Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Hronologija “Suđenje vijeka”: 180 dana istrage rezultiralo optužnicom na 129 strana

Stav Tužilaštva je da su na čelu kriminalne organizacije bili dvojica Rusa Eduard Šišmakov, koji se tereti za stvaranje kriminalne organizacije, pokušaj terorizma i podstrekavanje na rušenje ustavnog poretka i sigurnosti Crne Gore i Vladimir Popov, koji je optužen za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju

Opsežna istraga, koja je trajala 180 dana, rezultirala je podizanjem optužnice napisane na 129 strana protiv 14 osoba zbog pokušaja terorizma na dan parlamentarnih izbora, 16.
oktobra 2016. godine.

Stav Tužilaštva je da su na čelu kriminalne organizacije bili dvojica Rusa Eduard Šišmakov, koji se tereti za stvaranje kriminalne organizacije, pokušaj terorizma i podstrekavanje na rušenje ustavnog poretka i sigurnosti Crne Gore i Vladimir Popov, koji je optužen za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju.

Prema navodima optužnice i lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević imali su pozamašnu ulogu u djelovanju ove kriminalne organizacije. Tako je zadatak Mandića, prema optužnici, bio da vrbuje članove kriminalne organizacije, prenosi uputstva i naredbe organizatora. Njemu je bilo povjereno da obezbijedi kontranadzor i nabavlja opremu za detekciju uređaja za nadzor, ometače praćenja signala.

Optužnica ga tereti da je obezbjeđivao službena vozila za prevoz članova kriminalne organizacije, a imao je i zadatak da organizuje proteste ispred Skupštine. Sličnu ulogu imao je i Knežević. On je bio u komunikaciji sa osobama iz inostranstva i trebao je da organizuje proteste ispredSkupštine. Srpske državljane Bratislava Dikića, Nemanju Ristića i Predraga Bogićevića optužnica tereti za stvaranje kriminalne organizacije i krivično djelo
terorizam u pokušaju. Podsjetimo, Srbija je Bogićevića i Ristića odbila da izruči Crnoj Gori, dok je Dikić u pritvoru u Spužu.

Vozača jednog od lidera DF, Mihaila Čađenovića i još šest srpskih državljana: Dragan
Maksić, Milan Dušić, Srboljub Tjorđević, Kristina Hristić i Branka Milić, optužnica
tereti za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije.

Oni su prema navodima optužnice Specijalnog tužilaštva namjeravali da u izbornoj noći,
16. oktobra „uz upotrebu oružja napadnu okupljene građane ispred Skupštine Crne Gore i
policiju, sprovedu široke terorističke napade na specijalne policijske jedinice, zauzmu parlament, proglase pobjedu Demokratskog fronta, liše slobode ili likvidiraju tadašnjeg premijera Mila Đukanovića“.

Šišmakov je, kako se navodi, 26. septembra pozvao svjedoka saradnika Sašu Sinđelića
da dođe na sastanak u Moskvu gdje mu je kasnije dao uputstva da na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, iz Srbije organizuje odlazak što većeg broja ljudi, koji bi prisustvovali protestnom skupu Demokratskog fronta, gdje bi se stavili pod komandom Dikića i sukobili se sa policijskim službenicima kako bi nasilno i zajedno sa političarima ove partije ušli u Skupštinu gdje bi proglasili izbornu pobjedu.

Plan je bio da se za to vrijeme 50 drugih, za sada neidentifikovanih pripadnika kriminalne organizacije, koje je angažovao Šišmakov, obučenih u policijske uniforme sa zaštitnom opremom pojave i pucaju sa 50 automatskih pušaka i pištolja pucaju na pripadnike
SAJ-a u kampu na Zlatici kako bi ih spriječili da dođu u Skupštinu Crne Gore radi uspostavljanja reda.

“Plan je bio da nakon toga dođu pored Skupštinu gdje bi pucali na pripadnike bezbjednosnih snaga Crne Gore, kao i na okupljene građane, kako bi stvorili privid da je dio službenika policije prešao na stranu demonstranata, što bi izazvalo reakciju bezbjednosnih snaga Crne Gore, koji bi se branili od takvog napada pripadnika kriminalne organizacije. Time bi stvorili pogrešnu sliku da su službenici Uprave policije Crne Gore kriminalci, angažovani od Mila Đukanovića, a potom bi ovako angažovani pripadnici kriminalne organizacije lišili slobode tadašnjeg predsjednika Vlade Crne Gore Mila Đukanovića”, stoji u optužnici.

Organizatori Šišmakov i Popov su, prema optužnici, u više navrata Sinđeliću dali ukupno
200.000 eura kako bi nabavio potrebno oružje i opremu, vrbovao i angažovao pripadnike
kriminalne organizacije.

Tokom istrage osumnjičeni Mirko Velimirović, priznao je krivicu i osuđen je na uslovnu
kaznu, dok je Aleksandar Saša Sinđelić postao svjedok saradnik tužilaštva. Vijeće Višeg suda u Podgorici 8. juna potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno tužilaštvo podiglo 13. aprila 2017.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve