Četvrtak, 9 Maja, 2024
Rubrika:

Grbović: Crna Gora mora da promijeni navike ponašanja u prevenciji zemljotresa

Na početku obraćanja, Grbović je podsjetio da je u razornom zemljotresu koji je pogodio Crnu Goru prije 44 godine život izgubio 101 stanovnik Crne Gore

Cijenim da Crna Gora mora da promijeni navike ponašanja u prevenciji i pripremljenosti za zemljotrese, a sistem da djeluje sistematski, kazao je generalni direktor Direktorata za ekologiju i klimatske promjene u Ministarstvu  ekologije, prostornog planiranja i urbanizma (MEPPU), Kemal Grbović, na otvaranju konferencije “Prevencija i pripremljenost za zemljotres i mogući odgovori sistema“, u organizaciji Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Na početku obraćanja, Grbović je podsjetio da je u razornom zemljotresu koji je pogodio Crnu Goru prije 44 godine život izgubio 101 stanovnik Crne Gore.

“Ova tužna sjećanja na izgubljene ljudske živote i enormnu materijalnu štetu vječita su opomena na sve što dolazi, pa je ovo ujedno dobra prilika da svi zajedno, kao društvo, poznavanjem pravila i stvaranjem što boljih preventivnih mjera utičemo na smanjenje šteta od katastrofa kakav je zemljotres. Od razornog zemljotresa pa do danas radilo se na svim instancama, ali moramo još više i snažnije, koordinisanije, sistematičnije”, poručio je Grbović.

On je, kako je saopšteno resora, podsjetio da je jedno od osnovnih načela propisanih Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata da se “proces planiranja i izgradnje zasniva na načelu smanjenja seizmičkog rizika, u skladu sa kojim se preduzimaju mjere u planiranju i izgradnji za ublažavanje posljedica zemljotresa”.

“Moramo imati i u vidu da u urbanim zonama Crne Gore živi 63,23 odsto ukupnog stanovništva, dok u ruralnim područjima živi 36,77 odsto stanovništva i da je najveća koncentracija stanovništva u Glavnom gradu Podgorica i primorskim opštinama, područjima sa visokim seizmičkim rizikom”, podsjetio je Grbović.

Iz MEPPU navode da dobra građevinska praksa i sprovođenje propisa su “jako bitni”, pa se u državama, kod kojih su zemljotresi česta prirodna pojava, a koje poštuju zakonitosti koje “nameće seizmičko inžinjerstvo, sa takvom prirodnom pojavom potpuno normalno živi i funkcioniše”.

“Naime, smanjenje troškova pri izgradnji, neadekvatna primjena propisa ili pak pogrešna primjena propisa, glavni su razlozi zašto se čak i dobro projektovane zgrade mogu porušiti. Zato je tehnička regulativa osnov sistema kvaliteta u građevinarstvu i neophodno je da, nakon usvajanja novih građevinskih propisa koji su izradi, svi kao sistem uložimo značajne napore kako bi se oni u cjelosti primjenjivali”, pojasnili su iz resora.

Grbović je dodao da kada govorimo o uzrocima zemljotresa, čovjek može svojim ponašanjem i navikama “dosta da uradi”da bi, kako je istakao, unaprijedio sistem zaštite od zemljotresa, prije svega kroz prostorno planiranje i propisanu izgradnju objekata.

“Cijenim da Crna Gora mora da promijeni navike ponašanja u tom smislu, a sistem da djeluje sistematski. Svjedoci smo razornih zemljotresa koji su pogodili Siriju i Republiku Tursku. Vjerujem da smo iz tih teških slika naučili. Ako nijesmo, onda je to problem na kojem moramo da radimo”, saopštio je Grbović.

Na kraju obraćanja, Grbović je zahvalio pripadnicima svih službi zaštite i spašavanja koji su u Turskoj spašavali živote, rizikujući na taj način svoje.

“Budimo takvi i u prevenciji, podignimo sistem na veći nivo, siguran sam da to možemo a i moramo, prije svega zbog zaštite života a i ove lijepe države i njenih ljepota”, naglasio je Grbović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve