Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Što će biti sa Trampovom kandidaturom?

Kroz veći dio moderne istorije SAD-a i za većinu kandidata razvoj događaja od utorka otvorio bi potencijalno nepremostiva pitanja održivosti kandidature. Mnogi kandidati za Bijelu kuću izašli su iz predsjedničke trke zbog manjih problema.

Prva reakcija na presudu bez presedana od utorka kojom je bivši američki predsjednik i sadašnji kandidat za Bijelu kuću proglašen odgovornim za seksualno zlostavljanje nije dovela u pitanje status Donalda Trumpa kao favorita za predsjedničku nominaciju Republikanske stranke.

Međutim, neki od njegovih republikanskih kritičara postavili su pitanja o njegovoj podobnosti za dužnost koja će sigurno biti u središtu sljedećih izbora ako on bude republikanski kandidat.

“To i nekoliko drugih stvari dovodi me do pitanja bi li on bio najbolji kandidat za stranku”, rekao je za CNN senator Sjeverne Dakote Kevin Cramer.

Jednoglasna presuda mogla bi produbiti njegovu ranjivost među ključnim glasačkim skupinama, uključujući žene – među kojima Republikanska stranka treba poboljšati rezultat kako bi ponovno osvojila Bijelu kuću.

“Mislim da bi potonuo. Ne bi osvojio Bijelu kuću. Vjerojatno bi uzrokovao da izgubimo Zastupnički dom i Senat”, rekao je republikanski kongresmen Don Bacon.

“Vidim vrlo tamne oblake na horizontu ako on bude nominiran”, dodao je Bacon, koji predstavlja izborni okrug u Nebraski u kojem je pobijedio predsjednik Joe Biden i koji je već rekao da neće podržati Trumpovu nominaciju.

Trump u robnoj kući 1996. seksualno zlostavljao ženu

Porota je utvrdila da je Trump u robnoj kući u New Yorku 1996. godine seksualno zlostavljao bivšu kolumnisticu časopisa E. Jean Carroll i da je odgovoran za maltretiranje i klevetu te joj je dodijelila odštetu od pet miliona dolara.

Jednoglasna presuda porote donijela je pravdu za Carroll i ponudila joj simboličnu pobjedu za druge žene koje su iznijele slične optužbe protiv bivšeg predsjednika. Trump, koji je negirao sve nedjela, odmah je osudio proces kao lov na vještice i rekao da čak i ne poznaje Carroll. Kasnije u utorak rekao je da će se žaliti.

Kroz veći dio moderne istorije SAD-a i za većinu kandidata razvoj događaja od utorka otvorio bi potencijalno nepremostiva pitanja održivosti kandidature. Mnogi kandidati za Bijelu kuću izašli su iz predsjedničke trke zbog manjih problema.

A Trump, koji se izjasnio da nije kriv u zasebnom krivčnom postupku koji uključuje tajne isplate zvijezdi filmova za odrasle u New Yorku, suočava se s višestrukim pravnim prijetnjama. Još se čeka hoće li biti optužen u odvojenim istragama za pokušaj poništavanja predsjedničkih izbora 2020. i gomilanje povjerljivih dokumenata.

No činjenica da Trump neće odustati od trke za poziciju republikanskog kandidata – i niko ga neće natjerati – pokazuje njegovu dominaciju u Republikanskoj stranci i njegovu redefiniciju očekivanog ponašanja u javnom životu.

Kako će presuda kratkoročno uticati na politiku

Niko ne može znati kako će presuda od utorka uticati na republikanske glasače početkom sljedeće godine, kad budu birali svoga predsjedničkog kandidata, ili na ishod nacionalnih izbora koji su za 18 mjeseci.

Budući da je suđenje bilo građanske, a ne krivične prirode, Trump se neće suočiti sa zatvorskom kaznom. I brojne druge drame koje okružuju Trumpa, ako on bude nominiran, vjerovatno će izbiti i oblikovati kampanju iduće godine, kada će ova presuda biti samo sjećanje.

Ipak, neposredni politički odjeci slučaja Carroll već se pojavljuju u republikanskoj predsjedničkoj trci i među ključnim osobama Republikanske stranke u Washingtonu, nudeći uvid u stanje stranke i nacionalnu politiku.

Dosad je ćutala većina Trumpovih suparnika ili potencijalnih neprijatelja u trci za republikansku nominaciju. Izostanak reakcije naglašava kako se oni koji se nadaju kandidaturi 2024. bore da definišu svoje profile kao alternative Trumpu dok nastoje izbjeći ljutnju njegovih pristalica.

Trump ima brojne kritičare među republikancima, ali i dalje je jako moćan

Još uvijek nije objavljena nikakva izjava bivše guvernerke Južne Karoline Nikki Haley ili budućeg kandidata za Bijelu kuću, guvernera Floride Rona DeSantisa. Iako postoji jasan osjećaj iscrpljenosti među nekim republikanskim biračima zbog Trumpovih beskrajnih skandala i lične političke ranjivosti, oni koji su izrazili tu frustraciju nisu ni blizu bivšem predsjedniku, ako se uopće kandidiraju.

Bivši guverner Arkansasa Asa Hutchinson – koji je dobio 1% u nedavnoj anketi Washington Posta/ABC Newsa među republikancima i nezavisnim biračima naklonjenim GOP-u – istupio je s nedvosmislenom osudom Trumpa.

Rekao je za CNN da je sastav porote svet, da su porotnici u ovom slučaju donijeli presudu koja znači da Trump nije sposoban za obnašanje dužnosti i da bi republikanci trebali razmotriti izborne implikacije ako takav kandidat predvodi njihovu listu.

“Poštujem ono što porota utvrdi. Uglavnom su u pravu”, rekao je Hutchinson, tvrdeći da bi predsjednik koji je proglašen odgovornim za seksualno zlostavljanje bio u suprotnosti s temeljnim američkim vrijednostima. Rekao je da su Sjedinjene Američke Države izvanredne po svojim porotama i pravosudnim sustavima: “Nemojmo to potkopavati i ne poštivati.”

No, budući da je velik dio svoje kandidature definisao stavovima protiv Trumpa, Hutchinson se smatra drugorazrednom figurom.

Predsjednik Zastupničkog doma Kongresa Kevin McCarthy karakteristično je izbjegavao komentarisati presudu nakon što je u utorak napustio razgovore o dužničkoj krizi u Bijeloj kući.

Ali kalifornijski republikanac učinio je Trumpu uslugu ističući da je bivši predsjednik – koji je snažno uticao na njegovu tanku većinu u Zastupničkom domu – negirao da je učinio nešto loše.

Republikanski senator iz Južne Karoline Lindsey Graham, nepokolebljivi pristalica Trumpa, osnažio je tvrdnje bivšeg predsjednika kako ne može imati pošteno suđenje na Manhattanu – referirajući se na slučaj s tajnim isplatama, kao i na presudu od utorka.

“Mislim da je pravni sistem New Yorka skrenuo  kada je u pitanju Donald Trump”, rekao je Graham.

Jedan od najvatrenijih kritičara Trumpovog ponašanja, senator iz Ute Mitt Romney, nije se suzdržavao. Napomenuo je da je porota proglasila Trumpa odgovornim za seksualno zlostavljanje “i dodijelila pet miliona dolara oštećenoj osobi”.

Republikanski predsjednički kandidat 2012. godine je dodao: “Nadam se da će porota američkog naroda doći do istog zaključka o Donaldu Trumpu.” Koliko god bio zajedljiv, Romneyev prijezir prema Trumpu mogao se predvidjeti.

Cramer iz Sjeverne Dakote – koji je istaknuo da Trumpova optužnica u slučaju tajnih isplata nije jednaka osudi – izrazio je određenu zabrinutost zbog razvoja događaja od utorka, iako se takođe priklonio političarima koji bi mogli zaštititi Trumpa od dugoročne štete.

“Ovo je vrlo ozbiljno, ali mislim da je s političkog aspekta manje zanimljivo ljudima izvan Washingtona nego unutar ovih zidova ili na Capitol Hillu”, rekao je Cramer i nastavio: “Puno bih radije imao predsjednika koji nema tu istoriju, ali u jednom trenutku postojaće binarni izbor, a onda ćemo morati odlučiti.”

Zabrinutost zbog Trumpovog uticaja na žene i neodlučne glasače

Ovo nije prvi put da se postavljaju pitanja o Trumpovom tretmanu žena i o tome kako bi to moglo odvratiti neke birače od njega. Rasprava se sada vodi o tome je li ovaj put išta drugačije.

Na pitanje bi li presuda u New Yorku trebala diskvalifikovati Trumpa kao kandidata Republikanske stranke bivša Trumpova direktorica komunikacija u Bijeloj kući Alyssa Farah Griffin rekla je: “Pretpostavljam da bi trebala.”

“Ovo je jedan od mnogih presedana u istoriji koje je Donald Trump uspio postići – novi niski nivo”, dodala je Griffin, sada politička komentatorka CNN-a. Istaknula je da su se nakon pojavljivanja zloglasne vrpce Access Hollywood 2016. godine – u kojoj se Tramp hvalio da zvijezde mogu nekažnjeno grabiti ženske genitalije – mnogi republikanci zabrinuli za njegov karakter.

Sada je, ustvrdila je, te zabrinutosti potvrdila porota koja je Trumpa proglasila odgovornim za seksualno zlostavljanje: “Ne možemo priuštiti da ovog čovjeka istaknemo kao republikanskog kandidata ako doista želimo pobijediti jer žene neće glasati za njega.”

Senator Bill Cassidy, republikanac iz Louisiane koji je u prošlosti kritikovao Trumpa, rekao je sljedeće: “Naravno da to stvara zabrinutost. Kako to ne bi izazvalo zabrinutost?” No, dodao je kako je na biračima da odluče hoće li ga diskvalifikovati.

John Thune, republikanac broj 2 u Senatu, rekao je kako ne misli da će presuda uticati na Trumpovu bazu, ali bi mogla uticati na neke neodlučne birače koji su ključni za izbore.

“Mislim da postoji kumulativni učinak drame i haosa koji ga uvijek okružuju. Ali kao što sam rekao, čini se da to ne utiče na njegove okorjele pristalice”, rekao je republikanac iz Južne Dakote.

To je dijelom posljedica toga što su Tramp i njegovi konzervativni medijski saveznici obavili tako učinkovit posao delegitimizacije u očima njegovih pristalica bilo koje institucije koja ga poziva na odgovornost, uključujući i sudove.

Bliska veza Trumpa i pristalica

Trumpova veza s njegovim glasačima je emotivna. Njegova koalicija uživa u njegovom odbijanju da živi prema pravilima onoga što se smatra establišmentskim elitama – pa čak i prema vladavini zakona. Njegove tvrdnje da je žrtva demokrata koji iskorištavaju pravni sistem snažno su organizacijsko načelo njegove kampanje.

Dakle, teško je predvidjeti da će se glavne pristalice bivšeg predsjednika okrenuti protiv njega po ovom pitanju nakon toliko burnih godina.

Jedan od njegovih najvjernijih pristalica u Kongresu, zastupnik s Floride Matt Gaetz, iznio je truizam iz Trumpove ere kada je rekao novinarima u utorak uveče da ne misli da će presuda “napraviti veliku razliku”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
cetinje
11.05.2023-07:36 07:36

Gospodin Tramp se “pravi francuz”e cus ne zna ko je zena koja ga je optuzila,mora du su pojednci u nasoj “administraciji”kopirali Trampa “tudje sladje”ma sto misli na ovo onaj Marko Milacic,ma izgleda da takvih “slucajeva”ima i u Vladi i Skupstini,no “polako te”stizu izbori i dosta doga “na vidjelo”. cekamo “dugo toplo ljeto”.