Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Identifikovani ostaci žrtve genocida u Srebrenici

Iz Instituta za nestale osobe BiH su saopštili da je identitet žrtve dobijen putem DNK analize te da su 26. decembra identitet potvrdili i članovi porodice

Identifikovani su posmrtni ostaci Zijada (Džemala) Alića, još jedne žrtve genocida u Srebrenici, saopšteno je 26. decembra iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine za Radio Slobodna Evropa.

Alić je iz mjesta Osatica kod Srebrenice, a nestao je 1995. godine kad je imao 22 godine.

Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani u dva navrata tokom 2018. godine na lokalitetu Kameničko brdo.

Prema svjedočenjima preživjelih, na tom mjestu su pripadnici Vojske Republike Srpske u julu 1995. godine napravili zasjedu stanovnicima Srebrenice i okolnih mjesta koji su se pokušavali pješice probiti prema Tuzli do teritorije pod kontrolom Armije Republike BiH.

Ubijeno je i ranjeno više od hiljadu ljudi.

Iz Instituta za nestale osobe BiH su saopštili da je identitet žrtve dobijen putem DNK analize te da su 26. decembra identitet potvrdili i članovi porodice.

Snage Vojske Republike Srpske (VRS) u Srebrenici i okolini ovog mjesta na istoku Bosne i Hercegovine ubile su 8.372 muškaraca i dječaka nesrpske nacionalnosti.

Iz tadašnje zaštićene zone Ujedinjenih nacija, protjerano je više od 25.000 žena, djece i starih.

Za njih oko 1.000 se još traga.

Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, prvostepeno je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.

Zbog genocida, na doživotnu kaznu na istom sudu je osuđen i glavni komandant VRS-a Ratko Mladić.

Osim njih, osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba VRS-a, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-bezbjedonosne poslove Glavnog štaba VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik bezbjednosti Drinskog korpusa VRS-a.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je 2004. donio prvu pravosnažnu presudu za genocid u Evropi, u slučaju generala VRS Radislava Krstića.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve