Nedjelja, 19 Maja, 2024
Rubrika:

Multisektorska saradnja – uslov prevencije nasilja

Direktorica SOS telefona Podgorica Biljana Zeković je istakla da je nasilje u porodici ozbiljan i složen problem

SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica je juče potpisao Memorandum o saradnji i zajedničkom djelovanju sa rukovodiocima svih službi nadležnih za postupanje u slučajevima nasilja u porodici u Glavnom gradu Podgorica.

Memorandum je, kako je saopšteno, potpisan sa Centrom bezbjednosti, Osnovnim državnim tužilaštvom, Osnovnim sudom, Sudom za prekršaje, Centrom za socijalni rad, Domom zdravlja i Zavodom za hitnu medicinsku pomoć.

Direktorica SOS telefona Podgorica Biljana Zeković je istakla da je nasilje u porodici ozbiljan i složen problem.

“Sa kojim se susreću kako same porodice, tako i socijalne, zdravstvene i obrazovne ustanove, policijske službe i institucije pravosudnog sistema. Efikasna zaštita žrtava nasilja počiva na principima zaštite od nasilja u porodici i nasilja prema ženama, snažnoj među-institucionalnoj saradnji koja podrazumjeva jasno iskazanu volju i namjeru i jasno definisano i usklađeno postupanje svih institucija i organizacija u sistemu zaštite i prevencije nasilja”, kazala je Zeković.

Goran Jokić, načelnik Centra bezbjednosti Podgorica, smatra da institucije i organizacije na lokalnom nivou moraju sinhronizovano djelovati, te da će Memorandum koji definiše osnovne principe rada, komunikacije i razmjene informacija između nadležnih službi i SOS telefona Podgorica “olakšati saradnju a postojeće usluge podrške učiniti dostupnim što većem broju osoba sa iskustvom nasilja u porodici”.

“Bez obzira na sva dosadašnja zalaganja i dalje se prepoznaje neophodnost jačanja međusobne saradnje u skladu sa demokratskim principima i vrijednostima. Svjesni uloge svih navedenih aktera u prevenciji, prepoznavanju i pružanju podrške žrtavama nasilja u porodici, kao i značaja proaktivnog pristupa nevladinih organizacija pružaoca usluga u predlaganju konkretnih rješenja, akcija i inicijativa, sa zadovoljstvom potpisujemo ovaj Memorandum”, rekao je Duško Milanović, rukovodioc Osnovnog državnog tužilaštva Podgorica.

Željka Jovović, predsjednica Osnovnog suda Podgorica je navela da su nadležni organi i ustanove dužni da u okviru svojih ovlašćenja pruže potpunu i koordiniranu intervenciju, koja je, kako kaže, “neophodna za zaštitu žrtve u zavisnosti od stepena njene ugroženosti”.

Potpisnici Memoranduma, kako se navodi, iskazali su svoju posvećenost i snažnu volju da daju puni doprinos razvoju multisektorske saradnje i jačanju zaštite osoba sa iskustvom nasilja.

Nada Bjeković, predsjednica Suda za prekršaje Podgorica navodi da će prioritet u zajedničkom djelovanju i saradnji biti afirmacija, usavršavanje i prihvatanje nulte tolerancije nasilja kao ključnog koncepta u prevenciji i zaštiti od nasilja, te da će “obezbijeđivanje redovne i blagovremene komunikacije između potpisnika, razmjena informacija, promovisanje postojećih mehanizmima zaštite i informisanje žrtava nasilja o postojećim specijalizovanim servisima u državnom i civilnom sektoru, omogućiti kvalitetniju i sveobuhvatniju podršku i zaštitu žrtava nasilja”.

“Zdravstveni radnici su najčešće prvi predstavnici institucija sa kojima se susrijeće žrtva nasilja pa je njihova uloga u identifikaciji, pružanju adekvatne podrške žrtvi i prijavljivanju nasilja izuzetno značajna”, istakao je direktor Doma zdravlja Podgorica Danilo Jokić.

“Takođe navodi da zdravstvene ustanove imaju veliki značaj i u pripremi pouzdane medicinske dokumentacije, neophodne za dalji tretman slučaja u sudu, policiji i drugim institucijama u procesu zaštite žrtve i sankcionisanja nasilnika. Ali naglašava, da bez obzira na pojedinačne ingerencije svih institucija u sistemu, bez snažne međusektorske saradnje ne možemo govoriti o efikasnoj podršci žrtvama”, dodaju iz SOS.

Marija Popović, direktorica Centra za socijalni rad za Glavni grad Podgorica, opštinu u okviru Glavnog grada Golubovci i opštinu Tuzi, smatra da treba afirmisati stav da se žrtvama nasilja u porodici krši, onemogućava ili poništava uživanje u ljudskim pravima i slobodama.

“Podsjeća da je reforma socijalne i dječije zaštite u Crnoj Gori postupak odgovora na slučajeve nasilja u porodici i nasilja nad ženama uredila kroz postupak vođenja slučaja gdje koordinirajuću ulogu među svim relevantnim akterima i profesionalcima iz drugih sistema ima Centar za socijalni rad. Koliko će ova uloga centara za socijalni rad biti odgovarajuća i uspješna u velikoj mjeri zavisi i od dostupnosti i kavliteta licenciranih usluga za žrtve, poput usluga savjetovanja i urgentnog smještaja koje su u fokusu SOS telefona Podgorica”, navodi se.

Potpisivanje Memoranduma je jedna od, kako dodaju, aktivnosti koju je SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica realizovao kroz projekat pod nazivom “Znam gdje – samo mi pokaži kako” kofinansiran od strane Evropske unije i Vlade Crne Gore.

“Svrha projekta je jačanje sistema socijalne zaštite i sigurnosti žena sa iskustvom rodno zasnovanog nasilja u skladu sa standardima i zahtjevima EU, kroz pružanje standardizovanih usluga socijalne zaštite ženama sa iskustvom nasilja i stvaranje povoljnog ambijenta za pružanje održivih socijalnih servisa usmjerenih ka korisnicima”, zaključili su iz SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve