Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Fondacija “Sveti Petar Cetinjski” tvrdi: Zimovnik Svetoga Petra na Karuču na meti SPC!

Iz Fondacije ”Sveti Petar Cetinjsku obratili su se saopštenjem navodeći da su u namjeri da ožive Zimovnik Sv. Petra na Karuču kod Rijeke Crnojevića, zatražili konzervatorske uslove za rekonstrukciju i adaptaciju ali su se, kako kavode suočili sa opstrukcijama dijela administarcije i SPC.

Saopštenje Fondacije prenosimo integralno.

”Po mišljenju crnogorskih građana, Sveti Petar Cetinjski je najznačajnija ličnost u hiljadugodišnjoj državotvornoj istoriji Crne Gore. Kao i druge crnogorske vladike, ni on iza sebe nije ostavio svojim srodnicima nikakvu nepokretnu imovinu. Sve u čemu je Sveti Petar Cetinjski “uživao” bilo je i ostalo državno, narodno, a pod neposrednom brigom ili nadzorom Crnogorske pravoslavne crkve. Tako je bilo i sa Zimovnikom Sv. Petra na Karuču kod Rijeke Crnojevića. U ono vrijeme to je bio dvorac, a danas je to samo ruina obrasla u kupine i drače.

Slijedeći opštu klimu proučavanja i obnavljanja svega što je u prošlosti imalo neku stvarnu ili simboličnu vrijednost, u nastojanju da se ožive objekti i ambijenti koji imaju poseban značaj za crnogorsku istoriju, Fondacija „Sv. Petar Cetinjski” je nastavila da razvija i realizuje ideje o kojima su utemeljitelji Fondacije godinma razmišljali, razgovarali, pa i pokušavali da okupe poštovaoce svijetle crnogorske prošlosti, iako tada nije bilo ni potrebnih sredstava, ni dovoljno stvaralaca koji bi suštinski podržavali takve akcije.

Posredstvom Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine crnogorske Prijestonice i Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Fondacja „Sveti Petar Cetinjski” je zatražila konzervatorske uslove za rekonstrukciju i adaptaciju gorenavedenog kultnog objekta ,,Vladičine kule” tj. za njeno privođenje višestrukoj trajnoj namjeni.

U zahtjevu i pratećim objašnjenjima navedeno je da bi stručno obnovljeni i adekvatno adaptirani Zimovnik Petra Prvog (Svetoga Petra Cetinjskog) mogao da ima funkciju osobene kulturne institucije i ambijentalne cjeline na obali Maloga blata (dijela Skadarskog jezera), institucije u kojoj se mogu obavljati značajne obrazovne, kulturne, diplomatske, pa i isključivo duhovne aktivnosti.

U obnovljenom i tako prilagođenom objektu, sa nužnim pristupnim putevima, mogu se održavati simpozijumi o različitim tematima iz prošlosti Crne Gore i ostalih balkanskih država, o njihovoj uzajamnosti i borbi za oslobođenje od stranih i „domaćih” okupatora; mogu se priređivati naučni skupovi od univerzalnoga značaja.

Tu, u Zimovniku, učenici crnogorskih osnovnih i srednjih škola (a i obrazovne ustanove iz drugih sredina) uz odgovarajuće eksponate, neposrednije bi se upoznavali s viševjekovnom slobodarskom i oslobodilačkom borbom crnogrskoga naroda, o duhovnoj vertikali Crne Gore, o dvovjekovnom vladavinom četvrte crnogorske dinastije Petrović-Njegoš, pa i o savremenom napretku evropske Crne Gore.

Taj objekat bi mogao biti pogodan i za povremeni odmor manjeg broja visokih inostranih predstavnika u Crnoj Gori i njihovih gostju. Obnovljeni Zimovnik može biti dom za izložbe iz raznih oblasti umjetnosti i kulture, s pokretnom ili stalnom izložbenom postavkom o očuvanju i bogatstvima neposredne prirodne okoline. Ambijent u kojemu se Zimovnik nalazi odgovara raznim kulturno-umjetničkim djelatnostima, dijelom i kao informativno-obrazovni prostor za inostrane ekskurzije i internacionalne seminare.

Zimovnik Petra Prvog (Sv. Petra Cetinjskog) može da posluži i za atraktivne žive tv-programe za zemlju i inozemstvo, posebno ako bi objekat bio opremljen u stilu vremena kada je bio u primarnoj funkciji.

Fondacija „Sv. Petar Cetinjski” u zahtjevu je navela da se radi o objektu koji je uveden u list nepokretnosti broj 99/ 0-0-36/2007 od 14.12.2007. godine, koji je po katastarskim dokumentima vlasništvo Crkve svetog Nikole u Rvašima.

Uprava za zaštitu kulturnih dobara je dana 23.10.2018. donijela Rješenje broj UP/I 02-18/2013-7 sa uslovima po kojima se mora raditi konzervatorski projekat za sanaciju kulturnog dobra ,, Vladičina kula na Karuču” na kat. parceli br. 2291 KO Rvaši. Ovo Rješenje – iz zasad nepoznatih razloga – stiglo je u Sekretarijat za uređenje prostora Prijestonice tek 26.11.2018, tj. 34 dana nakon izdavanja Rješenja. Tako neshvatljivo „zakašniujenje” priredilo je nepoznato lice, najvjerovatnije da se Srpskoj crkvi pruži dovoljno vremena da uloži Žalbu na predmetno Rješenje.

Fondacija „Sveti Petar Cetinjski” je obaviještena da je SPC uložila Žalbu i Ministarstvo kulture je ukinulo rješenje svoje Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Fondacija je od Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Sekretarijata za uređenje prostora i imovine Prijestonice, zatražila pismeni odgovor u vezi prethodnih grubih neregularnosti, a od Uprave za nekretnine Crne Gore – da nam saopšti ko se krije iza imena vlasnik navedenog spomenika kulture. Od Uprave za nekretnine smo dobili odgovor da se za dobijanje dokumnetacije ko je ,, fizičko lice” na koga se vodi objekat tražimo od Područne jedinice na čijoj teritoriji se nalazi nepokretnost !!

Ostaje da pred crnogorskom javnošću postavimo nekoliko temeljnih pitanja:

Ko u državnoj admistraciji (Uprava za nekretnine, Katastar Prijestonice ili.. ?) usporava donošenje odgovarajućih korisnih rješenja i odlaganjem omogućava Srpskoj crkvi da i dalje SVOJATA sve hramove u Crnoj Gori, pa i one koji pripadaju pojedinom selu ili seoskoj crkvi?

Dokle će se tolerisati tzv. „nepoznata lica” koja su svih proteklih godina crnogorske crkve i manastire jednostavno, bez ikakvih dokumenata, prepisivali u vlasništvo Beogradske patrijaršije, Crnogorsko-primorske mitropolije SPC ili u lično Amfilohijevo vlasništvo?

Ima li za sve to pravnog, moralnog, ljudskog lijeka i eventualne krivične odgovornosti?

Dokle će određene ustanove Države Crne Gore da prećutkuje ili omogućuju tako drastična kršenja istoriske istine i svojinskih prava na s mukom i s velikim odricanjima građenim crkvama i seoskim crkvicama.

Zimovnik Svetog Petra Cetinjskog / Crnogorskog je očigledni primjer kako se korisne ideje i vrijedni projekti oidlažu ili prepuštaju agresivnim izvancima da ih upisuju u svoje vlasništvo?

Dokle?”

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve