Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Broj zaraženih raste, Ministarstvo ne pooštrava mjere, IJZ ćuti

Prije 28 dana i udio pozitivnih testova u odnosu na ukupan broj uzoraka iznosio je između 13 i 14 odsto, dok je, prema podacima koje objavljuje Institut za javno zdravlje, za četvrtak iznosio visokih 36,45 odsto.

Broj ukupno otkrivenih slučajeva infekcije korona virusom u posljednje dvije sedmice, sa najnovijih 527 inficiranih tokom četvrtka, narastao je na 5.424 i po ovom parametru predstavlja rast od oko 150 odsto u odnosu na prethodni 14-dnevni period, odnosno preko 500 procenata u odnosu na četiri sedmice ranije, kada je 17. juna iznosio 894 novooboljela na 14 dana.

Prije 28 dana i udio pozitivnih testova u odnosu na ukupan broj uzoraka iznosio je između 13 i 14 odsto, dok je, prema podacima koje objavljuje Institut za javno zdravlje, za četvrtak iznosio visokih 36,45 odsto.

Što se tiče ovog parametra, pošto se iz IJZ-a ne oglašavaju, valja podsjetiti na izjavu direktora te zdravstvene institucije Igora Galića iz marta 2021. godine kada je kazao da zdravstvene vlasti apsolutno ne kontrolišu epidemiju. Tada je na dnevnom nivou bilježeno prosječno oko 550 zaraženih, a od ukupnog broja testiranih u prosjeku je bilo 28,7 odsto pozitivnih.

-Dakle, već duži vremenski period taj procenat se kreće između 25 i 30 odsto. Da bismo mogli reći da kontrolišemo epidemiju, taj procenat mora da bude pet odsto. To govori o tome koliko mi ne kontrolišemo epidemiju- kazao je tada Galić.

Ovaj parametar je u Crnoj Gori danima iznad 30 odsto. No, i pored upozoravajućih parametara iz Ministarstva zdravlja je juče saopšteno da „važeće epidemiološke mjere protiv korona virusa“, ako se iko sjeća koje su, ostaju na snazi i narednih 14 dana „a shodno promjenama mogu biti korigovane“.

Doduše, iz Ministarstva zdravlja su preporučili nošenje maski turističkim radnicima, putnicima, hroničnim bolesnicima, te među osobljem predškolskih ustanova.

– S obzirom da je turistička sezona u punom jeku i veliki broj turista ljetuje u Crnoj Gori, vlasnicima turističkih kompanija (ugostitelji/hotelijeri) snažna je preporuka nošenje zaštitnih maski od strane svih zaposlenih, u cilju prevencije kovida-19 i održivosti rada tokom ljetnje turističke sezone. Takođe, preporučuje se nošenje maski na aerodromima, željezničkim stanicama i autobuskim stajalištima, kao i na mjestima gdje se primijeti veće grupisanje ljudi, a preporuka se posebno odnosi na hronične bolesnike, starija lica i imunokompromitovane osobe. Nošenje zaštitne maske preporučuje se među osobljem predškolskih ustanova – navode iz MZ.

Nošenje maski je obavezno u zdravstvenim ustanovama. Kako su kazali iz Ministarstva, „dalje praćenje i razvoj epidemiološke situacije može da utiče na eventualnu izmjenu postojećih mjera“.

Prema zvaničnim podacima IJZ-a, u Crnoj Gori broj trenutno aktivnih slučajeva je 3.255. Međutim, kako je zbog prakse nesistematskog testiranja, gdje se uzorkuju isključivo simptomatski slučajevi, nema praćenja kontakata i testiranja asimptomatskih članova porodice, broj realno inficiranih je najvjerovatnije znatno veći, a on prema statističkim modelima u ovom trenutku iznosi između 10,5 i 11 hiljada.

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve