Ponedjeljak, 17 Juna, 2024
Rubrika:

Profesorima u srednjim da se smanji norma na 18 časova

Na prijedlog Bošnjak da se profesorima osnovnih i srednjih škola izjednači norma, reagovao je predsjednik tog tijela Damir Šehović (SD) koji nije želio da se izjašnjava kada su glasali. Rekao je da ga frustrira način na koji se mijenja zakon, pohvaljujući Bošnjak, jer je to trebalo da prođe kroz sistem, da to uradi – Vlada.

Prijedlog poslanice Branke Bošnjak (DF) da se kroz izmjene zakona izjednači norma profesora u srednjim, kao što je u osnovnim školama, da bude 18, a ne 20, podržali su članovi Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport. Dogovorili su se, sa druge strane, da se naknadno izjasne o mogućnosti da asistenti dobijaju ugovore na neodređeno. Predlagač izmjena tog akta Marko Milačić (Prava Crna Gora) treba za vikend da porazgovara sa ostalima kako bi bolje definisali rješenje…

Na prijedlog Bošnjak da se profesorima osnovnih i srednjih škola izjednači norma, reagovao je predsjednik tog tijela Damir Šehović (SD) koji nije želio da se izjašnjava kada su glasali. Rekao je da ga frustrira način na koji se mijenja zakon, pohvaljujući Bošnjak, jer je to trebalo da prođe kroz sistem, da to uradi – Vlada.

Nema logike, smatra on, da ovakve stvari poslanici prelamaju preko koljena. Stava je da prijedlog treba da se filtrira kroz stručna tijela resornog ministarstva i na kraju da ima javnu raspravu.

Ovako, dodao je on, nemaju uvid, nikakvu analizu na reperkusije rješenja. Kazao je da će predložene izmjene zakona imati fiskalni uticaj, iako je Bošnjak navela u ponuđenim izmjenama da neće. Šehović je podsjetio da su, dok je on bio ministar, 2017.godine uveli novinu da norma za nastavnike u osnovnim školama bude 18, kako bi imali manje časova i mogli više vremena da se posvete učenicima, u smislu dodatne dopunske nastave ili dodatne nastave za talentovanu đecu iz određenih oblasti. Naum je bio da se, dodao je on, to uradi i za srednje škole…

Vlada je dala pozitivno mišljenje na prijedlog Bošnjak, uz samo kratak komentar kako smatraju da se kroz izmjene akta otvara prostor za otvaranje radnih mjesta u opštoj gimnaziji u kojoj se realizuju posebni programi, u specijalističkim gimnazijama…

Tražiće se dodatno mišljenje izvršne vlasti na amandmane koje su ukrstili poslanici, a oko kojih se nijesu usaglasili, odnosno dogovorili su se da se o njima naknadno izjasne kako bi pronašli najbolja rješenja.

Prvo je Bošnjak istakla kako je ponudila dodatnu izmjenu kojom traži da nastavnicima koji izvode nastavu iz maternjeg jezika norma bude ne 18, već 16, jer su dodatno opterećeni raznim vannastavnim aktivnostima poput organizovanja priredbi, uređivanja časopisa… Dalje je navela da norma nastavnicima koji predaju matematiku i fiziku treba da bude 17 časova – iz razloga što je povećan obim njihovog posla, u smislu pripremanja, pregledanja pismenih zadataka.

Poslanica Aleksandra Vuković (DPS), međutim, rekla je i da oni pripremaju amandman, objašnjavajući da su profesori matematike u identičnom satusu kao profesori crnogorskog jezika i da treba da imaju normu 16, jer 17 nije djeljivo sa četiri…

Bošnjak je na kraju rekla da je pogubno što se stalni radni odnos vezuje za normu časova, ističući da će ukoliko se usvoje izmjene zakona neki profesori moći da dobiju ugovore za stalno. Istakla je i da će se smanjiti broj onih koji su angažovani kratko, na određeno.

“Mislim da treba da se ide u racionalizaciju broja zaposlenih. U školama gdje ima petoro djece imamo domare ove, one… Da se veći značaj da onima koji su u procesu nastave, da time damo apel da je ovo zanimanje atraktivno. Nama najgori đaci upisuju nastavnički, učiteljski program i najgori đaci da obrazuju djecu”, rekla je ona.

Poslanici bi u ponedjeljak na ovom Odboru trebalo da se izjasne o prijedlogu Marka Milačića (Prava Crna Gora) da se kroz izmjene zakona omogući asistentima u nastavi da zasnivaju ugovore na neodređeno. To je trebalo juče da urade, ali se otvorilo dilema da li angažovanje asistenata treba da se centralizuje, odnosno da ih preuzme Ministarstvo, kako se ne bi desilo da dobiju ugovor na neodređeno, a u slučaju da, na primjer, naredne godine u toj školi ne bude djece sa kojima bi radili – dobili bi otkaz. Zato će nastojati da se dogovore i sa resorom ministarke Vesne Bratić, da ih Ministarstvo angažuje, pa bi ih, u slučaju da ne bude bilo djece, preraspoređivali u druge ustanove, kao što to rade sa nastavnicima koji nemaju punu normu. Tako njihov angažman ne bi zavisio od broja djece u pojedinim školama.

Milačić je istakao da imamo oko 400 asistenata koji rade sa 2.500 djece sa posebnim obrazovnim potrebama, odnosno jedan asistent dođe na četvoro – petoro djece.

Reforma bivšeg ministra Backovića bila odlično rješenje

Poslanici su se saglasili da treba unaprijediti sistem obrazovanja, te da u narednom periodu treba detaljno da analiziraju sve i organizuju okrugle stolove. Bošnjak je pomenula da je krenula dobra reforma kada je minsitar prosvjete bio Slobodan Backović, ali da se onda upropastilo sve što je bilo odlično.

“Bolonjska deklaracija je izigrana, nema veze sa onim što se dešava u razvijenim zemljama. Uzeli smo ono što je nama lakše”, rekla je ona.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
natalija
17.12.2021-18:31 18:31

Umjesto da predloži profesorima povećanje plata, Bošnjak predlaže da se smanje nastavničke norme čime se stvara višak zaposlenih u srednjim školama. Šta će sa njima? Prosvjeta sada ima višak od preko hiljadu zaposlenih. Što se Bošnjak ne sjeti da predloži povećanje plata nastavnicima i da se norme nastavnicima u osnovnoj školi vrate na srednjoškolske? Blago nama sa ovakvim promjenama.