Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

PKSCG: Crnogorci i Crnogorke vrijeme je da kažemo Srpska crkva ne može da postane državna u Crnoj Gori

Patriotsko komitski savez podržava apel mitropolita CPC Mihaila da se ''organizovano i zajednički ustane u odbranu slobode i nezavisnosti države koju je napala njena Vlada'', zbog tajnog, diskriminatorskog i velikosrpskog nasrtaja na crkvenu imovinu države Crne Gore, koju novi ministar Leposavić, izmjenama članova 24, 62, 63 i 64 Zakona o slobodi vjeroispovijesti, namjerava da na ''tacni'' preda Srpskoj pravoslavnoj crkvi, saopšteno je iz tog saveza.

Patriotsko komitski savez podržava apel mitropolita CPC Mihaila da se ”organizovano i zajednički ustane u odbranu slobode i nezavisnosti države koju je napala njena Vlada”, zbog tajnog, diskriminatorskog i velikosrpskog nasrtaja na crkvenu imovinu države Crne Gore, koju novi ministar Leposavić, izmjenama članova 24, 62, 63 i 64 Zakona o slobodi vjeroispovijesti, namjerava da na ”tacni” preda Srpskoj pravoslavnoj crkvi, saopšteno je iz tog saveza.

”Nova vlast je, po izjavi ministra, u samo dva dana ‘vladanja’, obavila razgovor sa predstavnicima tri konfesije, ali nije sa predstavnicima Crnogorske pravoslavne crkve, obnovljene na Crnogorskom zboru 1993. godine na Cetinju i upisane u Registar vjerskih organizacija ove države. SPC koja raspolaže sa 50 kvadratnih kilometara Crne Gore i sa 650 crkava i oko 60 Manastira, nije registrovana u Crnoj Gori, jer je registrovana u matičnoj državi Srbiji, koja joj, u članu 11 njihovog Zakona, ‘priznaje kontinuitet sa pravnim subjektivitetom stečenim na osnovu Načertanija o duhovnoj vlasti iz 1836.godine i Zakona o SPC, Službene novine Kraljevine Jugoslavije, br 269/1929.godine!’ Dakle, kojoj država Srbija priznaje kontinuitet od ukupno 191 godinu!”, navodi se u saopštenju.

Kako dodaju, izmjenama člana 24 našeg Zakona, ”SPC bi dobila svu vjekovnu crnogorsku duhovnu baštinu, koju su Crnogorci branili mačem i životima, dok te crkve nije ni postojalo, što je katastrofalni potez za crnogorski identitet i istorijsko trajanje”.

”Izmjenama članova 62,63 i 64, država Crna Gora bi bila natjerana da dokazuje na sudu da jeste vlasnik i Cetinjskog manastira, i Manastira Ostrog i crnojevićkih i balšićkih manastira, i grobljanskih crkava i grobova naših predaka, koje su, kao kuriozitet u pravoslavlju, građene samo u Crnoj Gori, dogovorom porodica i plemena.

Crnogorci i Crnogorke, vrijeme je da kažemo da ne može Srpska crkva da postane državna crkva u Crnoj Gori! Vrijeme je da se saberemo i poručimo poslanicima crnogorske Skupštine da ne mogu glasati za ove izmjene Zakona, koje vode Crnu Goru, njen narod i crkvu u apsolutni istorijski zaborav”, zaključuje se u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Lada
11.12.2020-16:39 16:39

Tako je.Ne može SPC grabiti crnogorsku duhovnu i materijalnu baštinu.Dosta je bilo!