Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

MPNKS: Crnogorski sport i država biće pošteđeni daljih neprijatnosti

''Obavještavamo sportsku i ukupnu javnost u Crnoj Gori, da MPNKS i Uprava za sport i mlade u saradnji sa međunarodnim partnerima rade na rješavanju problema i budite sigurni da će crnogorski sport i država Crna Gora biti pošteđeni daljih neprijatnosti''

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta u saradnji sa novłm v.d. direktora Uprave za sport i mlade Markom Begovićem, uspjelo je da napravi prve pozitivne pomake u rješavanju problema koji je nastao na relaciji Uprava za sport i mlade i WADA – saopštili su iz tog Vladinog resora, podsjećajući da problem problem pravno-političkog i institucionalnog uređenja antidopinga u Crnoj Gori datira iz 2015. godine.

”Obavještavamo sportsku i ukupnu javnost u Crnoj Gori, da MPNKS i Uprava za sport i mlade u saradnji sa međunarodnim partnerima rade na rješavanju problema i budite sigurni da će crnogorski sport i država Crna Gora biti pošteđeni daljih neprijatnosti. WADA i SE su sada prepoznali volju i namjeru vlasti u Crnoj Gori da se pitanje antidopinga riješi profesionalno i na zadovoljstvo svih, a posebno naših sportista”, navode iz Ministarstva.

Ističu da je 2015. godine ekspertskosavjetodavno tijelo Savjeta Evrope utvrdilo jedan broj sistemskih nedostataka, posebno podvlačeći neuskladenost sa medunarodno obavezujućim standardima.

”U dužem vremenskom periodu, od sredine 2017. godine, prema dostupnim podacima izostala je redovna i stručna komunikacija sa nadležnim međunarodnim organizacijama za oblast antidopinga, što je rezultiralo i problemom koji danas imamo. Takođe, u posjedu smo dokumentacije koja ukazuje da obavezujući upitnici nłjesu popunjeni, tačnije nivo popunjenosti je 0%. U prilog prethodnom je i izvještaj zaposlenog iz Uprave za sport i mlade, koji je godinama pratio ovu oblast, navodeći probleme Interne komunikacije i neispunjavanje međunarodnih obaveza. Takode, uvidom u arhivu Uprave za sport i mlade, zatečen je veći broj upita/zahtjeva i molbi iz komiteta T-DO Savjeta Evrope i UNESCO na koje nije odgovoreno”, navodi se u saopštenju.

Ističu da problem sa sprovodenjem medunarodnih standarda u oblasti borbe protiv dopinga u sportu postoji već dugo.

”Problem je dodatno usložnjen donošenjem Zakona o sportu iz 2018. godine sa kojim je nastavljena praksa uspostavljanja nefunkcionalnih tijela u oblasti sporta. U prilog prehtodnom, postojećim Zakonom o sportu je predvideno formiranje Savjeta za sport, kao ključnog stručnosavjetodavnog tijela, koje je moralo da se uhvati u koštac sa brojnim izazovima. Savjet za sport je formiran rješenjem iz novembra, 2018. godine, a za Čitav ovaj period došlo je do samo jednog sastanka, marta mjeseca 2020. godine. Dakle, problem je sistemske i organizacione prirode, a posebno za oblast antidopinga koja zahtijeva specifična znanja. Tako da prijedlog izmjena i dopuna Zakona o sportu Demokratske partije socijalista, predstavlja kontinuitet lošeg upravljanja u sportu i predstavlja dodatno usložnjavanje problema, a ne rješenje. Rješenje se nalazi u formiranju komisije koja Će imati svoju političku, pravnu, organizacionu i finansijsku autonomłju, ali nažalost zahtjevi i molbe naših međunarodnih partnera i spremnost za finansijsko-tehničku podršku, ostali su bez odgovora od strane Uprave za sport i mlade”, navode iz MPNKS.

Naglašavaju da su pripremljene izmjene Zakona o sportu koje su neophodne kako bismo bili uklonjeni sa liste neuskladjenih zemalja je pripremljen.

”U tom pravcu Uprava za sport i mlade je uspostavila direktnu komunikaciju sa WADA i SE i zajednički rade na usaglašavanju konačne verzije izmjena Zakona o sportu, kako bi se u potpunosti uskladili crnogorski propisi sa međunarodnim standardima u oblasti antidopinga. Jasna je potreba onih koji su doveli crnogorski sport na ivicu egzistencije da Žele da budu „heroji nacije” ali predložene izmjene nisu usaglaŠene sa WADA i suprotne su onome Što oni traže od našeg zakonodavstva”, navodi se u saopštenju.

MPNKS će, kako navode, nakon konačnog izvještaja WADA izmjene Zakona o sportu koje su dobile saglasnost dostaviti Vladi.

”Smatramo neophodnim da se predloženi Zakon o sportu povuče iz skupštinske procedure jer predložene izmjene nisu u skladu sa zahtjevima WADA. Zbog sveobuhvatne situacije u kojoj smo se našli, WADA insistira da izmjene Zakona o sportu moraju dobiti saglasnost prvo od njih. Medjutim predložene izmjene zakona od strane tadašnjeg resoronog ministarstva nisu dobile saglasnost WADA, sa čime smo upoznati jer imamo svakodnevnu komunikaciju sa WADA i SE. Ovakav predlog izmjena Zakona o sportu ne može biti prihvatljiv za WADA jer nije usaglašen sa njima i ne sadrži sve ono Što WADA od Crne Gore zahtijeva”, saopštili su iz Ministartsva.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve