Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Nedjelja Mediteranske obale i makro-regionalnih strategija: Saradnjom do rješenja

Cilj manifestacije je podizanje svijesti o moru i njegovom zaleđu, prirodnom i ekonomskom potencijalu kojim se može pohvaliti i ističe rizike koji nastaju kao rezultat prirodnih pojava i ljudskih aktivnosti

Šesta nedjelja ”Mediteranske obale i makro-regionalnih strategija” održana je u onlajn formatu, a prisustvovalo je 100 ljudi iz svih zemalja članica EUSAIR-a i inostranstva. Organizovana je u dva termina, po prvi put zajedno od strane Slovenije i Sjeverne Makedonije.

Od skromnih početaka kao lokalnog događaja, ova manifestacija prerasla je u važan evropski događaj, fokusirajući se na zemlje članice EU, kao i na relevantne teme zemalja u regionu koje nisu članice EU (politike, inovacije, vodeći projekti, pitanja životne sredine, itd.).

Cilj manifestacije je podizanje svijesti o moru i njegovom zaleđu, prirodnom i ekonomskom potencijalu kojim se može pohvaliti i ističe rizike koji nastaju kao rezultat prirodnih pojava i ljudskih aktivnosti.

Okuplja političare, donosioce odluka, eksperte, civilno društvo i zainteresovanu javnost sa svih nivoa – lokalnog, regionalnog, nacionalnog i međunarodnog.

„Zajednički organizovan događaj daje potpuno novu dimenziju – zemlja članica EU i zemlja koja nije članica EU- zajednički organizuju niz događaja, diskusija i razmjene gledišta, jačajući veze među evropskim zemljama. Ovo ne bi bilo moguće bez neprocjenjive pomoći domaćina – EUSAIR Jedinice za podršku (EUSAIR Facility point), kako u Vladinoj kancelariji za razvoj i kohezionu politiku, tako i u Izoli. I upravo zato su EU makro-regionalne strategije prepoznate kao laboratorije za novu Evropu. Mi smo inkluzivni, gradimo na osnovu međusobnog povjerenja, orijentisani smo ka budućnosti i donosimo napredak regionu, na terenu, za narod”, istakle su Andreja Jerina, Nacionalni koordinator za EU Makro-regionalne strategije u Ministarstvu vanjskih poslova Slovenije, članica Upravnog odbora EUSAIR-a i EUSAIR Trio Predsjedništva, i Zucia Zmejkovska, zamjenica šefa Sektora za koordinaciju evropskim fondovima i drugom inostranom pomoći i Nacionalni koordinator EUSAIR EU fondova u okviru Sekretarijata za evropske poslove Vlade Republike Sjeverne Makedonije.

Glavni govornici koji su otvorili događaj istakli su konkretne rezultate makro-regionalnih strategija i naglasili da se bez saradnje ne može doći do odgovarajućih rješenja i da nema zajedničke budućnosti.

„Ovogodišnji događaj je prikaz dugogodišnjeg prijateljstva i snažne saradnje između Slovenije i Sjeverne Makedonije. On, takođe, predstavlja korak naprijed u prikazivanju posvećenosti EUSAIR zemalja da stimulišu i ojačaju međusobnu saradnju, kao i mjesto gdje su zemlje članice EU i one koje još uvijek nijesu dio EU porodice ravnopravne. „Nova dimenzija“ koju ovogodišnja Nedjelja donosi, odnosi se na pažnju koju želimo da posvetimo djelovima jadranske i jonske makro-regije bez izlaza na more, nadovezujući se na dosadašnju svijest o morima i obalama, koja je do sada bila tradicionalno tema ovih događaja. Siguran sam da će diskusija na svim sastancima predviđenim u okviru Nedjelje mediteranske obale i makro-regionalnih strategija 2021 biti plodonosna, i što je još važnije, biti korisna ljudima u regionu”, navela je Kalinka Gaber, državna sekretarka Sekretarijata za evropske poslove u Sjevernoj Makedoniji.

Gašper Dovžan, državni sekretar u Ministarstvu vanjskih poslova Slovenije, kazao je da je od suštinskog značaja da, u okviru makro-regiona, djelujemo organizovano i harmonizovano.

”Naše zemlje mogu zajednički, bolje nego individualno, da razviju i implementiraju mnogo veće i isplativije projekte. Međutim, razumijevanje važnosti makro-regionalne saradnje i podizanjem svijesti onih koji ne poznaju makro-region i njegov potencijal, je osnov efikasnog rada i opipljivih rezultata u operativnim zadacima. Preduslov za takvo efikasno djelovanje je adekvatno upravljanje EUSAIR-om. Imamo priliku da vidimo napore i drugih makro-regionalnih strategija u kojima Slovenija učestvuje, da se uspostavi i osigura stabilnost njihovih struktura podrške upravljanju. EUSAIR već ima takav instrument- Jedinicu za podršku. Želio bih da iskoristim ovu priliku da izrazim našu zahvalnost za nezamjenljivu ulogu Jedinicu za podršku za efikasno funkcionisanje, osnaženo upravljanje i vidljivost EUSAIR-a, kao i ulozi u organizaciji ovog događaja”, istakao je Dovžan.

Koordinator tematske upravljačke grupe za kvalitet životne sredine u Bosni i Hercegovini, Senad Oprašić, naveo je da su srećni što je Sjeverna Makedonija tu, kako bi bio upotpunjen EUSAIR region, te kako bi zajedno promovisali saradnju u procesu EU integracija.

”Sve ove aktivnosti pomoći će onim državama koje nijesu članice EUSAIR-a da prepoznaju značaj zaštićenih područja i prostornog planiranja. Od suštinskog je značaja da predstavnici EUSAIR zemalja predstave ključne probleme koje je potrebno riješiti uz blisku saradnju za drugim EUSAIR zemljama. Pred nama su mnogi važni procesi, poput Zelene agende za zemlje Zapadnog Balkana sa 5 stubova – 1. Klima, energija, mobilnost, 2. Cirkularna ekonomija, 3. Smanjenje zagađenja, 4. Održiva poljoprivreda i proizvodnja hrane i 5. Biodiverzitet. U tom kontekstu, želim da pozovem EU za podršku u kreiranju projekata koji će biti ključni za implementaciju Zelene agende za zemlje Zapadnog Balkana (van EU). Podrška kroz blisku saradnju, pristup znanju, kao i pristup informacijama, što je zadatak EUSAIR Jedinice za podršku, da to podijeli u procesima implementacije naših aktivnosti, da unaprijedi Zelenu i Plavu povezanost, što će nam pomoći u procesu proširenja za zemlje Zapadnog Balkana. Biće odlična vijest za region da EU počinje pregovore sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Zajednička radionica je korak napijred u tom pravcu”, naveo je Oprašić.

Aleksej Skok, zamjenik gradonačelnika Opštine Izola u Sloveniji, poručio je da su počastvovani što je Izola domaćin “Nedjelje mediteranske obale i makro-regionalnih strategija” šestu godinu za redom u okviru Interreg Adrion Facility Point projekta.

”On je i više nego ispunio očekivanja građana Izole i sada je jedna od najboljih praksi saradnje između lokalnog, nacionalnog i evropskog nivoa. U progresivnim makro-regionalnim projektima učestvujemo od početka, jer obogaćuju kulturu saradnje i kohabitacije. A jedini način da se ozbiljno odgovori na savremene izazove, bilo da su ekološki, pomorski, saobraćajni ili turistički, jeste prelaskom granica između opština, regiona i država. Ovaj događaj je svijetli primjer odgovora na prethodno pomenuti izazov – i nije samo između Slovenije i Sjeverne Makedonije, Ljubljane i Skoplja; tu su i Izola i Ohrid, i mnogi drugi gradovi i građani obje države. Pored toga, uvjereni smo da učinak ne treba mjeriti samo finansijskim kapacitetima. Postoje i mnogi drugi, „meki“ faktori, kao što su razmjena znanja, prakse saradnje i posebno bliski odnosi između zemalja članica EU i onih koje žele da se pridruže. U našim projektima često živimo proces proširenja mnogo prije njegove buduće političke realizacije”, kazao je on.

O EUSAIR strategiji

EUSAIR je strategija EU za jadransko-jonski region, koja se bavi zajedničkim izazovima regiona i jača angažovanje zainteresovanih strana za ekonomsku, socijalnu i teritorijalnu koheziju. Strategiju je usvojila Evropska komisija 2014. godine, čime je postala treća makroregionalna strategija u EU koja uključuje devet zemalja: Grčku, Hrvatsku, Italiju, Sloveniju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Srbiju, a od 2020. i Sjevernu Makedoniju. Zasniva se na četiri tematska stuba: plavi rast, povezivanje regiona, kvalitet životne sredine i održivi turizam. Slovenija, zajedno sa Bosnom i Hercegovinom, koordinira stubom kvaliteta životne sredine, dok opština Izola kao EUSAIR Jedinica za podršku kao slovenački partner projekta, obavlja poslove sekretarijata za taj stub. Ciljevi su poboljšanje kvaliteta života na obalama zajedničkog mora, očuvanje biodiverziteta i bolje upravljanje riječnim slivovima kroz konkretne aranžmane i sprovođenje režima zasnovanih na poštovanju usluga ekosistema na kopnu, na obali i na moru u Jadransko-jonskom regionu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve