Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Savez izviđača organizovao Susrete poletaraca i pčelica za najmlađe članove

Kako je navela, poletarci i pčelice su djeca uzrasta od 6 do 12 godina pa je program bio prilagođen njihovim potrebama i interesovanjima

Savez izviđača Crne Gore organizovao je tokom vikenda koji je za nama Susrete poletaraca i pčelica za naše najmlađe članove. Ovogodišnji susreti nazvani su More uspomena sa željom da naši drugari nauče nešto novo o vodenim prostranstvima, koja čine više od dvije trećine naše planete, ali i da se dobro zabave, druže i stvore nova prijateljstva. Više od 100 djece iz Podgorice, Nikšića i Bara provelo je dan u Sutomoru, tik uz more, družeći se, učeći i stvarajući vještine za život, saopštila je Načelnica za informisanje Milica Radonjić. 

Kako je navela, poletarci i pčelice su djeca uzrasta od 6 do 12 godina pa je program bio prilagođen njihovim potrebama i interesovanjima.

“Vodeći se simboličkim okvirom mora i okeana, osmislili smo sedam radionica koje su se odvijale tokom cijelog dana a djeca su se, podijeljena u pet ekipa, rotirala i na taj način uspjela da isprobaju baš sve i da im na svakoj stanici bude posvećena dovoljna količina pažnje s obzirom na to da su bili u manjim grupama”, kazala je Radonjić.

Foto: Savez izviđača Crne Gore
Foto: Savez izviđača Crne Gore

Radionica Ronjenje i more pružila im je priliku da razgledaju i isprobaju opremu za silazak na morsko dno, da nauče da ronjenje i nije toliko opasno ukoliko se prate određena pravila, da čuju koji se to brodovi nalaze potopljeni na dnu Jadranskog mora i da dobiju odgovore na brojna pitanja o životinjskom svijetu. Strpljivo i sa puno ljubavi sa svijetom ronjenja upoznao ih je Darko Kovačević iz Labaratorije za arheologiju pomorstva.

“Zahvaljujući Darku realizovali smo i radionicu Virtuelno more u okviru koje su djeca imala priliku da istražuju morsko dno zahvaljujući VR naočarama. Uzbuđenja nije manjkalo a njihovi uzvici i ozarene lica bili su najbolji dokaz da su uživali u ovom nesvakidašnjem iskustvu”, dodaje Radonjić.

Takođe, kakao je kazala, u okviru Filmske radionice pogledali su dva kratka animirana filma „Minja i klimatske promjene“ i „The Whale’s Tale“. Analizirajući sadržaj pomenutih filmova razgovarali su sa moderatorima o klimatskim promjenama, načinima na koje ljudi zagađuju rijeke, okeane i jezera sa posebnim akcentom na to šta oni, kao pojedinci, mogu učiniti na svakodnevnom nivou da smanje taj loš uticaj. Pao je dogovor da će koristiti termose, cegere i izbjegavati plastične ambalaže ali i da će se truditi da češće protegnu noge, voze bicikl i koriste sredstva javnog prevoza.

“Kroz dvije kreativne radionice Morski amblem i More i mi dopustili su mašti da preuzme glavnu ulogu na pozornici. Stvarali su prava mala umjetnička djela razgovarajući sa moderatorima o odnosu čovjeka i mora i trudeći se da svoje shvatanje tog odnosa prenesu na papir uz pomoć različitih materijala”, ističe načelnica.

Foto: Savez izviđača Crne Gore
Foto: Savez izviđača Crne Gore

Radionice Timski igrači i Snađi se stavile su akcenat na fizičku aktivnost i rad u timu. Kao i uvijek potrudili smo se da ih razmrdamo, testiramo njihovu spretnost i ukažemo, kroz različite zanimljive igrice, na značaj timskog rada, aktivnog slušanja i sposobnosti kreativnog rešavanja izazova.

“Vremenske prilike su nam išle na ruku pa nismo propustili ni šansu da se spustimo na plažu i ručamo sa pogledom na naše prelijepo more. Kući smo se vratili bogatiji za jedno novo iskustvo, nove prijatelje, nova znanja i odluku da se još bolje brinemo o životnoj sredini. Aktivnost je realizovalo Načelstvo Saveza izviđača Crne Gore predvođeno načelnicom Sarom Krpuljević uz podršku volontera koji su vodili radionice i brinuli o bezbjednosti svih naših članova”, zaključila je Radonjić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve