Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Bez zabrane veličanja nacifašističkih pokreta: U Banjaluci služen parastos zločincu Draži Mihailoviću

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PS BIH) nije zabranio veličanje vođa nacifašističkih pokreta iz perioda Drugog svjetskog rata u aprilu 2021. godine

U Banjaluci je danas u hramu Hrista Spasitelja služen parastos u znak sjećanja na zločinca Dragoljuba Dražu Mihailovića povodom obilježavanja godišnjice njegove smrti.

Draža Mihailović, bio je vođa četničkih formacija u toku Drugog svjetskog rata. Njegovi borci su počinili zločine u tom periodu.

Mihailović je 1946. godine osuđen na smrt zbog ratnih zločina i kolaboracije s nacističkom Njemačkom, a nakon toga je strijeljan.

Organizatori parastosta su bili Saborni hram Hrista spasitelja i Srpsko sabranje Baštionik.

Kako se navodi na web stranici ove organizacije, radi se o “dobrovoljnom, neprofitnom i nestranačkom okupljanju pravoslavnih Srba i svih ljudi dobre volje koji prihvataju principe i ciljeve Sabranja” koje se zalaže za “očuvanje duhovnog, kulturnog, istorijskog i drugog naslijeđa srpskog naroda”.

Veličanje lika i djela Draže Mihailovića u BiH je prisutno i 77 godina nakon Drugog svjetskog rata i 28 godina nakon završetka posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini. Tome svjedoče imena ulica koje nose njegovo ime ili imena pripadnika četničkog pokreta.

Mihailoviću u čast postavljen je spomenik u Bileći na jugoistoku BiH, ima ulicu u Istočnom Sarajevu, a oslikani su murali sa njegovim likom u Gacku, na jugoistoku BiH, te u Foči, na istoku BiH.

Bosna i Hercegovina nema Zakon o zabrani djelovanja fašističkih i neofašističkih organizacija ili nošenje njihovih simbola.

Bez zabrane veličanja nacifašističkih pokreta iz Drugog svjetskog rata

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PS BIH) nije zabranio veličanje vođa nacifašističkih pokreta iz perioda Drugog svjetskog rata u aprilu 2021. godine.

Predlagač inicijative je bio tadašnji delegat Denis Bećirović iz Socijaldemokratske partije BiH (SDP) koji je tražio da svi gradovi i opštine u BiH zabrane bilo koji, direktni ili indirektni, oblik glorificiranja ili afirmiranja vođa nacifašističkih pokreta iz Drugog svjetskog rata.

Odnosila se na vođu ustaškog pokreta Antu Pavelića i vođu četničkog pokreta Dragoljuba Dražu Mihailovića, te sve druge pripadnike nacifašističkih pokreta, organizacija, vojnih formacija i udruženja.

Povod Bećirovićeve inicijative je bio to što je Skupština Opštine Bijeljina, grada na sjeveroistoku BiH, donijela odluku o izgradnji biste Dragoljubu Draži Mihailoviću na osnovu inicijative Udruženja četnika veterana “Semberija”.

U Bijeljini je nakon toga izgrađena spomen-bista vođi četničkog pokreta iz Drugog svjetskog rata Dragoljubu Draži Mihailoviću i to na na trgu koji nosi njegovo ime.

U BiH 16 četničkih udruženja

U BiH je registrovano 16 četničkih udruženja.

Podaci o ukupnom broju članova i simpatizera nisu poznati.

Prema važećim zakonima, u BiH se može zabraniti rad pojedinih udruženja, ako djeluju protivno Ustavu, odnosno potiču vjersku, rasnu, nacionalnu mržnju ili diskriminaciju.

Četnička udruženja bila su označena kao prijetnja po nacionalnu sigurnost BiH u Strategiji za prevenciju i borbu protiv terorizma od 2006. do 2009. godine. U dva dokumenta kasnije nije ih bilo.

U Izvještaju o sigurnosti u BiH iz 2017. godine Ministarstvo sigurnosti BiH je navelo da Ravnogorski četnički pokret, s obzirom da promoviše međuetničku podjelu, “ima negativan psiho-socijalni utjecaj na povratničku populaciju i pripadnike konstitutivnih naroda u BiH koji na određenim područjima BiH predstavlja demografsku manjinu”.

Prema podacima Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, kako je navelo Ministarstvo sigurnosti 2017. godine, “pojedini lideri, aktivisti i grupe iz ovih struktura, na širem prostoru BiH koriste različite povode, odnosno skupove i vjerske ceremonije, kako bi na različite načine ispoljili određene oblike, pojedinačnog ili grupnog, netolerantnog, provocirajućeg stava prema pripadnicima drugih naroda i religija, veličajući lik i djelo lica optuženih za krivična djela po međunarodnom humanitarnom pravu, kako onih iz II svjetskog rata tako i proteklog”.

Sve zajedno, ocijenilo je tada Ministarstvo, upućuje zabrinjavajuće poruke o nemogućnosti zajedničkog življenja na tim područjima.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Merlin
16.07.2023-11:46 11:46

Draža je odlikovan od saveznika !

Plamenac
18.07.2023-17:01 17:01
Reply to  Merlin

Adolf Hitler je takodje od saveznika dobijao ordenje non stop sve dok rat nije poceo…Adolf je cak bio nominovan za nobelovu nagradu za mir…Jer se mislilo da rata nece ni biti… Ali tad fasisti jos nikoga nisu bili ubili..U poslednjem trenutku odluceno je da se ta nagrada ponisti i te godine Nobelova nagrada za mir nije dodijeljena nikome…
Pavle Baja Djurisic je od Hitlera dobio najvisi nacisticki orden ajzen krojc ili gvozdeni krst