Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Filipović: Uvesti sankcije fizičkim i pravnim licima iz Srbije čije je djelovanje prepoznato kao bezbjednosni rizik za Crnu Goru

Spisak onih javnih ličnosti koji kroz svoje svakodnevno djelovanje sebe već sada kandiduju za uvrštavanje na listu sankcionisanih je dugačak. Od predstavnika kraljevske kuće Karađorđevića i ministra unutrašnjih poslova Aleksandra Vulina, preko Vojislava Šešelja, Matije Bećkovića, Aleksandra Rakovića, Dragana Vučićevića, Jovane Jeremić, Milomira Marića i drugih

U svijetlu ruske invazije na Ukrajinu, a konkretno prepoznavanja u ruskim agresivnim aktivnostima u Ukrajini, obrazaca djelovanja Srbije prema Crnoj Gori, a imajući u vidu konstantnu kampanju destabilizaicionog djelovanja pojedinaca, organizacija i državnih organa iz Srbije u Crnoj Gori, smatramo da je od velike važnosti podstaći proaktivno djelovanje države Crne Gore u cilju zaštite mira i bezbjednosti njenih građana, smatra Ljubomir Filipović izvršni koordinator GI 21. maj. Ovaj prijedlog dostavljaju predsjedniku Crne Gore, Vladi i ministarstvima vanjskih i unutrašnjih poslova, kao i Ministarstvu odbrane. Takođe, prijedlog će biti dostavljen i Skupštini Crne Gore i poslaničkim klubovima u njoj”, zaključuje Filipović.

Iz ovih razloga smatra da je od izuzetnog značaja sistemski i sistematski pristupiti kreiranju državne bezbjednosne politike Crne Gore u dijelu sankcionisanja stranih državljana, koji svojim političkim djelovanjem ugrožavaju mir u Crnoj Gori i predstavljaju bezbjednosni rizik za Crnu Goru.

“Miješanje Srbije u unutrašnja pitanja Crne Gore je vjekovima stara praksa usmjerena ka udovoljavanju imperijalnih apetita Srbije, kroz poništavanje ili obesmišljavanje crnogorske nezavisnosti ili stavljanje Crne Gore u odnos zavisnosti prema Srbiji. Posljednje političke promjene u Crnoj Gori pokazale su koliko takvo miješanje Srbije predstavlja limitirajući faktor za razvoj demokratije u Crnoj Gori”, naveo je on.

Prema njegovim riječima, pored prepoznavanja unutrašnjih protivrječnosti, sistemskih grešaka i nedostatka liderske odgovornosti unutar Crne Gore, i svjesnosti da je prioritet svih prioriteta osnaživanje društvene kohezije unutar Crne Gore, ne treba zanemariti spoljne maligne uticaje, koji čine ovaj zadatak značajno težim.

“Iz ovog razloga predlažemo proaktivno zakonodavno djelovanje i druga normativna djelovanja koja bi imala za cilj obeshrabrivanje spoljnih aktivnosti koje za cilj imaju povredu ustavnog poretka i teritorijalnog integriteta Crne Gore. Ovdje se ne zalažemo za dosadašnje ad-hoc djelovanje i zabranu ulaska u Crnu Goru stranim državljanima kroz situaciono, reaktivno djelovanje, jer isto smatramo ograničenim u smislu dometa i efikasnosti”, ističe  Filipović.

Koristeći postojeće zakone i druge akte, dodaje on, i njihovim izmjenama i dopunama, može se kreirati jasna i transparentna procedura kojom se određenom pravnom ili fizičkom licu iz Srbije, ali i drugih zemalja, mogu uvesti sankcije.

“Primjere za to možemo naći i u praksi EU i Ukraokne, koje su na sličan način djelovale prema funkcionerima, oligarsima i propagandistima iz Rusije i Bjelorusije, prije i tokom konflikta u Ukrajini. Srpskim državljanima za koje se dokaže da su svojim javnim i tajnim djelovanjem doveli u pitanje crnogorsku nezavisnost, iskazivali pretenzije prema njenoj teritoriji, kulturi i nasljeđu, kao i da su sa istim ciljevima direktno i indirektno uticali na političku situaciju u Crnoj Gori, treba onemogućiti ulazak u Crnu Goru, kao i tranzit kroz njenu teritoriju vazduhom, kopnom i morem”, smatra on.

Takođe, kaže Filipović, njihovu imovinu i imovinu sa njima povezanim pravnim licima u Crnoj Gori treba zamrznuti.

“Ovo se odnosi na račune u poslovnim bankama u Crnoj Gori, i svu pokretnu i nepokretnu imovinu. Ovdje posebno treba imati u vidu prevetnivni, a ne samo punitivni karakter ovih aktivnosti, i iz tog razloga predlažemo da se napravi javno dostupna lista sankcionisanih državljana Srbije. Ovdje posebno treba staviti naglasak na javnim djelatnicima, koji utiču na formiranje javnog mnjenja u Srbiji i Crnoj Gori,proizvodeći tenzije u Crnoj Gori, polarizujući crnogorsko društvo obesmišljavajući i sužavajući prostor za dijalog”, smatra Filipović.

Ističe da proces donošenja odluka o sastavljanju liste i njenim proširenjima mora biti transparentan, i moraju postojati čvrsti materijalni dokazi o djelovanju sankcionisanih lica i organizacija.

“Uz to, cijeli proces uvođenja sankcija mora poštovati odredbe međunarodnog prava, kao i ljudska prava i osnovne slobode. Spisak onih javnih ličnosti koji kroz svoje svakodnevno djelovanje sebe već sada kandiduju za uvrštavanje na listu sankcionisanih je dugačak. Od predstavnika kraljevske kuće Karađorđevića i ministra unutrašnjih poslova Aleksandra Vulina, preko Vojislava Šešelja, Matije Bećkovića, Aleksandra Rakovića, Dragana Vučićevića, Jovane Jeremić, Milomira Marića i drugih. Kroz širenje dezinformacija, poluinformacija i malinformacija, kroz širenje etničke mržnje prema Crnogorcima i manjinskim narodima u Crnoj Gori, ovi i drugi javni djelatnici iz Srbije, sebe su učinili instrumentima otvorenih direktnih i hibridnih prijetnji Crnoj Gori i njenoj bezbjednosti”, zaključio je Filipović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve