Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
Rubrika:

Spahiu: Rusija će preko Srbije nastaviti da destabilizuje Kosovo

Kosovski diplomata priča o tome kako je srpska propaganda oklevetala Kosovo nakon sklapanja sporazuma sa američkom državom Ajovom

Rusija će preko Srbije nastaviti da stvara destabilizaciju na Kosovu, kaže diplomata Avni Spahiu.

Spahiu u intervju za The Geopost dodaje da je pojam hibridnog rata otpočeo i širio Kremlj.

„Rusija će nastaviti i dalje, preko Srbije, da stvara destabilizaciju na Kosovu, to se dešava i upotrebom propagande te dezinformacione kampanje i drugih aspekata koji stvaraju nesigurnu situaciju“, naglašava Spahiu.

Bivši prvi ambasador Kosova u Vašingtonu tvrdi da Rusija nastavlja da ulaže napore da izazove nestabilnost u balkanskim zemljama.

„U okviru ovog modernog hibridnog rata koji se organizuje i tokom vremena, Rusija je ulagala napore i nastavlja da ulaže napore da izazove destabilizaciju u zemljama Balkana, budući da je riječ o Balkanu“, tvrdi on.

Takođe, prema Spahijinim riječima, Bijela kuća pokušava da preorijentiše Srbiju ka Evropskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama.

Sada je jasno da i Vašington pokušava da preorijentiše Srbiju ka EU, ka politici EU, ka Sjedinjenim Američkim Državama, nadajući se da će srpska politika držanja dvije stolice prestati i da će se Srbija na kraju vratiti“, kaže Spahiu.

Kosovski diplomata priča o tome kako je srpska propaganda oklevetala Kosovo nakon sklapanja sporazuma sa američkom državom Ajovom.

„Sjećam se kada smo potpisali sporazum sa američkom saveznom državom Ajova, stvorili smo međudržavno partnerstvo, bio sam tamo, potpisali smo sa guvernerom Ajove ovo partnerstvo. Sjutradan je srpski ambasador u američkim medijima reagovao, šta je to partnerstvo, Kosovo nije država, u njihovom antikosovskom žargonu, a ja sam sjutradan morao da pošaljem pismo kao reakciju na ovo američkim medijima, kojima su bili ljubazni, veliki broj njih je objavio ovu reakciju, tako da smo stalno bili u konfrontaciji između srpske strane koja je širila te dezinformacije i nas koji smo pokušavali da širimo istinu o Kosovu“, kaže diplomata.

Spahiu je u ovom intervjuu govorio i o tome kako bi SAD i EU trebalo da imaju veći fokus na Balkanu.

“Mislim da bi SAD i EU trebalo da imaju veći fokus na Balkanu u drugim zemljama, u kojima Srbija ili Rusija preko Srbije pokušavaju da ostvare svoje aspiracije“, zaključio je Spahiu.

Cijeli intervju:

The Geopost: Srpsko-ruske dezinformacije protiv Kosova iz vašeg ugla?

Pojam hibridnog rata zapravo je počeo i širio se od Rusije, njena hegemonistička politika u različitim regionima svijeta, posebno na Balkanu gdje je koristila i propagandu koja je dio ovog modernog hibridnog rata koji organizuje, i sve vrijeme Rusija je pokušavala i nastavlja da izaziva nestabilnost u zemljama Balkana, pošto je riječ o Balkanu, da ne pričamo o drugim zemljama, u najdrastičnijem slučaju koji imamo, invaziji i agresiji na Ukrajinu.

Jedno od glavnih sredstava koje koristi ruska država, ruska diplomatija, jeste propaganda, širenje neistina, poluistina, stvaranje raznih nedoumica, nejasnoća i to je sada postao nastavak ove politike, što je veoma evidentno i nije tajna, nego je otvorena, i to čini i kroz zemlje koje su služile i nastavljaju da služe Rusiji kao sredstvo za ostvarivanje ruskih aspiracija.

The Geopost: Možete li da nam kažete neki konkretan primjer kada su Rusija i Srbija direktno sabotirali Kosovo, dok ste vi bili diplomata?

Rusija je uvijek imala neprijateljski stav prema Kosovu. Kada bismo slali pozivnice za događaje naše ambasade, bilo kakva saopštenja za javnost ili informacije koje smo slali svim ambasadama, oni bi odmah odgovorili i rekli da ne znamo ko ste. Ali i mi smo se sastajali za stolovima, susreli i sukobljavali vrlo često, ali ne samo sa Rusijom već i sa predstavnicima srpske države, koji su u svakom trenutku kada su bili u prilici napali Kosovo, uglavnom neistinama, krijući ono što su se zapravo dogodilo na Kosovu. Pokušaji genocida, etničko čišćenje, diskriminacija, represija, sve je to prikrivano optuživanjem kosovske strane, kao i danas, a naša dužnost je bila da se suprotstavimo ovom napadu.

Sjećam se kada smo potpisali sporazum sa američkom saveznom državom Ajovom, napravili smo međudržavno partnerstvo sa Ajovom, bio sam tamo, potpisali smo sa guvernerom Ajove ovo partnerstvo. Sjutradan je srpski ambasador u američkim medijima reagovao da to nije partnerstvo, da Kosovo nije država, u njihovom antikosovskom žargonu, a ja sam sjutradan morao da pošaljem pismo kao reakciju na ovo američkim medijima, koji su bili ljubazni, veliki broj njih su objavili ovu reakciju, tako da smo stalno bili u konfrontaciji između srpske strane koja je širila ove dezinformacije i nas koji smo pokušavali da širimo istinu o Kosovu.

The Geopost: Zapadna diplomatija prema Srbiji, hoće li uspjeti ili će je Srbija prevariti?

Sada je jasno da i Vašington pokušava da preorijentiše Srbiju ka EU, ka EU politici, ka Sjedinjenim Američkim Državama, nadajući se da će srpska politika prestati sa držanjem na dvije stolice i da će se Srbija na kraju vratiti, pridružiti zapadne alijanse i Evropske unije, što verbalno izražava kao aspiraciju.

Mislim da će se, sada govorim kao pojedinac, ovaj pristup pokazati nerealnim u budućnosti jer mi poznajemo taj mentalitet, mi smo sa njim živjeli, patili smo od ovog njihovog mentaliteta i Srbija ne odustaje od Rusije, svaki pritisak međunarodne zajednice u ovom pravcu je beskoristan jer je zahvaljujući Rusiji Srbija postala država, zahvaljujući Rusiji se proširila, zahvaljujući Rusiji je došla u poziciju jake države na Balkanu i bez ove podrške Srbija ne može da vjeruje da može biti glavni faktor kao što pokušava da uradi danas.

Stoga je razumljivo da SAD i EU ulažu napore u tom pravcu, moj je lični utisak da u tome neće uspjeti.

The Geopost: Crna Gora, Kosovo i Bosna i Hercegovina, trio pred Srbijom, kako vidite ovo?

Nadovezaću se na prethodno pitanje, zašto zapad ima takav pristup? Mislim da bi SAD i EU trebalo da imaju veći fokus na Balkanu u drugim zemljama u kojima Srbija ili Rusija preko Srbije pokušavaju da ostvare svoje težnje. Vidjeli smo šta se desilo u Crnoj Gori, postoji vlast koja je bar prosrpska i proruska, budućnost će pokazati kakvu će zapravo orijentaciju imati, znamo pitanje Bosne, imamo napore da stvorimo nestabilnost, čak i da preko Dodika ugrozimo državu Bosnu, imamo nastojanja i u drugim krajevima, pa i na sjeveru Kosova.

Bilo je informacija da su u tom dijelu viđena naoružana lica vezana za Rusiju, odnosno da je to direktna prijetnja miru i narušavanje suvereniteta Kosova i mislim da bi međunarodna zajednica trebalo da uzme u obzir sve to, možda čak i ima, ali u tom vidljivom aspektu i ono što vidimo je upravo fokus na Srbiju sada.

Rusija će nastaviti i dalje, ubijeđen sam preko Srbije da napravi destabilizaciju na Kosovu, to se dešava takođe korišćenjem propagande te dezinformacione kampanje i drugih aspekata, drugih sredstava koja stvaraju nesigurne situacije, nestabilne situacije u zemlji, a time je potpuno ugrožen mir na Balkanu i cilj ovih zemalja da budu deo Evropske unije.

Mislim da bi to hitno trebalo da urade EU i SAD, i time ne želim da sugerišem da one vode pogrešnu politiku, ali u ovom trenutku treba vidjeti da to predstavlja opštu opasnost za mir na Balkanu.

 

Izvorgeopost

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve