Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
Rubrika:

Srpski patrijarh Irinej preminuo od koronavirusa!

On se, kako se osnovano sumnja, koronavirusom zarazio na sahrani mitropolita Amfilohija koji je takođe preminuo od posljedica infekcije kovidom

Patrijarh SPC Irinej (90) preminuo je od posljedica obolijevanja od koronavirusa.

Irinej je bio hospitalizovan od 4. novembra. On se, kako se osnovano sumnja, koronavirusom zarazio na sahrani mitropolita Amfilohija koji je takođe preminuo od posljedica infekcije kovidom.

Umiješao se Vučić

Više srpskih medija u četvrtak oko 13 sati objavilo je vijest da je Irinej preminuo, ali je ta informacija nakon pola sata povučena. Kako nezvanično saznajemo, vijest je povučena na intervenciju državnog vrha odnosno predsjednika Srbije Aleksandra Vućića.

Vučić se zatim kasno popodne pojavio pred novinarima i rekao da je “Irinej živ, ali da je u teškom stanju”. Odmah nakon toga posumnjalo se u te riječi Vučića što se moglo vidjeti po stotinama komentara na društvenim mrežama. Od izvora iz Patrijaršije, koji su dobro upoznati sa događanjima, smo saznali da “predsjednik Srbije i ovaj put i za ovaj događaj želi da bude taj koji će sve voditi i kontrolisati”. Naši izvori navode da se iza svega krije sukob na relaciji Vučić – Sinod SPC.

Rusi znaju, ali Vučić još nije odlučio da li je Irinej umro

Da je Irinej preminuo objavili su i ruski mediji, ali i mnogi sveštenici Vaseljenske patrijaršije na svojim zvaničnim profilima na društevnim mrežama. Vijest o smrti objavili su ranije danas i srpski mediji ali su po dekretu Vučića povukli tu informaciju iako je bila tačna.

Sveštenik Vaseljenske patrijaršije arhimandrit Romanos Anastasiadis u četvrtak oko 22 sata poručio Irineju da “počiva u miru”

Irinej je rođen 1930. godine u selu Vidova kod Čačka kao Miroslav Gavrilović. Završio je osnovnu školu u rodnom selu, gimnaziju u Čačku, bogosloviju u Prizrenu 1951. godine, a zatim Bogoslovski fakultet u Beogradu.

Zamonašen je u manastiru Rakovici 1959. godine. Zamonašio ga je tadašnji patrijarh srpski German, koji ga je rukopoložio u čin jerođakona i jeromonaha, 24. i 27. oktobra 1959. godine. Bio je profesor Prizrenske bogoslovije 1959—1968. godine.

Završio je postdiplomske studije u Atini, gdje je otišao školske 1962/63. godine. Posle toga je bio postavljen za upravnika Monaške škole u Ostrogu. Ponovo je bio profesor i rektor bogoslovije u Prizrenu 1971—1974 godine. Maja 1974. izabran je za episkopa moravičkog, vikara patrijarha Germana.

Za episkopa niškog izabran je na zasjedanju Svetog arhijerejskog sabora 21—28 maja 1975. godine. Na tron episkopa niške eparhije ustoličen je u Sabornoj crkvi u Nišu 15. 6. 1975. godine. Bio je više puta član Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve. Dana 22. 1. 2010. godine odlukom Izbornog sabora Srpske pravoslavne crkve izabran za patrijarha.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

3 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Rovca
20.11.2020-08:12 08:12

AminBože!

Milos Boja
20.11.2020-11:59 11:59

Joanikije sledeći.

ivan
20.11.2020-13:38 13:38

Za vrijeme Austro-Ugarske, ili kako su Crnogorci zvali UGARI, u selu Lukovu nadomak Nikšića, prisustvovali su sahrani jednog njihovog lokalong kmeta i sviđeloim se kako ga je poznata Lukovska tužbalica tužila. I ako nijesu znali Crnogorski jezik, sviđelo im se kako je čuvena Lukovska tužbalica tužila, i kad je jedan njihov oficir umro, zvali su je da i njega tuži, pa kaže: ˝ DANAS JEDAN, SJUTRA SEDAM, SVAKI PETAK PO DESETAK, NA GODINU PO STOTINU. AMIN˝