Četvrtak, 9 Maja, 2024
Rubrika:

U Hrvatskoj glasali i putem posrednika

Analitičar iz Hrvatske, Krešimir Macan, ističe da se na izborima u toj državi moglo glasati putem posredika.

Odluka Državne izborne komisije, da zbog epidemiološkog rizika onemogući glasanje biračima koji su na bolničkom liječenju usljed infekcije Kovid-19, ali i onima koji se nalaze u karantinima van mjesta prebivališta, izazvala je negativne reakcije nevladinih organizacija u CG, koje se tradicionalno bave izborima. Analitičar iz Hrvatske, Krešimir Macan, ističe da se na izborima u toj državi moglo glasati putem posredika.

Ilustracija

“Nema potrebe da se mnogo obrazlaže ta priča, prosto i jednostavno postoji nešto što se zove Ustav CG, a taj Ustav kaže ko može da bira i da bude biran. Tako da nikako DIK ili bilo koja državna institucija nekim svojim aktom niže snage ne može da derogira Ustav”, navodi Dragan Koprivica (CDT).

“Strašno obeshrabruje kada kao organ koji je, između ostalog zadužen da i štiti biračko pravo, pravo glasa, kao jedno od osnovnih ustavnih prava ove zemlje, upravo donosi akt koji bi trebao da tako nešto spriječi i na taj nači nanosi veliku štetu izbornom procesu”, ističe Zlatko Vujović (CeMi).

Zato smatraju da bi Ustavni sud trebalo hitno da reaguje.

“Da Ustavni sud ovoga puta, za razliku od onih spiskova mnogo brže reaguje, da svoju reakciju pokaže prije izbora i da se ova situacija, još uvijek se može riješiti na dobrobit ovog društva i građana”, ocjenjuje Koprivica.

“Tražimo da se preporuke povuku, izmijene i usklade sa Ustavom Crne Gore. Moramo omogućiti svakom biračku, ukoliko to želi, da glasa. Ne možemo sistemski diskriminisati bilo koji krug lica, kao u ovom slučaju”, dodaje Vujović.

Slična situacija dogodila se i u Hrvatskoj, ali je na kraju prevaziđena, prenosi nam iskustvo tamošnji analitičar Krešimir Macan.

“Kod nas je bio isti slučaj pa se pobunila opozicija i NVO sektor. Išlo se na Ustavni sud, koji je dao uput da treba osigurati glasanje svima. Bilo je bitno da se omogući glasanje i kako… Kod nas je bilo propisano da vi možete glasati preko posrednika. Čovjek koji je imao Kovid je mogao opunomoćiti osobu iz uže porodice da ode po listić, ponese, da čovjek zaokruži i da ta osoba vrati listić, bez direktnog kontakta”, kaže za TVCG Macan.

A da li će i kako reagovati naš Ustavni sud biće jasno narednih dana. U nevladinom sektoru, međutim, već sada ne kriju razočarenje ponašanjem DIK-a.

“Juče smo imali priliku da vidimo nešto zaista nesvakidašnje, nešto što vjerovatno ne postoji u Evropi a ni šire, a to je da jedna državna institucija svjesno i jasno poziva na kršenje Ustava te države”, navodi Koprivica.

“Ako nastavi ovako da radi treba da podnesu ostavke. Postavlja se pitanje – da li smo spremni da održimo izbore. Sa ovakvim ponašanjem DIK-a nećemo biti spremni i nećemo dobiti dobre ocjene samog karaktera izbornog procesa”, smatra Vujović.

Odgovornost, ipak, napominju naši sagovornici, nije na jednoj, dvije ili tri političke partije. Odgovornost je na svim partijama, zaključuju, čiji su predstavnici glasali za ovakva neustavna rješenja.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve