Srijeda, 8 Maja, 2024
Rubrika:

Crna Gora na 67. mjestu ljestvice mira, gora od Srbije i Albanije, bolja od BiH

Kao indikatori Globalnog indeksa mira za 2019. godinu korišteni su vanjski sukobi, odnosi sa susjednim zemljama, uvoz oružja, nasilne demonstracije, politička nestabilnost i drugi indikatori

Na listi Globalnog indeksa mira 2019, koji je radio Institut za ekonomiju i mir SAD, Crna Gora se u grupi od 163 zemlje, našla se na 67. mjestu.

Ilustracija/Pixabay

Prvi na ovoj listi, kao najmirnija zemlja, i ove godine je Island, koji se na vrhu nalazi od 2008. godine. Odmah iza njega nalazi se Novi Zeland, Portugalija je na trećem mjestu, na četvrtom je Austrija, dok je na petom Danska. Slijede Kanada, Singapur, Slovenija, Japan i Češka. Posljednji na listi ove godine je Avganistan, koji je nazadovao za jedno mjesto i sada se nalazi na 163. mjestu, dok je ispred njega Sirija, koja je napredovala za jedno mjesto ove godine.

Od zemalja okruženja, Hrvatska se nalazi na 28 .mjestu, Srbija na 50-tom, a odmah iza nje Albanija. Bosna i Hercegovina se našla na 81. mjestu, Kosovo 86.

Kako je navedeno, indeks za 2019. godinu otkriva svijet u kojem su sukobi i krize, koji su se pojavili u prošloj deceniji, počeli opadati, ali pojavile su se nove tenzije unutar i između nacija. Kao indikatori Globalnog indeksa mira za 2019. godinu korišteni su vanjski sukobi, odnosi sa susjednim zemljama, uvoz oružja, nasilne demonstracije, politička nestabilnost i drugi indikatori.

U Izvještaju se navodi da rezultati ove godine pokazuju da se prosječan nivo globalne mirnoćae vrlo malo poboljšao u 2019. godini GPI. Ovo je prvi put da se indeks poboljšao u pet godina. Prosječan rezultat po zemlji poboljšao se za 0,09 procenata, pri čemu je na listi napredovalo 86 zemalja, a 76 njih je zabilježilo pogoršanje.

Četiri od devet regiona na svijetu postali su mirniji tokom protekle godine. Najveći napredak na tom polju ostvarili su Rusija i region Evroazije, a slijede Bliski Istok i Sjeverna Afrika. Sve tri regije u Americi su zabilježili su pogoršanje, posebno Centralna Amerika i Karibi, a odmah zatim Južna i Sjeverna Amerika. Povećanje političke nestabilnost bio je problem u sva tri regiona.

Uprkos ovom poboljšanju, svijet ostaje značajno manje miran sada nego prije deceniju, sa prosječnim nivoom mira koji se pogoršao za 3,78 procenata od 2008. godine. Globalna mirnoća poboljšana je samo za tri od poslednjih deset godina. Pad mira u protekloj deceniji bio je uzrokovan širokim spektrom faktora, uključujući povećane terorističke aktivnosti, zaoštravanje sukoba u srednjem Istoku, rastuće regionalne tenzije u istočnoj Evropi i sjeveroistoku Azije i sve većem broju izbjeglica i porasta političke tenzije u Evropi i SAD-u.

Kompletnu listu zemalja pogledajte OVDJE.

IzvorCdM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve