Nedjelja, 19 Maja, 2024
Rubrika:

Bajden nakon sastanaka sa Đinpingom: Nema potrebe za novim hladnim ratom

Usred tinjajućih razlika po pitanju ljudskih prava, ruske invazije na Ukrajinu i podrške domaćoj industriji, dvojica lidera obećala su češću komunikaciju. Američki državni sekretar Entoni Blinken otputovaće u Peking na dodatne razgovore.

Američki predsjednik Džozef Bajden i kineski predsjednik Si Đinping u ponedjeljak su razgovarali o Tajvanu i Sjevernoj Koreji na trosatnom sastanku s ciljem sprečavanja prelivanja zategnutih američko-kineskih odnosa u novi hladni rat.

Usred tinjajućih razlika po pitanju ljudskih prava, ruske invazije na Ukrajinu i podrške domaćoj industriji, dvojica lidera obećala su češću komunikaciju. Američki državni sekretar Entoni Blinken otputovaće u Peking na dodatne razgovore.

“Snažno ćemo se takmičiti. Ali ne tražim sukobe, ja tražim da vodim ovo takmičenje odgovorno”, rekao je Bajden nakon razgovora sa Sijem na marginama samita G20 u Indoneziji.

Peking već dugo poručuje da će pod svoju kontrolu staviti ostrvo Tajvan, koje smatra neotuđivim dijelom Kine, i nije isključio upotrebu sile. Posljednjih godina često optužuje SAD da ohrabruju nezavisnost Tajvana.

U izjavi nakon njihovog sastanka, Si je Tajvan nazvao “prvom crvenom linijom” koja se ne smije preći u američko-kineskim odnosima, objavili su kineski državni mediji.

Bajden je rekao da je nastojao da uvjeri Sija da se američka politika prema Tajvanu, koja je decenijama podržavala i stav Pekinga ‘Jedne Kine’ i tajvansku vojsku, nije promijenila.

Rekao je da nema potrebe za novim hladnim ratom i da ne misli da Kina planira pravi.

“Ne mislim da postoji skori pokušaj kineske invazije na Tajvan,” rekao je on novinarima.

Što se tiče Sjeverne Koreje, Bajden je izrazio sumnju da bi Peking mogao obuzdati programe naoružanja Pjongjanga, i rekao da SAD mogu učiniti više da zaštite američke saveznike u regiji.

“Morali bismo da preduzmemo određene akcije koje bi bile defanzivnije u naše ime, i ne bi bile usmjerene protiv Kine, ali bi to bilo da pošaljemo jasnu poruku Sjevernoj Koreji. Mi ćemo braniti naše saveznike, kao i američko tlo i američki kapacitet”, rekao je.

Bajden i Si su se složili da dopuste visokim zvaničnicima da obnove komunikaciju o klimi, otplati duga i drugim pitanjima, saopštila je Bijela kuća.

Prije razgovora, dvojica lidera su se nasmiješili i srdačno rukovali ispred svojih nacionalnih zastava u hotelu na indonezijskom ostrvu Bali, dan prije samita Grupe 20 (G20) koji bi trebao biti ispunjen napetostima zbog ruske invazije na Ukrajinu.

“Sjajno je vidjeti te”, rekao je Bajden Siju, zagrlivši ga prije njihovog sastanka.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve