Nedjelja, 6 Oktobra, 2024
Rubrika:

Sud u Strazburu: Odbijena žalba Mija Martinovića protiv CG

Podsjećamo, predstavka je podnijeta zbog zlostavljanja njenog podnosioca Mija Martinovića od strane određenog broja pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) u noći 24.10.2015. godine, kada je održan protestni skup DF-a

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu odbacio je predstavku u predmetu Martinović protiv Crne Gore, ocjenjujući je neprihvatljivom u smislu odredbi više članova Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

“Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je odluku u predmetu Martinović protiv Crne Gore, kojom je predstavku proglasio neprihvatljivom u smislu odredbi člana 35 stav 3 tačka (a) i stav 4 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda”, saopštila je zastupnica Crne Gore pred ovim sudom Valentina Pavličić.

Podsjećamo, predstavka je podnijeta zbog zlostavljanja njenog podnosioca od strane određenog broja pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) u noći 24.10.2015.godine, kada je održan protestni skup jedne opozicione političke koalicije.

U saopštenju Kancelarije zastupnika Crne Gore pred sudom u Strazburu podsjećaju da je nakon prekida skupa došlo do nereda na ulicama Podgorice i većeg broja sukoba između pripadnika policije i okupljenih građana.

Policija, je kažu zaustavila vozilo Martinovića, kojem je naređeno da izađe iz automobila sa još dvije osobe koje su bile s njim.

“Nakon što su pretreseni od strane policijskih službenika, došlo je do primjene prekomjerne sile od strane više nepoznatih pripadnika SAJ-a koji su bili maskirani. Istovremeno je pričinjena značajna materijalna šteta na njegovom putničkom vozilu”, navodi se u saopštenju.

U krivičnom postupku koji je uslijedio, dvojica počinilaca su, navodi se, identifikovani nakon priznanja i oglašeni su krivim zbog krivičnog djela mučenja u sticaju sa krivičnim djelom teška tjelesna povreda.

“Svaki je prvostepeno osuđen na kaznu zatvora od godinu dana i pet mjeseci. Takođe, komandant SAJ-a je pravosnažno osuđen na pet mjeseci zatvora zbog krivičnog djela pomoć učiniocu posle krivičnog djela. Ostali počinioci su ostali neidentifikovani do danas. 30.12.2015.godine podnosilac predstavke je zaključio vansudsko poravnanje sa Ministarstvom unutrašnjih poslova na osnovu kojeg mu je isplaćeno 130.000 eura na ime materijalne i nematerijalne štete”, navodi Pavličić u saopštenju.

U julu 2017, nakon podnošenja ustavne žalbe podnosioca predstavke, Ustavni sud Crne Gore je, kaže se u saopštenju, utvrdio povredu člana 3 Konvencije (i materijalnog i procesnog aspekta) i naredio Osnovnom državnom tužilaštvu da sprovede istragu u roku od tri mjeseca.

“Ta odluka je objavljena 08.11.2017.godine. U postupku nakon donošenja odluke Ustavnog suda Crne Gore, nadležno Osnovno državno tužilaštvo je preduzimalo određene istražne radnje na koje je ukazano. Međutim, istraga još uvijek nije dala rezultate niti su otkriveni ostali počinioci, pripadnici SAJ-a, za koje se sumnja da su počinili krivično djelo”, piše u saopštenju.

Podnosilac predstavke se, kako navode, žalio Evropskom sudu na navodnu povredu materijalnog i procesnog aspekta člana 3 Konvencije, zbog nedostatka djelotvorne, temeljne i nezavisne istrage, kao i na povredu člana 13 Konvencije (pravo na djelotvorni pravni lijek).

“Evropski sud je konstatovao da među strankama nije bilo sporno da je u konkretnom slučaju došlo do zlostavljanja podnosioca predstavke. Zastupnica Crne Gore je u ime države izrazila duboko žaljenje zbog predmetnog incidenta, ne sporeći navode iz predstavke u tom dijelu, posebno kod činjenice da je i odlukama Ustavnog suda utvrđena povreda člana 3 Konvencije u oba aspekta. Isti zaključak je donio i Savjet za građansku kontrolu rada policije, kao i Ombudsman. Međutim, u odbrani države je navedeno da je podnosilac predstavke izgubio status „žrtve“, imajući u vidu činjenicu da je odlukom Ustavnog suda država eksplicitno priznala povredu člana 3 Konvencije, da je vansudskim poravnanjem podnosiocu predstavke dodijeljen značajan novčani iznos, kao i da istraga nije bila bez rezultata, iako još uvijek nisu otkriveni svi počinioci.
Evropski sud je ispitivao pritužbe podnosioca predstavke sa stanovišta svoje dobro ustanovljene prakse u vezi sa statusom „žrtve“ u predmetima torture”, piše u saopštenju.

S tim u vezi, kako navode, Evropski sud je prvo primijetio da je Ustavni sud izričito utvrdio kršenje i materijalnog i procesnog aspekta člana 3 Konvencije u slučaju podnosioca predstavke, čime je izričito priznata povreda na koju se žalio podnosilac predstavke.

“Drugo, podnosilac predstavke je postigao nagodbu sa državom i time dobio novčanu naknadu u iznosu od 130.000,00 eura za svu postojeću i buduću štetu vezanu za incident. Konačno, sprovedena istraga je rezultirala identifikovanjem dva direktna počinioca krivičnog djela i njihovom osudom u prvom stepenu, kao i krivičnim gonjenjem i izricanjem kazne komandantu SAJ-a zbog pomaganja počiniocu nakon izvršenja krivičnog djela. U takvim okolnostima, prema nalaženju Evropskog suda, podnosilac predstavke ne može da tvrdi da i dalje ima status „žrtve“ u smislu člana 34 Konvencije, zbog čega su njegove pritužbe odbačene u skladu sa članom 35 stav 3 tačka (a) i stav 4 Konvencije. Takođe je utvrđeno da su pritužbe podnosioca predstavke u odnosu na član 13 Konvencije očigledno neosnovane, zbog čega je predstavka odbačena i u tom dijelu. Zbog svega navedenog, Evropski sud je jednoglasno proglasio predstavku kao neprihvatljivu”, navodi se u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve