Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Albanija kreće u novu bitku za prijem Kosova u UNESCO

Besiana Kadare je kćerka čuvenog albanskog pisca Ismaila Kadarea, magistar je moderne i komparativne književnosti i slovi za naglašeno ostrašćenu osobu po pitanju Kosova.

Za ambasadora Albanije pri Organizaciji za obrazovanje, nauku i kulturu Ujedinjenih nacija (UNESCO) ponovo će doći Besiana Kadare, saznaje Kosovo online.

Ona je na čelu albanske misije pri ovoj organizaciji bila i 2015. godine, kada je Kosovo zatražilo prijem ali je ostalo kratkih rukava poslije glasanja na Generalnoj konferenciji.

Besiana Kadare je kćerka čuvenog albanskog pisca Ismaila Kadarea, magistar je moderne i komparativne književnosti. Kadare je trenutno ambasador Albanije pri Ujedinjenim nacijama, i na toj dužnosti je od 2016. godine.

Prošle godine je izabrana za potpredsjednicu 75. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Prethodno je bila u UNESCO-u od 2011. do 2016. godine. Radila je i u amabasadi Albanije u Francuskoj 2008, kao i sa Agencijom SAD za međunarodni razvoj (USAID) 2005. godine.

Izvori Kosovo onlinea prenose da nije uobičajeno da se neko ko je već bio ambasador pri Unesku ponovo vraća na tu poziciju, zbog čega se može pretpostaviti da ovakav potez Tirana povlači i u sklopu priprema ofanzive za prijem Kosova u ovu organizaciju.

Kadare je, naime, još za vrijeme prvog mandata u UNESCO-u imala dobre kontakte u Parizu, kao i snažnu ambiciju da Kosovo tada postane dio ove UN organizacije. Uostalom, Albanija je tada podnijela zvaničan zahtjev da Izvršni savjet UNESCO-a stavi na dnevni red zahtjev Kosova za prijem u članstvo. Sada, kada je iza nje pet godina provedenih u samom sjedištu UN, nesumnjivo je da će se u UNESCO vratiti sa širom lepezom veza i novom energijom, kao i sa jačom motivacijom da dovrši neobavljeni posao, baš zbog toga što prošli put nije uspjela.

Na Generalnoj konferenciji UNESCO-a 2015. godine Kosovo nije obezbijedilo potrebnu dvotrećinsku većinu država koje su pristupile glasanju. Od 142 države koje su glasale, 92 su podržale članstvo Kosova, ali je protiv tog prijedloga bilo 50 država. Uzdržanih je bilo 29. Za dvotrećinsku većinu bilo je neophodno 95 glasova, što znači da su za prolaz Kosova manjkala tri glasa.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve