Nedjelja, 26 Maja, 2024
Rubrika:

Barjaktarović Lanzardi na UNECE događaju: Identifikovanje kompetencija za održiv i pravičan razvoj savremenog društva i privrede

Barjaktarović Lanzardi je, govoreći o konstantnim promjenama svih ekonomija koje vode do promjene potražnje za relevantnim znanjima i vještinama, navela da obrazovanje i obuke imaju ključnu ulogu u razvoju kompetencija mladih i obezbjeđivanju preduslova za njihov uspješan rad i život

Prepoznavanje novih perspektiva i strateško planiranje u doba sveopšte krize, izgradnja budućih kompetencija i načina razvoja ‘budućih’ normi i konvencija bile su teme završnog dana višednevnog događaja UNECE-a (Evropska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu), na kojem je učestvovala Marijeta Barjaktarović Lanzardi, v.g. generalne direktorice za inovacije i tehnološki razvoja, uz istaknute govornike iz cijele međunarodne zajednice, saopšteno je iz Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja.

Barjaktarović Lanzardi je, govoreći o konstantnim promjenama svih ekonomija koje vode do promjene potražnje za relevantnim znanjima i vještinama, navela da obrazovanje i obuke imaju ključnu ulogu u razvoju kompetencija mladih i obezbjeđivanju preduslova za njihov uspješan rad i život.

Takođe je istakla da je glavni cilj svake zemlje da osposobi ljude znanjem i vještinama, učini ih kompetentnijim i sigurnijim kako bi povećali svoje mogućnosti za vođenje zdravih i produktivnih stilova života s jedne strane, ali i fleksibilnijim za sticanje dodatnih vještine kako bi se što bolje prilagodili okruženju koje se stalno mijenja.

“Naša prekretnica je bila usvajanje koncepta pametne specijalizacije 2019. godine – jedinstvenog strateškog pristupa EU koji kombinuje istraživanje, inovacije, industrijsku, obrazovnu i politiku rada kako bi se identifikovali i odabrali prioriteti za ulaganja zasnovana na znanju, fokusirajući se na njihove komparativne prednosti” kazala je Barjaktarović Lanzardi ističući da Crna Gora promoviše iste ciljeve kao i Ekonomska komisija UN-a za Evropu, posebno kada je riječ o prioritetnim oblastima, kao što su energija i održivi razvoj i cirkularna ekonomija.

Direktorica za inovacije i tehnološki razvoj je naglasila da novi zakonski okvir za inovacije prepoznaje sve različite aktere u inovacionom ekosistemu, te da se uspostavljanjem modela finansiranja inovacija kroz Fond za inovacije otvaraju nove mogućnosti i podsticaji za jačanje inovacionog potencijala.

“Takođe, istakla je i da je prepoznata važnost zajedničkog rada na viziji budućnosti i da već imamo različita udruženja između Vlade, univerziteta i privatnog sektora koji rade na istim temama u smislu razvoja vještina, npr. digitalne vještine”, navodi se u saopštenju.

Tokom svog izlaganja, Barjaktarović Lanzardi je navela da Crna Gora ima relativno mladu ekonomiju i da se suočava sa mnogim izazovima sa kojima su se neke druge razvijene zemlje suočavale prije mnogo godina, pa čak i decenija, te da je naša orijentacija da učimo iz njihovih grešaka kako ne bismo pravili iste, da učimo iz najboljih praksi ali i da naše najbolje prakse prenosimo dalje.

“Budućnost je već sada. I mi smo već tamo koristeći sve prednosti novih tehnologija. Ali nema budućnosti bez ljudi, i to vještih ljudi spremnih da se suoče sa svijetom koji se mijenja, a to podrazumijeva određivanje prioriteta, saradnju, kontinuirano učenje i inkluziju”, zaključila je direktorica za inovacije i tehnološki razvoj.

Iz MNTR podsjećaju da je, trodnevni onlajn događaj održan u periodu od 3-5. aprila, uoči 70. sjednice Ekonomske Komisije UN-a za Evropu, tokom kojeg su obrađivane teme cirkularne ekonomije i održivo korišćenje prirodnih resursa i digitalne i zelene transformacije za održivi razvoj. Novi pokret UNECE-a zahtijeva međusektorsku i međugeneracijsku saradnju i udaljavanje odnosno prelaženje sa modela ‘uzmi/napravi/odbaci’ na model cirkluarne ekonomije.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve