Četvrtak, 9 Maja, 2024
Rubrika:

Plata je 1.000 eura, a susjedi radnike uvoze čak iz Bangladeša…

Vlasnici mesnih industrija imaju velikih problema jer koliko god povećavaju plate svojim radnicima uvijek su u strahu da će dati otkaz.

Mesari u Srbiji mjesečno zarađuju poput menadžera, i do 120.000 dinara (oko 990 eura), ali uprkos tome taj posao niko ne želi raditi. Zbog toga su domaće kompanije prisiljene zapošljavati mesare iz 6.600 kilometara udaljenog Bangladeša, piše Blic.

Vlasnici mesnih industrija imaju velikih problema jer koliko god povećavaju plate svojim radnicima uvijek su u strahu da će dati otkaz. U jednoj fabrici kažu da će dok imaju mogućnosti povećavati plate mesarima, ali da to ne mogu raditi beskonačno.

“Pojedini radnici u ovoj industriji došli su na nivo plate koju imaju visoko pozicionirani zaposleni s fakultetom. Riječ je o specifičnoj proizvodnji, s rokovima, pa nije čudno što se u nedostatku radnika okrećemo uvozu iz drugih zemalja”, rekli su iz te fabrike.

Nebojša Atanacković, iz Unije poslodavaca Srbije, smatra da će ta zemlja i u budućnosti morati zapošljavati radnike iz inostranstva.

“Kad radne snage nema dovoljno na tržištu cijena rada skače. Zato i ne čudi što su plate mesara dosegnule i 120.000 dinara. Sve dok radnika ima malo, a za posao koji treba obaviti potrebno je mnogo više, plate tih radnika biće sve veće i veće.

A očito je da nam mesara nedostaje. Malo se djece školuje za taj posao, a tržištu je potrebno daleko više. I to ne samo u mesnoj industriji već i u trgovinama. Mesara nedostaje i u Evropi pa oni mogu birati i otići tamo gdje im nude najviše novca. Zato ćemo i biti prisiljeni zapošljavati sve više radnika s Dalekog istoka, iz Turske”, objasnio je Atanacković.

Na web stranici za oglašavanje poslova u prethodne tri godine traženo je čak 130 mesara. Miloš Turinski, s web stranice Infostud, kaže da mesari, kao i velik broj drugih zanatskih zanimanja, nedostaju već godinama.

“Jedan od razloga zašto su mesari deficitarno zanimanje jeste i nedovoljna zainteresovanost za školovanje takvih kadrova. Velik broj otišao je u inostranstvo, a problem su i uslovi rada”, navodi Turinski.

Milorad Antić, predsjednik Foruma srednjih stručnih škola, kaže da mesarski smjer u školama svake godine upisuje sve manje učenika, zbog čega i ne čudi što ih na tržištu rada nema dovoljno.

Nije lagan posao

“Istina je da djeca ne žele u mesare. Pa čak i mesari u trgovinama mjesečno primaju oko 70.000 do 80.000 dinara (od 580 do 658 eura). Uprkos tome, škole su prazne, vrlo mali broj učenika upisuje taj smjer, samo oko 200 godišnje.

U Srbiji poslodavci traže i konobare, kuvare, vozače i dostavljače. Već godinama na listi deficitarnih, a dobro plaćenih poslova, nalaze se i zidari, tesari, parketari i zavarivači.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve