Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Radulović: Na bolničkom liječenju 195 covid pacijenata, od kojih je troje djece

Prema njenim riječima u posljednje vrijeme su prošireni bolnički kapaciteti – i smještajni i kiseonički. Bolnica u Pljevljima prvi put je dobila centralni kiseonik, prošireni su kapaciteti i u Kotoru. U toku je proširenje kapaciteta u Baru, Brezoviku i Kliničkom centru Crne Gore

Zdravstveni sistem Crne Gore spremno je dočekao Delta soj korona virusa koji se brzo prenosi. Tome svjedoče činjenice. Od ukupnog broja zaraženih 3,6 odsto zahtijeva bolničko liječenje. Na bolničkom liječenju u Crnoj Gori nalazi se 195 pacijenata, od kojih je troje djece, tvrdi direktorica Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Radulović.

“Svi ljekari svih bolnica u kojima se liječe COVID pacijenti svakog dana imaju online konsultacije sa specijalistima Kliničkog centra Crne Gore. Dakle, o svakom pacijentu u Crnoj Gori ne brine samo ljekar koji ga vodi, već u dogovoru sa kolegama iz Klničkog centra Crne Gore svakome od njih se konzilijarno postavlja ili mijenja terapija i dogovara eventualni premještaj. Uz to, podsjećamo da odnedavno u COVID odjeljenju barske bolnice rade i ljekari KCCG”, saopštila je ona danas na konferenciji za novinare.

Prema njenim riječima u posljednje vrijeme su prošireni bolnički kapaciteti – i smještajni i kiseonički. Bolnica u Pljevljima prvi put je dobila centralni kiseonik, prošireni su kapaciteti i u Kotoru. U toku je proširenje kapaciteta u Baru, Brezoviku i Kliničkom centru Crne Gore.

“Na današnji dan, 20. avgusta 2021. godine na bolničkom liječenju u Crnoj Gori nalazi se 195 pacijenata. To je oko 53 odsto u odnosu trenutno opredijeljene bolničke postelje koje na nivou države iznose 364 kreveta, ali momentalno, u slučaju potrebe, kapacitet može da bude proširen i na 800-1000. Jedan pacijent zahtijeva mehaničku ventilaciju, dok se nekih četiri odsto nalazi na neinvazivnoj ventilaciji. Što se tiče sjevera Crne Gore, u pljevaljskoj, bjelopoljskoj i beranskoj bolnici se nalazi 31 pacijent. Nijedan od ovih pacijenata ne zahtijeva pomoć respiratora. U ovim bolnicama, trenutno je slobodan 41 krevet”, istakla je ona.

Radulović kaže da se u centralnom regionu, u nikšićkoj bolnici i SB Brezovik se nalazi 30 pacijenata od ukupno 88 opredijeljenih postelja.

“Nijedan pacijent ne zahtijeva pomoć respiratora. S druge strane, očekivan je porast prijema u barskoj i kotorskoj bolnici koji primaju pacijente iz kompletnog južnog dijela države. U ovim bolnicama se liječi 77 pacijenata, a na raspolaganju su trenutno 104 mjesta. Od onih koji su hospitalizovani, četiri pacijenta su na neinvazivoj ventilaciji, jedan zahtjeva mehaničku ventilaciju. U KCCG je na liječenju 51 pacijenat od kojih nijedan nije intubiran. U Institutu za bolesti djece su tri pacijenata koji se liječe od korone. Ističemo da KCCG na liječenje prima djecu iz Podgorice, Cetinja, Kolašina i Danilovgrada. Ovo su ujedno i jedini pedijatrijski pacijenti koji se hospitalno liječe u cijeloj zemlji”, istakla je ona.

Ona je napomenula da su u cilju pružanja medicinske pomoći neCOVID pacijentima od juče proširili kapacitet za COVID pacijente u objektu stare medicinske škole i time sa 55 kreveta, COVID odeljenje povećali na 85 kreveta.

“Na ovaj način, za razliku od prethodne godine, omogućićemo da se ne prekida liječenje svih ostalih pacijenata, bilo da se radi o ambulantnom pregledu, bilo da se radi o bolničkom tretmanu.
Kada sve sumiramo, naglašavam da porast broja zaraženih ne prati potrebu za bolničkim liječenjem. Konkretno, od ukupnog broja zaraženih, njih 96,3 odsto ne zahtijeva bolničko liječenje. Na to je sigurno uticala vakcinacija, ali i činjenica da dosta vremena provodimo na otvorenom prostoru. S obzirom na to da se jesen bliži, jako je važno da ne odustajemo od nošenja maski i držanja odstojanja”, zaključila je ona.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve