Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Porušene brane koje su izazvale katastrofu u Libiji gradile jugoslovenske kompanije

Brane izgrađene, sada već dalekih 1970-ih vjerojatno su veoma loše održavane

Dvije brane iznad grada Darne na istoku Libije, koje su pukle i izazvale poplave s hiljadama žrtava, gradile su jugoslavenske kompanije. Brane izgrađene, sada već dalekih 1970-ih vjerojatno su veoma loše održavane.

Takođe, lokacija samo kilometar iznad grada nije bila adekvatna za ovakav arhitektonski poduhvat.

Grad Darna u prošlosti je često doživljavao poplave i zato je vlada odlučila da izgradi brane kako bi ga zaštitila. Velike poplave oštetile su grad na ušću 1941., 1959. i 1968. godine, a one iz 1950-ih bile su najrazornije.

Šezdesetih godina prošlog vijeka je nastala studija koja je predlagala izgradnju brana, u čiju realizaciju se vrlo brzo krenulo. Poplave iz 1986. godine su nove brane savladale i voda nije stigla do grada.

Gornja brana imala je kapacitet od 1,5 miliona kubika vode, dok je druga imala kapacitet do 22 miliona kubika vode.

Nekada jugoslovenska, danas srbijanska kompanija Hidrotehnika-Hidroenergetika na svojoj web stranici navodi da je između 1973. i 1977. izgradila dvije brane i velik broj objekata poput tunela, crpnih stanica i rezervoara u regiji Darna.

Sve je trebalo poslužiti za navodnjavanje i snabdijevanje vodom grada i okolnih sela, ali i sprečavanje poplava.

Dogradonačelnik Darne je priznao da se brane nisu održavale od 2002. godine. Gnjev javnosti podstakle su tvrdnje na društvenim mrežama da su sredstva namijenjena održavanju brane preusmjerena u druge svrhe. Stručnjak za brane Muhammad Ahmad kritikovao je u libijskim medijima “sigurnosni haos i sporost libijskih vlasti” u pogledu sigurnosnih mjera.

Prema mišljenju stručnjaka, najvjerojatniji scenarij proboja brane je postupno urušavanje najprije gornje, a potom i donje brane. Ekstremne padavine i način izgradnje brane doprinijeli su katastrofi. Libijske brane su napravljene od materijala dostupnih u regiji, tj. gline i kamenja.

Prema riječima Dragana Savića, stručnjaka s kojim je razgovarao BBC, ova vrsta nasipa se ne preliva, ali se nakon nasipanja, za razliku od betonskih, često uruši.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Kamenko
14.09.2023-21:14 21:14

Toga sam se i plasio . Pedeset godina su izdrzale a popustile pred klimatskim promjenama i divljim kapitalizmom.
To su tropske kise kad kisa pada u mlazu ko iz lavora, i uvjek donosi vecu ili manju nesrecu. Za nauk i oprez.
Zao mi je zrtava, bratskog Libijskog naroda , , prezivjelima saucesce.