Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Šćepanović za Aktuelno: Ukoliko odgovori potrebama investitora i turista, Kolašin će postati jedna od najprestižnijih turističkih destinacija

''Mogu reći, da su luksuzni hoteli poput budućeg Hotela 'Kilimandžaro' budućnost Kolašina koji nas, ukoliko na adekvatan način odgovorimo potrebama investotora i turista, za nekoliko godina mogu pozicionirati kao jednu od najprestižnijih turistickih destinacija u ovom dijelu regiona, ali i Evrope. Očekujem da ovakvi i slični hoteli, budu generator razvoja kolašinske opštine, jer daju snažan zamajac turističkoj privredi i infrastrukturi, poljoprivrednoj proizvodnji i zapošljavanju mladih''

Niko nije očekivao ovoliku posjetu turista i zahvaljujući otvaranju autoputa, slobodno mogu reći da je Kolašin ovog ljeta preuzeo štafetu od crnogorskog primorja, ocijenila je u razgovoru za portal AKTUELNO predjsednica opštine Marta Šćepanović.

Ona naglašava da je opština Kolašin finansijski stabilna, da se prihodi realizuju prema planu, osim u dijeli koji je umanjen populističkim programom Evropa sad.

Šćepanović navodi da su budućnost Kolašina luksuzni hoteli poput Hotela “Kilimandžaro”, koji je u izgradnji, a nedavno je uvršten na Listu razvojnih projekata u oblasti turizma.  Ističe da takvi projekti, ”ukoliko na adekvatan način odgovorimo potrebama investotora i turista, za nekoliko godina mogu pozicionirati Kolašin kao jednu od najprestižnijih turističkih destinacija u ovom dijelu regiona, ali i Evrope”.

Iako je na funkciji tek tri mjeseca već je vidljivo da je Marta Šćepanović pokrenula Kolašin koji svakodnevno ima po neku zabavnu ili kulturnu manifestaciju.

AKTUELNO: Kako ocjenjujete aktuelno stanje u funkcionisanju lokalne samouprave?

ŠĆEPANOVIĆ: Glavni preduslov funkcionisanja svake opštine je njena finansijska stabilnost, a opština Kolašin jeste finansijski stabilna. Pred nama je zadatak da povećamo realizaciju kapitalnog budžeta, odnosno realizujemo prioritetne infrastrukturne projekte, da lokalnu upravu učinimo transparentnijom i efikasnijom u radu kako za građane, tako i za investitore kojih je u Kolašinu sve više. Svakako, najbolju ocjenu o radu opštine će dati sami građani. Nadam se da su prepoznali želju i volju da sa svojim saradnicima , zajedno, mijenjamo grad na bolje.

AKTUELNO: Kako teče realizacija prihoda budžeta u ovoj godini?

ŠĆEPANOVIĆ: Realizacija prihoda teče prema planu, osim dijelu koji se odnosi na prihode čija naplata je smanjena zbog programa “Evropa sad “. Svakako ćemo u narednom periodu raditi na poboljšanju realizacije prihoda, jer smatramo da za to ima prostora.

AKTUELNO: Koliko je otvaranje dionice auto-puta uticalo na ekonomiju Kolašina?

ŠĆEPANOVIĆ: Promjene koje je donio auto put “Princeza Ksenija” su očigledne. Dovoljno je samo da prođete kroz grad i da vidite da su u kafićima i restoranima od prvog dana traži mjesto vise, da svakoga dana grad posjeti veliki broj izletničkih turista koji dođu u Kolašin na dan da popiju kafu ili uživaju u zdravoj domaćoj hrani, kačamaku, cicvari, čuvenom lisnatom siru…Definitivno, niko nije očekivao ovoliku posjetu i zahvaljujući otvaranju auto puta, slobodno mogu reći da je Kolašin ovog ljeta preuzeo štafetu od crnogorskog primorja. Dodala bih da autoput već diktira tempo razvoja kolašinske opštine, koja imajući u vidu snažni investicioni zamah, trenutno prolazi jednu od najizazovnijih faza razvoja u kontekstu definisanja razvojne vizije koja podrazumijeva otklon od praksi koje su zanemarivale javni interes i život po mjeri čovjeka. Takođe, prebacivanjem težišta na novootvorenu dionicu auto puta, istovremeno se otvorio ogroman prostor za turističku valorizaciju puta Kolašin Podgorica koji vodi kroz Platije i koji sam po sebi predstavlja ogroman turistički potencijal. Ljepote tog živopisnog predjela, najčešće su ostajale u sjenci gustog saobraćaja i velikog broja nesreća koje su se dešavale na tom dijelu magistralnog puta, tako da su se sada stekli preduslovi da kanjon Morače konačno prodiše i da se kao turistička ruta otvori za brojne posjetioce koji će uživati u neponovljivom doživljaju i nekim novim sadržajima kojima ćemo nastojati da obogatimo našu turistički ponudu, koji će takođe mnogim ugostiteljima i trgovcima dati novi stimulans i podsticaj, s obzirom na to da su ostali uskraćeni za značajan izvor prihoda nakon što se otvorio autoput. Takođe, povećanje interesovanja investitora za Kolašin je umnogome veće od samog otvaranja auto puta.

Autoput već diktira tempo razvoja kolašinske opštine

AKTUELNO: Na šta ste se konkretno fokusirali od momenta stupanja na funkciju predsjednice opštine i koji su to prioritetni zadaci lokalne samouprave koje ste u startu definisali?

ŠĆEPANOVIĆ: Za ova tri mjeseca koliko sam na čelu opštine sproveli smo niz aktivnosti kojima u kontinuitetu nastojima da našim sugrađankama i sugrađanima omogućimo brojne pogodnosti i veći životni komfor. Rješavamo prioritete. Cilj nam je profesionalna, odgovorna i ka građanima orijentisana lokalna uprava, kako bi efikasnije i efektivnije zadovoljili njihove raznovrsne potrebe, uključili ih u proces donošenja odluka i podigli svijest o aktivnostima koje se realizuju na teritoriji opštine.

Kao prva u nizu aktivnosti kojom smo intezivirali i unaprijedili komunikaciju sa građanima jeste “Građanski sat-otvoreno sa opštinom” koji se u zavisnosti od interesovanja svakog četvrtka održava u Sali centra za kulturu ili mom kabinetu predsjednice opštine. Građani su na taj način prvi put dobili mogućnost da u tom formatu neposredno razgovaraju sa rukovodstvom opštine, da javno predoče problem sa kojima se suočavaju i ukažu na neriješena pitanja iz nadležnosti opštine.

U cilju povećanja transparentnosti rada lokalnog parlamenta obezbijeđen je youtube live stream sjednica lokalnog parlamenta, kako bi nas građani mogli pratiti preko youtube kanala. Takođe, započeli smo unapređenje opštinskog sajta, s tim što ćemo u narednoj godini predvidjeti izradu potpuno novog sajta. Kolege iz Komunalnog preduzeća svakodnevno vode brigu o čistoći i uljepsavanju našeg grada. Zajedno smo krenuli u projekat zamjene postojećih kontejnera sa podzemnim kontejnerima. Takođe mijenjamo gradski mobilijar, dobili smo nove klupe i korpe namijenjene za centar grada vrijednu donaciju kompanije Montenegro Luxury Hotels and Resort, investitor hotela na Brezi. Iskoristila bih ovu priliku da apelujem na sve građane da čuvaju svoj grad, da čuvaju gradski mobilijar i odgovornije se odnose prema javnim dobrima, za dobro grada i svih koji žive u njemu.

Obezbijedili smo dva privremena parking u centru Kolašina i očistili za upotrebu postojeći iza zgrade policije. U pripremi je, takođe, i brzo će ići javni poziv za projekat parking montažno demontažnog tipa koji je predviđen usvojenim planom privremenih objekata. Sve ovo, naravno, do izgradnje podzemnog parking u centru grada.

Šćepanović, Foto: Dražen Drašković

U okviru kampanje “Za uredan i moderan grad” završili smo prvu fazu adaptacije objekata sa vrijednom donacijom D.O.O “Nemesis” (pekara La paresien) u strogom centru grada, koja je obuhvatila renoviranje fasada na zgradama koje se nalaze na Trgu borca I u ulici Vojvode Mine, dok je za ostale zgrade u toku odlučivanje po Javnom pozivu za sufinansiranje za šta je opština budžetom opredijelila pedeset hiljada eura. Služba Komunalne policije sprovodi akciju uklanjanja oronulih i napuštenih privremenih objekata koji su godinama bili nefunkcionalni i ružili izgled centra grada. Krenuli su od centra grada nastavljaju po drugim reonima. U okviru ove kampanje uvodimo “Sistem 48” gdje će svaki građanim putem mobilnog telefona prijaviti svaki komunalni problem za koji su nadležna lokalna preduzeća vodvod I komunalno, odnosno opština. Do izgradnje trajnog azila koji će to pitanje riješiti na sistemski i održiv način, uspjeli smo privremeno bar donekle da suzbijemo problem koji grad godinama ima sa psima lutalicama. Izmjestili smo dječije igralište sa Trga Vukmana Kruščića, koje je tamo bilo izloženo brojnim kritikama od strane  građanki i građana, u prvom redu roditelja, ne samo zbog toga što na toj lokaciji nije bilo bezbjedno za djecu, već je prema ocjeni mnogih stručnjaka narušavalo i arhitektonske i ambijentalne vrijednosti trga. Uspjeli smo da obezbijedimo novu lokaciju za igralište i to u kultnom parku u blizini Hotela Bjanka, koji smo prije nekoliko dana otvorili pod sloganom “Osmjeh se vraća u park”. U tom parku su odrasle generacije kolašinske djece, što nas još više obavezuje da našim najmlađim sugrađanima omogućimo ljepše i zdravije odrastanje.

Igralište je, pored već postojećeg mobilijara za igru, opremljeno i novim parkovskim klupama i korpama za otpatke, uključujući i novu rasvjetu. U cilju razvoja i promocije sporta i zdravih stilova života, taj dio parka je obogaćen i novim sadržajima poput mini teretane, koja će zamijeniti postojeće devastirane sprave za vežbanje. Osim ove lokacije u planu je uređenje drugih djelova grada i prigradskih naselja koji se moraju obogatiti ovakvim sadržajima. Prije svega mislim na park Dulovine čiju smo zaštitu već pokrenuli, zatim Smailagića Polje, šetalište pored Tare, Gornji Pažanj..Sve su to naselja koja zaslužuju da imaju uređene zone za šetnju i odmor, igrališta, teretane na otvorenom..

Takođe , akcenat stavljamo i na uređenje posebne lokacije za našu najstariju populaciju. Name, u toku je uređivanje dijela zgrade Doma penzionera koji će biti nastavak projekta MRSS i UNDP-ija, a Opština će nastaviti taj projekat Dnevni centar za stare u okviru kojeg će se urediti i dvorište istog sa sadržajima sa našu najstariju populaciju.

U narednom periodu ćemo pokušati da riješimo problem komunalnu infrastrukture koje grad evidentno ima. Prije svega vodosnabdijevanja, u toku je tenderska procedura za rekonstrukciju postojećeg vodovoda i stavljanje u funkciju rezervoara Dulovine kojim će se za 60 odsto povećati kapacitet postojećeg vodovoda, zatim je u toku apliciranje za projekat EU – projekat prečišćavanja otpadnih voda i kanalizacije kojim bi Kolašin trajno riješio ovaj problem, izmjene PUP-a Kolašin- koje treba da usvoji Vlada CG će nam riješiti brojne probleme koji se odnose prije svega na projekte od opšteg interesa – pitanje autobuske stanice, dok za pijacu imamo već zainteresovane ozbiljne investitore. Saobraćajna povezanost, kao i projekat ulice Boška Rašovića smo takođe stavili u vrhu prioriteta. Važno je naglasiti da u fondu ekonomskog državljanstva ima na raspolaganju dovoljno novca za sve opštine na sjeveru kako bi se finansirali ključni infrastrukturni projekti. Nažalost, još uvijek nije donešena odluka o kriterijumima za raspodjelu tih sredstava. Treba naglasiti da će se izgradnjom Sistema za vještačko osnježavanje ski staza, jednim dijelom riješiti i vodosnabdijevanje grada, a cijeli projekat čije je idejno rješenje gotovo i u toku je priprema tenderske dokumentacije, će omogućiti da svaka ski sezona u gradu bude ostvarena.

AKTUELNO: Vlada je na jednoj od prethodnih sjednica prihvatila Prijedlog za kandidovanje projekta “Izgradnja hotela B Kolašin po kondo modelu poslovanja” na Listu razvojnih projekata u oblasti turizma. Koliko ova investicija, ali i mnoge slične, znače za Kolašin?

Budući izgled hotela ”Kilimanjaro” koji će se graditi u blizini ski staze Kolašin 1450

ŠĆEPANOVIĆ: Podsjetiću da interesovanje investitora za razvojne projekte i izgradnju hotelsko-turističkih i stambeno-poslovnih objekata konstantno raste i da je hotel o kojem govorite, samo jedan od desetak hotela i turističkih naselja visoke kategorije koji se danas grade u Kolašinu, među kojima ih je nekoliko iz programa ekonomskog državljanstva. Mogu reći, da su luksuzni hoteli poput budućeg Hotela ”Kilimandžaro” budućnost Kolašina koji nas, ukoliko na adekvatan način odgovorimo potrebama investotora i turista, za nekoliko godina mogu pozicionirati kao jednu od najprestižnijih turistickih destinacija u ovom dijelu regiona, ali i Evrope. Očekujem da ovakvi i slični hoteli, budu generator razvoja kolašinske opštine, jer daju snažan zamajac turističkoj privredi i infrastrukturi, poljoprivrednoj proizvodnji i zapošljavanju mladih.

AKTUELNO: Kakve su Vaše preliminarne ocjene o aktuelnoj turističkoj sezoni? 

ŠĆEPANOVIĆ: Ako bi ocjenjivali entuzijazam i energiju koji se osjećaju u gradu na svakom koraku, onda bi ova ljetnja turistička sezona bila jedna od onih najboljih koje Kolašin odavno ne pamti. Međutim i bez toga, izuzetno smo zadovoljni popunjenošću smještajnih kapaciteta i brojem noćenja, najviše od strane domaćih individualnih gostiju i sportista i stranih tursta mahom većinom iz Izraela, Belgije i Francuske. Ovog ljeta u saradnji Opštine  sa Lokalnom turističkom organizacijom, Centrom za kulturu i uz podršku Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma i kompanije Mtel, pripremili smo zaista bogat i raznovrstan program u okviru tradicionalne manifestacije “Ljeto u Kolašinu” koje protiče u znaku niza kulturno umjetničkih manifestacija i dogadjaja koji izazivaju veliku pažnju javnosti. Od početka avgusta, maltene nema dana da se na nekom od gradskih trgova ne organizuje neki događaj na zadovoljstvo svih građana i turista.  Kolašin je u samo jednoj nedjelji bio domaćin Festivala karikature u okviru koje je organizovana i “Mala škola karikature i stripa”. Izložbom radova obilježili smo kraj još jedne likovne kolonije, zatim smo imali spektakularno otvaranje Etno-kampa, u Zavičajnom muzeju organizovana je izložba grafičkih mapa “Čudotvorac cetinjski” i “Kralj” eminentnog crnogorskog slikara Dimitrija Popovića. U toku je međunarodni festival alternativnog teatra “Korifej” koji je otvoren na Biogradskom jezeru izvođenjem predstave “Hasanaginica”. Kolašin je i ove godine bio domaćin međunarodnog takmičenja “Bjelasica Ultra Trail 2022”…A ako tome dodamo i otvaranje auto-puta, onda sa sigurnošću možemo reći da je Kolašin konačno oživio i da smo da krupnim koracima idemo ka prestižnoj turističkoj destinaciji kojoj strateški težimo.

U nastavku donosimo foto galeriju s Fejsbuk stranice opštine Kolašin

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
džudović
24.08.2022-09:50 09:50

Volio bih da se ostvare želje Šćepanović u vezi Kolašina. Neće mi zamjeriti ako predložim da brzom gradnjom ne naprave od Kolašina Budvu ili Petrovac. Dužni su da sačuvaju karakterističnu urbanu arhitekturu grada. Moraju se potruditi da za investitore obezbijede: vodosnabdijevanje, kanalizaciju, uličnu infrastrukturu sa parkinzima itd. Pola Kolašina sada ljeti nema vode, nemaju vodomjere pa se bašte i livade zalivaju ogromnim količinama vode.