Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
Rubrika:

Broj poginulih u potresu u Maroku prešao 2000, spasitelji tragaju za preživjelima

Gotovo sve kuće u području Asni, nekih 40 km južno od Marakeša, oštećene su, seljani su proveli noć na otvorenom. Nedostaje im hrane, vode, nemaju krova, ni kuhinje, kaže jedan od njih, Mohamed Ouhammo

Broj poginulih u potresu u Maroku popeo se na 2012 ljudi, objavila je marokanska državna TV rano u nedjelju, citirajući saopštenje ministarstva unutrašnjih poslova, prenosi Hina.

Broj povrijeđenih porastao je na 2059, uključujući 1404 osobe koje su u kritičnom stanju, dodaje se.

Razoran potres 6,8 i najsmrtonosniji u šest decenija u Maroku, dogodio se u petak nešto poslije 23 sata u području Ighila na Visokom Atlasu. Ighil, planinsko područje u kojem se nalaze mala sela gdje se stanovnici bave poljoprivredom, nalazi se oko 70 kilometara jugozapadno od Marakeša.

U selu Amizmiz blizu epicentra, spasilačke ekipe kopaju ruševine golim rukama. Pali komadi zidova blokirali su uske ulice. Pred bolnicom deset tijela leži prekriveno čaršavima, uz njih stoji tugujuća rodbina.

Gotovo sve kuće u području Asni, nekih 40 km južno od Marakeša, oštećene su, seljani su proveli noć na otvorenom. Nedostaje im hrane, vode, nemaju krova, ni kuhinje, kaže jedan od njih, Mohamed Ouhammo.

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je da je više od 300.000 pogođeno potresom u samome gradu Marakešu i okolnim područjima.

Radi se o najsmrtonosnijem potresu u Maroku od 1960. kada se procjenjuje da je potres ubio najmanje 12.000 ljudi, prema Američkom geološkom institutu.

Centar Marakeša pod UNESCO-ovom je zaštitom i teško je oštećen, urušio se minaret džamije na trgu Jemaa al-Fna.

Državna televizija prikazala je snimke područja Moulay Ibrahim, 40 km južno od Marakeša, gdje su se urušile desetine kuća na padinama.

Solidarnost i pomoć cijelog svijeta

Kraljevina Maroko proglasila je tri dana nacionalne žalosti i zastave će biti spuštene na pola koplja širom zemlje.

Marokanske oružane snage pomažu u raščišćavanju ruševina i dopremi vode, hrane i drugog materijala.

Vlade širom svijeta izrazile su solidarnost i ponudile pomoć. Turska, u kojoj su snažni potresi u februaru ubili više od 50.000 ljudi, rekla je da je spremna pružiti podršku.

Alžir, koji je prekinuo odnose sa susjednim Marokom 2021. godine kada su eskalirale napetosti između njih zbog sukoba u Zapadnoj Sahari, kazao je da će otvoriti svoj vazušni prostor za humanitarne i medicinske letove.

U Marakešu, gdje su uličice uske i zatrpane odlomljenim materijalom ljudi golim rukama pokušavaju ukloniti blokove kako bi otkopali mrtve i pronašli žive.

Osim u Marakešu, potres se osjetio i u glavnome gradu Rabatu, u Casablanci, u Agairu i Essaouiri sijući paniku među stanovništvom.

Kralj Maroka Muhamed VI naredio je vojsci da mobilišu vazdušne i kopnene resurse, specijalizovane timove za potragu i spasavanje, kao i pokretnu hiruršku bolnicu, prenio je AP. Agencija navodi da je ta mjera znak ogromnih razmjera katastrofe. Ipak, uprkos ponudama pomoći iz cijelog svijeta, marokanska vlada nije zvanično zatražila pomoć, što je korak koji je potreban da bi se spoljne spasilačke ekipe mogle rasporediti.

“Plitki zemljotresi su obično razorniji”, rekao je Mohamed Kašani, vanredni profesor građevinskog i seizmičkog inženjerstva na Univerzitetu u Sautemptonu.

On je uporedio scene posljedica sa prizorima iz Turske u februaru: “Ta oblast je puna starih i istorijskih zgrada, koje su uglavnom zidane. Srušene armiranobetonske konstrukcije koje sam vidio… bile su ili stare ili ispod standarda”.

Drevni Marakeš procjenjuje obim štete

U Marakešu, gradu koji je najbliži epicentru (72 km), oštećena je čuvena džamija Kutubija, sagrađena u 12. vijeku, ali nije jasno kolike su razmjere štete. Njen minaret od 69 metara poznat je kao “krov Marakeša”. On je djelovao neoštećeno, ali je minaret manje poznate džamije pao na trg Džema el-Fna, srce starog grada.

Marokanci su takođe objavili video snimke na kojima se vidi oštećenje djelova čuvenih crvenih zidova koji okružuju stari grad, koji je osnovan u 11. vijeku i pod zaštitom je UNESCO-a.

Stojeći ispred gomile ruševina u starom gradu, stanovnik Marakeša Milud Skrout rekao je za Rojters da su ostaci blokirali uličice, što otežava ukazivanje pomoći zarobljenim građanima.

“Sve je u božjim rukama, ali smo pretrpjeli veliku štetu… nema načina da uđemo u kuće, a moji roditelji su bolesni kod kuće”, rekao je.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve