Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

OTVOREN PUT KA REVITALIZACIJI CPC: Mihailo bio prepreka za dobijanje tomosa, ukrajinski crkveni scenario realnost?

Samo nekoliko mjeseci nakon što je mitropolit Epifanije Dumenko postao poglavar u januaru 2019. godine, Vaseljenska patrijaršija je u Istanbulu Pravoslavnoj crkvi u Ukrajini odobrila tomos autokefalnosti. Situacija sa CPC je gotovo identična – Mihailo je umirovljen jer je bio neprihvatljiv za Vaseljensku patrijaršiju, ostao je počasni mitropolit, a CPC je konačno sa sebe skinula stigmu koju je nosio raščinjeni bivši poglavar. Na njegovo mjesto došao je mitropolit Boris, pa je potpuno realno očekivati da i u Crnoj Gori može da se realizuje ukrajinski crkveni scenario

Piše: Balša Knežević

Odjek koji je izazvao Opštecrnogorski Zbor održan na Cetinju u neđelju još uvijek odzvanja Crnom Gorom i nagovještava da dolaze dani potpune obnove i revitalizacije ne samo Crnogorske pravoslavne crkve (CPC), već i temelja crnogorskog društva koji su žestoko poljuljani nakon godina trulih kompromisa koji su kulminirali otvorenom, hegemonističkom svetosavizacijom.

Iako se nakon Zbora i dalje čuje potumli glas retrogradnih elemenata bliskih bivšem vrhu crkve, koji su svojom nesposobnošću ili zlom namjerom doprinijeli da CPC zapadne u stagnaciju nezapamćenu u njenoj viševjekovnoj istoriji, jasno je da vitalno crnogorsko tkivo bezrezervno podržava novog mitropolita CPC Borisa (Bojovića).

Da je smjena dosadašnjeg mitropolita Mihaila (Dedeića) bila opravdana govore i rezultati, odnosno odsustvo rezultata u (ne)radu dosadašnjeg poglavara CPC i njegovih saradnika. U posljednih 25 godina ne postoji nijedan značajan rezultat koji je dosadašnje vođstvo Crnogorske crkve postiglo. Kad se sve objektivno sagleda postaje neizbježno zaključiti da se (ne)rad bivšeg mitropolita Mihaila i njegovih saradnika svodio samo na puko kukanje – od toga da im je uskraćena državna pomoć, pa sve do toga da je neko drugi umjesto njih dužan da pridobija nove svještenike i vjernike, kao i da stimuliše donatore za izgradnju infrastrukture… Ukratko – rezultat dvadesetpetogodišnjeg (ne)rada bivšeg rukovodstva CPC nije nula, već debeli minus iz koga tek treba izvaditi crkvu.

Umirovljeni mitropolit Mihailo: Rezultat dvadesetpetogodišnjeg (ne)rada bivšeg rukovodstva CPC nije nula, već debeli minus iz koga tek treba izvaditi crkvu

Neopravdana kritika

Posljednjih dana slušamo kritike pojedinaca, istina veoma malog broja, koji i dalje podržavaju retrogradni put propasti bivšeg mitropolita Dedeića. Čak su i kritičari saglasni da je zbog dobrobiti CPC Mihailo morao da ode, ali se prigovara da je, navodno, prekršen legitimitet. Međutim, kritičarima koji se pozivaju na ”legitimitet” i kanone treba postaviti pitanje – zašto se nijesu oglašavali dok je CPC pod bivšim poglavarom i njegovim ”civilnim” saradnicima i nalogodavcima iz Beograda, polako ali sigurno klizila u nestanak?

Malo koga od dežurnih kritičara je brinula nesposobnost ili što je još gore, možda i zla namjera ljudi na čelu sa bivšim mitropolitom Mihailom koji su dali nemjerljiv doprinos da se CPC marginalizuje i dovede do potpune disfunkcionalnosti, iz koje bi se lako pretvorila u satelit svetosavske sekte.

Da ne pričamo o slučajevima koje je patentirala svetosavska vlast kao što su neustavni zakoni i kriminalno mijenjanje Ustava da bi se skratile ingerencije institucije Predsjednika, nepoštovanje odluka sudova, ali i tragikomična situacija u Šavniku čijem je predsjedniku Opštine još prije godinu istekao mandat jer još nema izbora, pa ga niko ne smjenjuje… Ovo su samo neki od mnoštva slučajeva koji su postali dominantan način ponašanja od dolaska nove ”oslobodilačke” vlasti koja čini sve da bi satrla temelje Crne Gore.

Neupitan legitimitet Zbora

U takvoj situaciji mala grupa podržavalaca bivšeg poglavara CPC Mihaila našla je da izigrava ”legaliste” i pored toga što je Opštecrnogorski Zbor koji je održan na Cetinju primjer legalizma, tradicije poštovanja zakona i narodne volje. Uostalom, legitimitet Opštecrnogorskog Zbora ne treba dovoditi u pitanje!

Mitropoli CPC Boris na istorijskom Opštecrnogorskom Zboru održanom 3. septembra na Cetinju

”Od vremena Crnojevića Opštecrnogorski Zbor je bio specifična crnogorska etnarhija ili res publika. Bio je izraz neposredne demokratije, srodne onoj starohelenskoj. Vijekovima je imao najvišu legitimnost odlučivanja u državnim i crkvenim pitanjima”, poručio je 3. septembra na Cetinju Predsjednik Odbora za očuvanje CPC profesor Milenko Perović.

Istakao je da je Opštecrnogorski Zbor obnavljanju Crnogorske pravoslavne crkve 1993. godine dao najvišu legitimnost.

”Zbor je za prvoga mitropolita izabrao Antonija Abramovića. Mihaila Dedeića je Opštecrnogorski Zbor izabrao za mitropolita CPC 1998. godine. Koliko je legitimnosti bilo kad ga je izabrao, toliko je legitimnosti u pravu Zbora da prihvati njegovu odluku o umirovljenju! On ga je izabrao, on potvrđuje njegovo umirovljenje! Zbor mu je dao dostojanstvo mitropolita; Zbor će mu ga i potvrditi!”, poručio je Perović i nedvosmisleno ukazao na legitimitet Zbora.

Mihailo izolovao CPC od pravoslavnog svijeta

Iako i dalje postoji otpor progresivnim snagama i revitalizaciji Crnogorske pravoslavne crkve, tek ćemo u periodu koji predstoji svjedočiti velikim pozitivnim promjenama koje su najavljene na Opštecrnogorskom Zboru.

Uskoro će svi Crnogorci i vjernici CPC shvatiti da smo pod rukovodstvom umirovljenog mitropolita Mihaila, umjesto pozitivnih pomaka i afirmacije Crnogorske crkve i ideje pravoslavlja u Crnoj Gori, dobili vjersku organizaciju koja je odsječena od pravoslavnog svijeta upravo zbog njenog bivšeg poglavara.  

Vaseljenski patrijarh Vartolomej nije mogao ni da razmatra davanje tomosa CPC dok je na njenom čelu bio raščinjeni poglavar

Jer u više navrata je indirektno, a 2019. godine i eksplicitno iz Vaseljenske patrijaršije naglašavano da CPC na čelu sa Mihailom nema budućnost!

Vaseljenska Patrijaršija, odnosno patrijarh Vaseljenski Vartolomej, uputio je pismo tadašnjem predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću 21. juna 2019. godine u kojem navodi da ”sadašnja Pravoslavna Crkva Crnogorska pod Mirašem Dedeićem ne pripada Pravoslavnoj Crkvi”.

Naredna rečenica iz pomenutog pisma otklanja dileme ko je krivac za izolaciju CPC od Vaseljenske patrijaršije:

”Gospodin (Mihailo, Miraš) Dedeić nije Episkop Pravoslavne Crkve, nego osoba raščinjena od Vaseljenske Patrijaršije”, navodi se eksplicitno u pismu Vaseljenskog patrijarha iz juna 2019. godine.

Ukrajinski scenario

Ono što kritičari istorijskog Zbora održanog u neđelju ne znaju, jeste da je i prije dešavanja u Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, postojala gotovo identična situacija u Ukrajini.

Pravoslavna crkva Ukrajine je autokefalna pravoslavna crkva čija je kanonska teritorija Ukrajina, a Crkva je ujedinjena na saboru za ujedinjenje u Kijevu 15. decembra 2018. godine kao uslov za priznanje od strane Vaseljenske patrijaršije u Carigradu.

Sabor za ujedinjenje izglasao je ujedinjenje svih postojećih ukrajinskih pravoslavnih jurisdikcija: Ukrajinske pravoslavne crkve-Kijevske patrijaršije (UOC-KP) i Ukrajinske autokefalne pravoslavne crkve (UAOC), kao i dijela Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovska patrijaršija (ogranak Ruske pravoslavne crkve sa sjedištem u Moskvi, koja tvrdi da ima jurisdikciju nad Ukrajinom).

Ekumenski patrijarh Vartolomej i (lijevo) i mitropolit Epifanije nakon liturgije u pravoslavnom hramu svetog Đorđa u Istanbulu 6. januara 2019. godine.

Kao jedan od uslova da Pravoslavna crkva Ukrajine dobije tomos o autokefalnosti (dekret o crkvenoj nezavisnosti), bilo je i da dotadašnji poglavar Filaret Denisenko bude smijenjen, upravo iz sličnih razloga zbog kojih je Dedeić umirovljen u neđelju – nesposobnost vođenja crkve, rad na njenu štetu i saradnja sa tuđim crkvama – u slučaju Ukrajine sa ruskom, a kada je u pitnaju CPC, saradnja sa Beogradom, SPC i obavještajnim službama od strane bivšeg poglavara Mihaila.

Prilikom ujedinjenja u jesen 2018. godine, odlučeno je da se Filaretu Denisenku, dotadašnjem poglavaru Kijevskog patrijarhata, ostavi naslov počasnog patrijarha kijevskog, a mitropolit Epifanije Dumenko došao je na njegovo mjesto. Već nakon nekoliko mjeseci u januaru 2019. godine, Vaseljenska patrijaršija u Istanbulu Pravoslavnoj crkvi u Ukrajini odobrila tomos autokefalnosti (dekret o crkvenoj nezavisnosti).

Situacija sa CPC je gotovo identična – Mihailo je umirovljen jer je bio neprihvatljiv za Vaseljensku patrijaršiju, ostao je počasni mitropolit, a CPC je konačno sa sebe skinula stigmu koju je nosio raščinjeni bivši poglavar. Na njegovo mjesto došao je mladi i energični mitropolit Boris, što daje osnova za optimizam.

Takođe, sad je potpuno realno očekivati da i u Crnoj Gori može da se realizuje ukrajinski crkveni scenario, pogotovo zbog toga što je naša država jedina u pravoslavnom svijetu koja i dalje nema zvanično, od Vasesljenske patrijaršije priznatu svoju crkvu, već na njenoj teritoriji operiše strana, hegemonsitička svetosavska sekta.

Sve ovo postoji kao realna mogućnost, ali samo ako se odupremo uticaju desktruktivnih hegemonističkih sila iz Beograda, domaće pizme i robovanju retrogradnosti.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

22 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
RIR
06.09.2023-11:57 11:57

TAKO JE BALŠA ! …sadasnja strasna pasivnost na štetu CPC i nečinjenje ka etapi zvanicnom priznanju obnovljenoj CPC i priznanja kontinuiteta…Koliko je propusta ,vidimo iz sjajnog teksta -ONI koji treba da TO vide u tijelima sadasnje organizacije Crkve-nece da vide …! ….odbijali su “tihu “smjenu i penzionisanje Vladike Mihaila …bez javnog pisanja o propustima koje mogu samo obradovati SS /tzv SPC -u CG/ … a nas vjernike obeshrabriti i zabrinuti … Sve smo očekivali ali ne i neke od SRAMNIH saradnji navedenih u tekstu …! Smjena na “Narodnom zboru” kao da se istoriski nije desavala / kaže N.A./ -nije ni… Pročitaj više »

Simon
06.09.2023-12:23 12:23

Mislis da ce Vartolomej da prihvati smjenu mitropolita nadvikivanjem na ulici? Tek se sad vidi da mitropolit Mihajlo ima solidnu podrsku.
Boris je rascinjen, potrosice te pare od dijaspore brzo i onda ce uhljebljenje da trazi nedje drugo.

Rasko
06.09.2023-12:30 12:30

Ako je ovo tačno, good news!

Cgpg
06.09.2023-13:04 13:04

Istina da je pasivnost u djelovanju CPC bila prisutna i očigledna. Samo je ove stvari trebalo rešavati kroz procese u okviru crkvene hijerarhije. Organizovati u 21. vijeku nekakav “opštecrnogorski zbor” nit je moguće nit je svrsishodno jer imamo državno uređenje. Mislim da ovakav put nije dobar.

Đakon
06.09.2023-13:06 13:06

Vidi se Kneževiću da i dalje srbuješ kao Bojović i Perović koji ste se urotili protiv CPC i časnog Mihaila. Jeste li svjesni koliko si laži nadrobio u ovoj pisaniji kao i oni što su zborili na tzv opštecrnogorskom zboru. Stidite se crnogorski izdajnici

Podsjećanje
06.09.2023-13:59 13:59

Kada je Milošević 1990. (prinuđen) shvatio da mora uvjesti demokratski pluralizam i višepartizam, ubrzo je uz pomoć svojih službi osnovao skoro sve stranke u Srbiji, a dobrim dijelom i Crnoj Gori. To je urađeno i u drugim društvenim i nacionalnim institucijama, tako što je postavio svoje kadrove i poslušnike. To se desilo u SPC, SANU, CANU, Savezu komunista, SSRN, Univerzitetima, medijima, udruženjima književnika, čak je osnovao i Veliku ložu “Jugoslavija” (masoni). Sve je to najvećim dijelom primenjeno i u Crnoj Gori koja i danas stenje pod tim jarmom.

REKOS
06.09.2023-14:15 14:15

Glavna stvar Crnogorske Vlasti da sto pre moguce PONISTITI TEMELJNI UGOVORE SA TERORISTIMA SRBIJANSKE TKZ CRKVE .

Cetinjanka
06.09.2023-14:23 14:23

Đakon, Simon i ova go..a sto pišu gluposti treba im zabraniti komentar. A vama Balsa veliko hvala za ovaj tekst jer ste me danas bas usrecili! Pozdrav za portal!

David
06.09.2023-15:21 15:21

S da li si ti vatikansc ili osmanlija, stotine jedne.pokvyrene . Taj film nećete gledati
Vidjeli ste koliko je naroda izašlo da brane nsxe svetinje. Koje je Vyz8kannpreko Mila htio da uništi i pokradeni. Y Milu u dusi to nije odgovaralo. Zato što mu je brat vjetnik i najveći donator SPC.A Milu opet odg. Daazne crkv.zemlju u Buljytici. Sve su pokrali pa du ulazili i na crkvu ,udario ih bog po zasluzi

David
06.09.2023-15:28 15:28

Dva brata iz Niksica pošli su u Italiju da rade sestra završila operu Zagrebu ,udala se za italijani. Ta dva brata su iznajmiti stan slučajno u istoj kući gdje je Miras živio. Oni nijesu mogli da veruju ko je sve tamo dolazio od prostitutki,gejeva,travestita. ,najveća ološ. Ta dva brata su ocenili itslijanke imaju djecu i redovno folaze kod majke u NK.obo je istina. A Mirasa je poslao Vatikan oni uvijek mute. Nađu nakaze ,mnogim porod.se desilo neko zlo kome je ova sotona bila mitropolit.pi ovo mi se gadi

Cetinjanin
06.09.2023-15:53 15:53

Postovani ,vas tekst je malo nejasan. Ja sam Crnogorac i vjernik,ali me malo buni vas tekst. Volio bih da mi objasnite kako je ukrajinski vladika smijenjen,koja procedura?Koja je procedura da se smijeni Miras?Po mom skromnom sudu mislim da treba sinod da ga smijeni. To sto ga on ne saziva to je drugo. Sad ce morati da ga sazove i treba iskoristit taj trenutak i smijeniti ga. Vase gledanje situacije sa Savnikom i politikom ne trebaju nama da ih kopiramo i budemo kao oni. Mi treba da smo jedinstveni i budemo kao nekad Ljudi Cojstva i postenje a ne da smo… Pročitaj više »

Simon
06.09.2023-16:11 16:11

@Cetinjanka

Zabraniti komentsrisanje jer se ne slazem sa vama? Jer mislim da se mitropolit bira apostolskim kanonima, a ne sa par stotina ljudi na ulici. Jer mislim da se radi o konfliktu oko donacija. Jer mislim da je Mihajlo i dalje mitropolit, inace eto nas sa dvije cpc.

Cgpg
06.09.2023-17:14 17:14

Šta bi sa procesom pred CG tužilaštvom protiv Joanikija vezano za prikrivanje pedofilije? Postoje svjedoci. Šta o tome reći?

Tanja
06.09.2023-19:04 19:04

Padre gojko na aparate,Boris je veliki patriota a mihajilu su kognitivne funkcije na minimum i neka su tamo smijenili

Tara
06.09.2023-21:16 21:16

Za mene licno…ova situacija je Otvorena..Drugo,CPC..nista nije uradila..da se Crnogorci masovno spoje..da pravimo crkve..da oslobodimo nase Manastire—Borisa licno ne poznajem…imam osjecaj..da je vitalan…u odnosu na Mihaila..Crkveni Ustav kaze..dokle je god Mihailo..ziv on se ne moze zamijeniti…Pitam se,zasto nijesu oni zajedno razgovarali…da ga mladji zamijeni..dokle on ne ode u drugi svijet…Ne valja iza ledja raditi…a mora se nesto uraditi….sve je uspavano…to mora da zna Mitropolit Mihailo…

MNE083
07.09.2023-04:48 04:48
Reply to  Tara

Boris je veliki covjek i patriota .Njega ljudi koji ga poznaju i vole i postuju , narocito u NK. Cekali smo 25g i nista se nije promijenilo. Mihailo je radio protiv nase crkve i naroda i bilo je vrijeme da se smjeni. Mnogi su bezuspjesno pokusavali da razgovaraju s'njim. Tako da je bilo vrijeme da se sve ovo desi…

Boj
06.09.2023-21:52 21:52

Sšta veliš Balša: Otvoren put ka sramoti poput onog koji su tvoji šefovi načinili od državnih institucija na nekom kucnom savjetu. Prlagode ih sebi i svojom interesima pa idri u u svijetlu propast sa btavoma.. Kamo srece da ste ovo činili sa SPC. Ipak, mitropolit Mihailo je veca institucija od svih vas zsjedno, koliko god da vas ima. Realno, veci je i od “vaseljenskog’ Vartolomeja, jer je naslednik Crnogorske Svete vladičanske stolice kojom sultani nikad nisu upravljali. Poslije 500 godina vlafavine Turaka Vaseljenskom crkvom, oni bi taj Tomos trebali da trsže od Crnogorske ili Ruske crkve. Zato im i odgovara… Pročitaj više »

vitez
07.09.2023-08:54 08:54

PODRSKA

Roko
08.09.2023-23:01 23:01

Mihailo je u toop formi.
Možeš i provjerit

Kotoranin
19.09.2023-15:09 15:09

Sticajem okolnosti bio sam na Cetinju kod vladike Antonija prije odlaska u penziju.
Bio je izričoto protiv da ga naslijedi Dedeić
Miraš. Vjerovatno bolestan nije se do kraja mogao suprostaviti ljudima koji su tada mislili suprotno.
Naravno neki postupci Dereića oko nove grobnice Antoniju to potvrdjuju.
Neka je vječna zajvalnost Crnogoraca velikom Antoniju Abramoviću.

Cuca
19.09.2023-15:13 15:13

Na aparate, nrgo što. Dosta je zla nanio Crnogorcima sa njegovim lažima i obećanima po Katinskoj nahiji.
Naravno, bili bi interesantno da padre Gojko objasni kolikio ja dao para za nektetninu koju je kupio u Novom Sadu

Bokoslov
19.09.2023-15:45 15:45

Dje ti živiš nesretniči. Vartolomeju je sve jasno, on očekuje Borisa u Istanbulu a Mihailo ga je mogao samo na slici vidjeti.
Da si nam žjv ii zdrav vladiko i da nam se sa lijepim vijestima javiš.