Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Ovo je najsrećnija evropska zemlja na svijetu sedam godina zaredom

Prosječna ocjena za tu nordijsku zemlju je 7,7, a slijede je Danska, Island i Švedska. Na drugom kraju skale je Avganistan, koji je usred humanitarne katastrofe nakon povratka Talibana na vlast 2020. godine zauzeo posljednje mjesto od 143 zemlje sa ocjenom 1,7

Finska je sedmu godinu zaredom obezbijedila prvo mjesto među najsrećnijim zemljama svijeta, navodi se u izvještaju Mreže za rješenja za održivi razvoj pod pokroviteljstvom UN.

Prosječna ocjena za tu nordijsku zemlju je 7,7, a slijede je Danska, Island i Švedska. Na drugom kraju skale je Avganistan, koji je usred humanitarne katastrofe nakon povratka Talibana na vlast 2020. godine zauzeo posljednje mjesto od 143 zemlje sa ocjenom 1,7.

Prvi put u više od 10 godina, SAD i Njemačka nisu među 20 najsrećnijih nacija, pale su na 23. i 24. mjesto. Francuska je zauzela 27. mjesto.

U prvih 20 našli su se Kostarika i Kuvajt, koji su zauzeli dvanaesto i trinaesto mjesto, a među prvih 20 zemalja nema nijednu od najmnogoljudnijih zemalja svijeta.

„Među prvih deset, samo Holandija i Australija imaju više od 15 miliona stanovnika, a među prvih dvadeset samo Kanada i Velika Britanija imaju više od 30 miliona“, navodi se u izvještaju.

Najveći pad indeksa sreće od 2006. do 2010. odnosi se na Avganistan, Liban i Jordan, dok najveći rast bilježe Srbija, Bugarska i Letonija.

Godišnji izvještaj o svjetskom indeksu sreće, koji je pokrenut 2012. godine kao podrška ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija, zasnovan je na podacima američke kompanije za istraživanje tržišta Galup, a objavljuje ga Mreža za rješenja za održivi razvoj Ujedinjenih nacija. Zasniva se na procjeni ljudi o svojoj sreći, kao i na podacima o ekonomskim i društvenim prilikama.

Od stanovnika 143 zemlje i regiona se traži da ocjene svoje zadovoljstvo životom na skali od nula do 10. Izvještaj takođe uzima u obzir šest ključnih faktora: socijalnu podršku, lični prihod, zdravlje, slobodu, velikodušnost i odsustvo korupcije.

U širem smislu, rangiranje je u slaboj korelaciji sa prosperitetom zemlje, ali čini se da drugi faktori kao što su očekivani životni vijek, društvene veze, lična sloboda i korupcija takođe utiču na procjenu pojedinaca.

Blizina prirodi i dobar balans između posla i privatnog života ključ su sreće za Fince, rekla je za AFP Dženifer De Paola, istraživač specijalizovana za ovu temu na Univerzitetu u Helsinkiju.

Finci imaju različite prioritete kada je u pitanju koncept uspješnog života, u poređenju sa, na primjer, SAD gdje se uspjeh često povezuje sa finansijskom dobiti, dodaje De Paola.

Važni su i povjerenje u institucije, nizak nivo korupcije i slobodan pristup zdravstvu i obrazovanju. De Paola ističe da je „finsko društvo prožeto osjećajem povjerenja, slobode i visokog nivoa autonomije“.

Godišnji izvještaj takođe ističe jači osjećaj sreće među mlađim generacijama nego starijim generacijama u većini regiona i zemalja.

Indeks sreće je značajno opao od 2006. do 2010. među ljudima mlađim od 30 godina koji žive u Sjevernoj Americi, Australiji i Novom Zelandu i sada je niži nego među starijim ljudima u istim oblastima.

Ali istovremeno se povećao u svim starosnim grupama u istočnoevropskim zemljama. Slovenija, Češka i Litvanija su među prvih 20 zemalja. Generacijski jaz se produbio svuda u svijetu osim u Evropi, što autori izvještaja smatraju „zabrinjavajućim”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
UrhoKekonen
20.03.2024-15:44 15:44

Daleko je Finska ,zemlja koja ne vadi vise nafte da se narod ne pokvari u bogatstvu.. Sad su m uzeli meru sos anato. Piši sretno sretna zemljo.