Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
Rubrika:

Japan počinje kontroverzno puštanje vode u more iz nuklearke Fukišime

Uprkos uvjeravanjima japanske vlade, stručnjaka i Međunarodne agencije za atomsku energiju da plan nije štetan po ljude i životnu sredinu, najava je naišla za snažne kritike kako iz japanske ribarske industrije, tako i iz zemalja u regionu i ekoloških organizacija,

Japanska vlada je najavila da će ove nedjelje početi da sprovodi plan o ispuštanju filtrirane kontaminirane vode iz havarisane nuklearne elektrane Fukušima.

Uprkos uvjeravanjima japanske vlade, stručnjaka i Međunarodne agencije za atomsku energiju da plan nije štetan po ljude i životnu sredinu, najava je naišla za snažne kritike kako iz japanske ribarske industrije, tako i iz zemalja u regionu i ekoloških organizacija, pišu svjetski mediji.

Fukušima i dalje kontaminira vodu

Dvanaest godina nakon što je cunami izazvao kvar na tri reaktora, nuklearna elektrana Fukušima Dai-iči je i dalje decenijama daleko od bezbjednog demontiranja i, kako ističe Tajms (The Times) nastavlja da kontaminira više od 150 tona vode svakog dana.

Dio kontaminacije dolazi direktno s pokvarenih reaktora koji se rashlađuju vodom, ali takođe veliki dio dolazi iz podzemnih voda koje teku kroz zemlju prema moru, usput prikupljajući radijaciju.

Kompanija Tepko (Tepco – Tokio Electric Power Company), operater nuklearne elektrane Fukušima, skladišti ozračenu vodu u više od hiljadu ogromnih rezervoara – zasad ima 1,36 miliona tona, ali ponestaje prostora za skladištenje.

Zato će Japan u četvrtak, 24. avgusta, početi da pušta kontaminiranu vodu u more, uprkos protivljenju lokalnih ribara i zemalja iz regiona, ukazuje Tajms, navodeći da će taj proces trajati makar 30 godina.

Japanski premijer Fumio Kišida je najavio početak puštanja kontaminirane vode u more, dva dana pošto se sastao s lokalnim ribarima, za koje je rekao da su izrazili “izvjestan stepen razumijevanja” u vezi s ispuštanjem vode.

Kontaminirana voda je obrađena i razblažena kako bi se uklonila većina radioaktivnih zagađivača, ali će i dalje sadržati tragove tricijuma, radioaktivnog izotopa vodonika.

U teoriji, pojašnjava britanski list, filtriranje može da ukloni sve radioaktivne elemente osim tricijuma, koji se rutinski ispušta u more u razblaženom obliku iz nuklearnih elektrana širom svijeta. Međutim, u vodi iz Fukušime su otkriveni i elementi u tragovima opasnijih radioaktivnih supstanci, uključujući stroncijum-90 i jod-129.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve