Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Održana javna rasprava o tekstu Nacrta zakona o informacionoj bezbjednosti

On se posebno zahvalio na pomoći koju je pružio ekspert iz Hrvatske, koji je angažovan pod pokroviteljstvom Ambasade Velike Britanije i Ženevskog centra za upravljanje sektorom bezbjednosti DCAF – om

Ministarstvo javne uprave danas je organizovalo konsultacije/fokus grupe sa ambasadama, predstavnicima privrede, akademskom zajednicom, NVO sektorom i predstavnicima međunarodnih udruženja u Crnoj Gori, povodom javne rasprave o tekstu Nacrta zakona o informacionoj bezbjednosti.

Ministar javne uprave Maraš Dukaj je u uvodnom dijelu istakao da se donošenjem Zakona o informacionoj bezbjednosti ispunjava zadatak iz Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za 2022-2023. godinu, unapređuje nacionalni okvir za upravljanje sajber bezbjednošću i doprinosi većem povjerenju naših građana.

„Crna Gora je prva zemlja regiona, koja je tekst ovog zakona uskladila sa novom NIS 2 Direktivom koju je Evropska unija donijela sredinom decembra 2022. godine. Kroz donošenje ovog zakona stvaraju uslovi za osnivanje Agencije za sajber bezbjednost i Vladin CIRT, kao dva snažna mehanizma, koji će kroz rad zaposlenih 24/7, specijalizovanih za ovu oblast, štititi našu zemlju od budućih sajber napada“, kazao je Dukaj.

Na ovaj način, kako je naveo, uspostavljamo održiv sistem za efikasno otkrivanje i odbranu od sajber prijetnji i incidenata visokog nivoa sofisticiranosti i osiguravamo efikasnije i bezbjednije funkcionisanje javne uprave, privrede i doprinosimo povjerenju naših građana.

On se posebno zahvalio na pomoći koju je pružio ekspert iz Hrvatske, koji je angažovan pod pokroviteljstvom Ambasade Velike Britanije i Ženevskog centra za upravljanje sektorom bezbjednosti DCAF – om.

Generalni direktor za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise, Dušan Polović je kazao da se novim zakonom propisuju mjere informacione bezbjednosti za postizanje visokog nivoa informacione bezbjednosti mrežnih i informacionih sistema, nacionalni okvir za bezbjednost mrežnih i informacionih sistema, postupak upravljanja sajber bezbjednošću, nadzor nad ključnim i važnim subjektima, kao i druga pitanja od značaja za postizanje visokog nivoa informacione bezbjednosti.

„Zakonom je predviđeno i osnivanje Agencije za sajber bezbjednost za sprovođenje i unapređenje mjera informacione bezbjednosti, vršenja nadzora nad primjenom tih mjera, kao i za uspostavljanje sistema za rano otkrivanje i odbranu od sajber prijetnji i incidenata. Agencija ima status državne agencije i za svoj rad odgovara Vladi Crne Gore“, kazao je Polović.

On je naglasio da su sve postojeće i buduće aktivnosti usmjerene na usaglašavanje normativnog okvira sa postojećim regulativama Evropske unije, te da će od ključnog značaja biti i definisanje klasifikacije sajber incidenata, sa posebnim fokusom na uvođenje termina sajber kriza.

Načelnica za normativu, elektronsku identifikaciju i elektronske usluge povjerenja Jelena Knežević i načelnik Direkcije za informacionu bezbjednost (Vladin CIRT), Dušan Krkotić predstavili su Nacrt zakona o informacionoj bezbjednosti i nova zakonska rješenja.

Tokom diskusije učesnici su iznijeli mišljenja, komentare i sugestije i na taj način dali značajan doprinos postupku javne rasprave i unapređenju teksta Nacrta zakona o informacionoj bezbjednosti.

Javna rasprava o tekstu Nacrta zakona o informacionoj bezbjednosti, počela je 1. marta 2023. godine i trajaće 20 dana, do 21. marta 2023. godine.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve