Nedjelja, 28 Aprila, 2024

Vimbldon: Karlos Alkaraz pobijedio Novaka Đokovića i statistiku

Alkaraz je večeras u finalu pobijedio Đokovića sa 3:2 u setovima - 1:6, 7:6 (6), 6:1, 3:6, 6:4 poslije 4 sata i 42 minuta igre.

Nakon četiri uzastopna trijumfa na Vimbldonu Novak Đoković prepustio je šampionski trofej 16 godina mlađem Špancu Karlosu Alkarazu koji je pobijedio protiv svih statističkih pretpostavki i osvojio svoj prvi Vimbldon, a drugu Grend slem titulu u karijeri.

Alkaraz je večeras u finalu pobijedio Đokovića sa 3:2 u setovima – 1:6, 7:6 (6), 6:1, 3:6, 6:4 poslije 4 sata i 42 minuta igre.

Meč su prelomila tri momenta i sva tri su prevagnula na stranu mladog španskog tenisera, koji je u odlučujućim trenucima imao više sreće i mirnoće.

Prvo je Đoković u taj breku drugog seta propustio set loptu pri vođstvu 6:5, ali je lopticu poslao u mrežu i ponudio spas Alkarazu koji se izvukao i izjednačio rezultat na 1:1.

Drugi momenat se desio u četvrtom gemu trećeg seta, koji je trajao čak 27 minuta, a Alkaraz je nakon iscrpljujuće igre nerava našao put do drugog brejka i vođstva 4:1 i time riješio taj dio igre u svoju korist.

I konačno, meč je odlučen početkom petoig seta. Đoković je pri vođstvu 1:0 u gemovima imao brejk loptu, idealnu priliku da povede 2:0 i slomi otpor rivala, ali je smeč poslao u mrežu i umjesto 2:0 za Đoković, ubrzo je na semaforu bilo 1:2, pošto je Španac u narednom gemu oduzeo servis Srbinu za ključnu prednost i pobjedu.

Samo šestorica tenisera uspela su da osvoje grend slem kada su izgubili sa 6:1 u prvom setu. To su bili Borg na Vimbldonu 1980. godine, Vilander na Rolan Garosu 1982, Boris Beker na Australijan openu 1991, Agasi na Rolan Garosu 1999, Safin na Australijan openu 2005 i Nadal na Rolan Garosu 2006. godine, a to je večeras uspio i Alkaraz.

Zanimljvo da je ovo tek drugi poraz Đokovića na Vimbldonu u mečevima u kojima povede sa 1:0 stovima, do sada je imao 79 pobjeda i jedan poraz…

Pobjedom na Vimbldonu Alkaraz je osvojio svoj drugi Grend slem trofej, prvi na Vimbldonu, u svom drugom Grend slem finalu, i tako sačuvao prvo mjesto na ATP listi. Đoković je ostao na 23 titule i nije uspio da stigne Rodžera Federera sa osma titula na Vimbldonu i Australijanku Margaret Kort sa 24 Grend slem trofeja.

Đoković je večeras poražen prvi put na Centralnom terenu poslije punih 10 godina i finala protiv Endija Mareja 2013. godine kada je Britanac osvoji svoj prvi Vimbldon.

Alkaraz je prekinuo i seriju od 34. pobjede na Vimbldonu, pošto je posljednji put izgubio na terenima Ol Ingland kluba 2017. godine od Tomaša Berdiha.