Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Dijalogom do pravedne energetske tranzicije

Na Okruglom stolu je zaključeno da se u osnovi energetske tranzicije Crne Gore mora nalaziti garancija energetske stabilnosti i sigurnosti Crne Gore, te da proces mora biti prilagođen potrebama daljeg lokalnog ekonomskog razvoja Pljevalja, uz obaveznu uključenost svih zainteresovanih subjekata

U Pljevljima je održan okrugli sto “Put ka pravednoj energetskoj tranziciji Opštine Pljevlja”, u okviru projekta koji Centar za klimatske promjene UDG realizuje uz podršku Ministarstva kapitalnih investicija Vlade Crne Gore.

Otvarajući Okrugli sto, kako je saopšteno sa UDG, direktorica Centra za klimatske promjene UDG, Ivana Vojinović je podsjetila da je shodno Zelenoj agendi za Zapadni Balkan Crna Gora u obavezi da se uskladi sa klimatskim i energetskim ciljevima EU što, između ostalog, podrazumijeva izradu i implementaciju Nacionalnog energetskog i klimatskog plana, kao i potrebu da energetska tranzicija bude pravedna i da negativno ne utiče na stanovnike Pljevalja i zaposlene u rudarsko-energetskom sektoru.

Generalna direktorica za energetiku u Ministarstvu kapitalnih investicija, Sanja Pavićević je pozdravljajući prisutne i rezultate projekta “Dijalogom do pravedne energetske tranzicije u Crnoj Gori“ koji je realizovao Centar za klimatske promjene UDG informisala o aktivnostima na izradi Nacionalnog energetskog i klimatskog plana i novom cilju smanjenja gasova s efektom staklene bašte od 55 odsto koji Crna Gora mora da dostigne do 2030. godine.

Menadžerka opštine Pljevlja Nataša Marković je pozdravila to što je Centar za klimatske promjene organizovao Okrugli sto u Pljevljima, jer je riječ o temi koja utiče na sudbinu građana Pljevalja i na dalje funkcionisanje lokalne privrede.

Dušan Janjušević, predsjednik Odbora direktora A.D Pljevlja predstavio je značajne planove koje kompanija ima vezano za modernizaciju tehnološkog procesa, pokretanje cementne industrije sa niskim emisijama gasova, a što sve zajedno treba da pomogne pljevaljskoj privredi da lakše i bezbolnije prođe kroz tranzicioni proces.

Veselin Sekulić, pomoćnik izvršnog rukovodioca Funkcionalne cjeline Proizvodnja EPCG je detaljno upoznao sa dosadašnjim aktivnostima na kapitalno važnom projektu ekološke rekonstrukcije Termoelektrane Pljevlja i prve faze toplifikacije grada.

Direktor Eko fonda, Draško Boljević je predstavio projekte koje Fond podržava i posebno naglasio neophodnost da opštine budu aktivnije u korišćenju dostupnih sredstava. Aleksandar Rakočević, pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje je analizirao stanje na tržištu rada u kontekstu energetske tranzicije, i istakao da Zavod aktivnim politikama nastoji da doprinese u smanjenju jaza između ponude i tražnje na tržištu rada.

Milorad Mitrović, direktor NVO Breznica je podsjetio na višegodišnje zalaganje njegove organizacije da se pljevljacima garantuje pravo na život u zdravoj životnoj sredini. Aleksandar Perović, direktor NVO Ozon upoznao je prisutne sa višedecenijskim aktivnostima njegove organizacije na polju jačanja građanskog aktivizma i informisao o budućim planovima za jačanja kapaciteta dva Arhus centra, u Podgorici i Nikšiću.

Predstavljajući publikaciju “Put ka pravednoj energetskoj tranziciji Opštine Pljevlja”, koautorka Milica Daković je istakla da će Pljevlja biti “epicentar” procesa pravedne tranzicije, koji je i prepoznat kao jedan od regiona uglja u okviru “Inicijative za regione uglja u tranziciji na Zapadnom Balkanu i Ukrajini“ koju je pokrenula Evropska komisija.

Na Okruglom stolu je zaključeno da se u osnovi energetske tranzicije Crne Gore mora nalaziti garancija energetske stabilnosti i sigurnosti Crne Gore, te da proces mora biti prilagođen potrebama daljeg lokalnog ekonomskog razvoja Pljevalja, uz obaveznu uključenost svih zainteresovanih subjekata.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve