Ponedjeljak, 20 Maja, 2024
Rubrika:

Dijaspora pomno prati dešavanja u domovini, neka niko ne sumnja u to

Radončić komentariše nedavni sastanak predstavnika Vlade Crne Gore na čelu sa potpredsjednikom Dritanom Abazovićem tokom njihovog višednevnog boravka u SAD, sa kojeg su prenijete oštre poruke predsjednika Bošnjačkog saveza Crne Gore Esada Rastodera upravo svojim gostima koje je optužio da su “izdali Crnu Goru” i “unijeli nemir u dom svakog njenog građanina

Dijaspora veoma pažljivo prati sve što se dešava u domovini i ako bude potrebno, učinićemo sve što je u našoj moći da sačuvamo Crnu Goru. U to ne treba niko da sumnja, poručuje u razgovoru za Dnevne Refik Radončić, poznati biznismen, humanista i donator, koji već više od 30 godina živi i radi u Njujorku.

Radončić komentariše nedavni sastanak predstavnika Vlade Crne Gore na čelu sa potpredsjednikom Dritanom Abazovićem tokom njihovog višednevnog boravka u SAD, sa kojeg su prenijete oštre poruke predsjednika Bošnjačkog saveza Crne Gore Esada Rastodera upravo svojim gostima koje je optužio da su “izdali Crnu Goru” i “unijeli nemir u dom svakog njenog građanina”.

Gospodine Radončiću, jeste li prisustvovali tom sastanku?

RADONČIĆ:Bio sam pozvan, ali smo se prethodno dogovorili u okviru Udruženja da ne dolazimo svi, iako sam cijenio da bi bilo dobro da što više nas čuje što je razlog ovakvog ponašanja, posebno potpredsjednika Vlade, kao i ministra vanjskih poslova, ali i što je bio razlog taktički lukavog manevra poslanika GP URA Filipa Adžića na samom početku njegovog skupštinskog mandata. Volio bih da sam čuo i što je i bio razlog za uvođenje naše Plavljanke Suade Zoronjić u svu tu priču i u parlament. Bilo bi interesantno pogledati ih u lice , da nam kažu sa kime oni to žele da mijenjaju Crnu Goru, imaju li uopšte savjesti da ovako izmanipulišu svoje glasače. Osjećaju li grižu savjesti zbog svega toga? Može li poslanik Adžić pogledati Cetinjane u oči nakon događaja 5. septembra? Sve su to stvari koje će u jednom trenutku doći na preispitivanje da bismo išli dalje.

Želim da vjerujem da zbog nedovoljnog političkog, ali i životnog iskustva nijesu razumjeli kompleksnost crnogorskog društva. Nijesu preživjeli ratove devedesetih godina prošlog vijeka, ne znaju kakve sve posljedice pogrešne odluke mogu da proizvedu na inače turbulentnom Balkanu.

A što se tiče gospodina Rastodera, on je u najmanju ruku hrabar čovjek, koji otvoreno kaže to što misli. Volio bih kada bi tako otvoreno svi govorili. Mi u dijaspori sa tim nemamo problema i bez obzira ko nam je sagovornik uvijek nastupamo sa iskrenim porukama. Ono o čemu je gospodin Rastoder govorio je fakat i nemam dileme da ogromna većina misli isto tako.

Predstavnici Demokratskog fronta napadaju dijasporu u Njujorku, poručuju manjinskim narodima da se izvuku “iz ralja DPS”, da ne budu “foktor destabilizacije političkih prilika u Crnoj Gori”…

RADONČIĆ: Ovakva reakcija Demokratskog fronta nimalo ne iznenađuje, naprotiv. Njihova ideologija je dobro poznata svima. I tu su naše razlike. Želim samostalnu, evropsku, građansku Crnu Goru, a oni teološku državu. To su dva suprotna koncepta, a DF nam zbog toga prigovara, odnosno našu podršku takvoj Crnoj Gori smatraju podrškom DPS-u, poistovjećuju nas sa tom partijom. To je pogrešno.

Naše ideje o građanskoj, samostalnoj , demokratskoj, multietničkoj , evropskoj državi datiraju prije nego što je DPS postojao kao partija. Mi nikada nijesmo imali dilemu kojim putem treba da ide Crna Gora i to smo pokazali na referendumu. Druga strana je imala drugačije viđenje crnogorskog puta i te ideje su 21. maja 2006. godine poražene, odnosno nijesu imale većinu. Za očekivati je bilo da poslije 2006. krenemo putem koji su građani izabrali, da se izgrade institucije, da idemo ka modernom društvu u kojem će opozicija biti korektor vlasti, a ne da se, kako tada, tako i danas, bave samo DPS-om, omogućavajući mu da toliko dugo bude na vlasti.

I naravno, kao u svakoj dugogodišnjoj vladavini, bilo je mnogo dobrih stvari, ali i puno grešaka, zbog čega je i došlo do smjene vlasti, Ali, nekvalitetnim kadrovima. Narod je želio nešto novo, ali sigurno ne ovo što smo dobili. I sada smo tu gdje jesmo.

Šta je Vaš savjet manjinskim narodima u Crnoj Gori?

RADONČIĆ: Manjinski narodi i narod kojem ja pripadam su zasigurno lojalni svojoj državi, poštujući i uvažavajući sve one koji ne dijele naše mišljenje. To smo dokazali i na referendumu i to dokazujemo i sada. Siguran sam da ćemo ostati dosljedni u očuvanju samostalnosti naše države i dati doprinos demokratizaciji društva, da bi svaki naredni izborni ciklus prošao kao normalna pojava u svim demokratskim društvima.

Bošnjački savez Crne Gore u Njujorku ispostavio je nekoliko zahtjeva novoj vlasti zahtijevajući između ostalog da se ne dira u biračko pravo, da se obezbijede tri mjesta za predstavnike dijaspore u Skupštini Crne Gore, da prestane diskriminacija Bošnjaka na vjerskoj i nacionalnoj osnovi.. Vjerujete li da će trenutna vlast imati sluha za ove zahtjeve?

RADONČIĆ: Konkretno, s ovim zahtjevima nijesam upoznat, ali smatram da imaju opravdanje. Ukoliko Vlada zaista želi da ima dobru saradnju sa dijasporom, onda treba da ih ispuni, ako ne može odmah u cjelosti, onda djelimično. To bi bio dobar početak kvalitetnije saradnje sa dijasporom, što bi u krajnjem sigurno bilo obostrano korisno i za državu i za dijasporu koja bi imala što da ponudi. Ukoliko ne bude odgovora, biće na štetu svih.

U svakom slučaju, dobro je da su se ta pitanja aktuelizovala, jer zaslužuju posebnu pažnju dijaspore.

Kako vidite ulogu nove administracije SAD u regionu, naravno i u Crnoj Gori? Da li naša dijaspora u Americi ima načina da Bajdenovoj administraciji predoči prilike u matičnoj državi, izazove sa kojima se srijeće nakon promjene vlasti 30. avgusta prošle godine?

RADONČIĆ: Nova američka administracija poznaje dobro prilike na Balkanu. Vjerujemo da će, poučeni iskustvom u prošlosti, spriječiti greške koje su se dešavale. A što se tiče dijaspore, naravno da pratimo veoma pažljivo što se dešava u domovini i da ćemo, ako bude potrebno, učiniti sve što je u našoj moći da sačuvamo Crnu Goru. U to ne treba niko da sumnja.

Poznat je doprinos i Vaš lično i dijaspore u SAD uvijek kada je to našoj državi bilo potrebno. Da li je ministar Milojko Spajić, tokom višednevne posjete SAD, tražio da se sa Vama sastane, kao uglednim privrednikom i donatorom?

RADONČIĆ: Mnogo svog vremena, van profesionalnog angažmana, posvetio sam raznim aktivnostima koje se tiču moje države i njenih građana. Vjerovatno te aktivnosti nijesu puno atraktivne za predstavnike današnje vlasti, jer se kose sa njihovim ideologijama, ali ja sam lično ponosan na sve što sam činio. Vjerujem da su to bila dobra djela. Bio sam žestok zagovornik ideje o samostalnosti, učestvovao sam u bezbroj humanitarnih akcija, pomagao mladim ljudima ovdje u Njujorku, mnogima vjerovatno bio i primjer da se može biti uspješan i ostati, da kažem, jednostavna osoba. Kad je u pitanju mladi gospodin Spajić, znam da je bio u Njujorku, da se sreo sa mnogim ljudima. Ja nijesam bio pozvan, a i da jesam, ne bih se odazvao jer sve dok se kurs ove Vlade ne promijeni i ne vrati na evropske, građanske i državnotvorne vrijednosti, ne želim da se sastajem sa njihovim predstavnicima. Ne zato što imam bilo što protiv njega personalno, jer čovjeka i ne poznajem, već što je predstavnik vlasti koja Crnu Goru vodi u beznađe.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve