamo, tokom novembra registrovana su prekoračenja srednje dnevne koncentracije PM10 čestica u: Pljevljima 17 dana, Bijelom Polju i Podgorici-Zabjelo 8 dana, Podgorici-Blok V 6 dana u i Nikšiću 5 dana (zbog problema u radu uzorkivača nije vršeno uzorkovanje u: Nikšiću 9 dana, Bijelom Polju 5 i Pljevljima 3 dana).

Hemijskom analizom PM10 čestica utvrđeno je povećano prisustvo benzo(a)pirena u uzorcima iz Sjeverne i Centralne zone kvaliteta vazduha.

Kvalitet vazduha u Južnoj zoni u kojoj se mjerna mjesta nalaze u Baru i Kotoru je bio zadovoljavajući po osnovu svih mjerenih parametara.

Uzorkivač za PM 2,5 čestice nisu u funkciji na mjernim stanicama u: Pljevljima, Nikšiću i Bijelom Polju.

Od kako se počne sa upotrebom čvrstih goriva za potrebe grijanja prostorija (u Pljevljima je to dominantno ugalj), počinju i problemi sa kvalitetom vazduha. Posebno je značajan uticaj meteoroloških faktora, jer se dodatno usložnjava problem uslijed pojave temperaturnih inverzija, mirnog vremena bez vjetra i padavina uz visok atmosferski pritisak. U proteklom periodu upravo su aktuelne takve vremenske prilike, pa se osim visokih koncentracija PM čestica mogu registrovati i visoke srednje satne koncentracije sumpor(IV)oksida SO2, što je u direktnoj vezi sa emisijom zagađujućih materija koja nastaje sagorijevanjem uglja.

Stanje kvaliteta vazduha na svim mjernim mjestima se kontinuirano prati i reaguje se u skladu sa propisanim zakonskim obavezama.

Podaci o kvalitetu vazduha su dostupni na sajtu Agencije i svaka institucija je u obavezi da postupa u skladu sa propisanim nadležnostima.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve