Petak, 26 Aprila, 2024

LŠ: Liverpul siguran na Enfildu, Son ovjerio građane (VIDEO)

Ajaks i Juventus sastaće se sjutra u Amsterdamu, dok će Mančester junajted na Old Trafordu ugostiti Barselonu.

Odigrani su prvi četvrtfinalni mečevi Lige Šampiona.

Fudbaleri Totenhema su na svom novom stadionu savladali Mančester siti 1:0, golom Hjong-Min Sona u 78. minutu, dok je Liverpul opravdao ulogu favorita i savladao Porto na “Enfildu” 2:0 golovima Kejte i Firminja u petom i 26. minutu.

Maurisio Poketino može biti zadovoljan izdanjem svojih momaka na svom novom stadionu, ali biće teško sačuvati prednost u revanšu na Etihad stadionu.

S druge strane težak posao čeka izabranike Serhia Konseisaa na Dragau budući da imaju negativan odnos s izabranicima Jirgena Klopa.

Tok mečeva:

Totenhem – Mančester siti 1-0

89. minut – Dvostruka izmjena Sitija. Rijad Mahrez i David SIlva izlaze, a mijenjaju ih Leroj Sane i Kevin de Brujne.

87. minut – Mauricio Pokettino je prisiljen napraviti zamjenu. Dele Ali ne može nastaviti igru zbog povrede, pa će ući Fernando Ljorente

81. minut – Nova izmjena za Totenhem. Hari Vinks napušta teren, a umjesto njega će ući Viktor Vanjama.

78. minut – Gol za Totenhem. Nevjerojatnu solo akciju je potegao Hjong-Min Son  i završio sa udarcem unutar kaznenog prostora. Poslao je loptu nisko posredini gola i promijenio rezultat na 1:0. Ederson je bio bespomoćan.

71. minut – Izmjena građana. Serhio Aguero napušta teren, a mijenja ga Gabriel Hesus

59. minut – Grub faul napadača Sitija Mahreza i sudija mu pokazuje žuti karton.

58. minut – Maurisio Poketino je prisiljen napraviti zamjenu. Hari Kejn ne može nastaviti igru zbog povrede, a mijenja  ga Lukas.

48. minut – Totenhem uzvraća sjajnom prilikom Hjong-Min Sona koji je odlučio pucati iz sve snage s velike udaljenosti, a lopta je prozujala nekoliko centimetara pored lijeve stative. Mogao je ovo biti veličanstven gol.

47. minut – Sjajna Prilika za Siti. Fini dugi pas je primio Rahim Sterling jer je ostao nemarkiran i  pucao pucao je nisko po sredini gola. To nije previše zabrinulo golmana, lagano je samo pokupio loptu.

46. minut – Počelo je drugo poluvrijeme.

45. minut +2 minuta nadoknade –  Kraj prvog poluvremena. Bez pogodaka u Londonu. City može žaliti za propuštenom šansom iz 12. minute kada je Lloris obranio penal Agueru. Osim penala, City nije imao poštenu šansu, a bolju igru u prvih 45 minuta pokazao je Tottenham koji ih je imao nekoliko. Najveća je ona iz 24. minute kada je iz okreta pucao Harry Kane, a Ederson mu lijepo skinuo udarac.

45+1′ – Konačno i jedna akcija Cityja, ali bez većeg uspjeha. Aguero je povukao loptu do ruba šesnaesterca, a onda šutirao očajno. Ljoris je to bez problema uhvatio.

45. minut – Igraće se dva minuta sudijske nadoknade.

42. minut – Novi slobodan udarac Tottenhama s desne strane. Ovoga puta šutirao je je Danny Rose, ali je Ederson bez problema uhvatio tu loptu.

40. minut – Evo prvog problema na terenu! Koškanje između Fernandinha i Kanea. Brazilac je namjerno faulirao engleskog napadača, pa u padu ostao ležati na njemu, a onda ga i laktom namjerno opalio po glavi. Kane je ostao ležati, a Fernandinho ga je kasnije još i počupao za kosu. Kuipers je sve to pratio sa strane i nije se oglasio.

37. minut – Prijeti opasno Tottenham. Imali su domaći slobodan udarac. Tukao je Eriksen dvaput, dvaput je lopta završavala u bloku da bi se nakon gužve odbila na nogu Tobyju Alderweireldu koji je opalio iz voleja ali i to je završilo u bloku.

Već u narednom napadu igrao se Ederson opasno pred svojim vratima, dodavao sa stoperima dok su Tottenhamovi napadači pritisnuli visoko. Brazilac je prošao bez kazne, a City se spasio.

31. minut – Nakratko je prekinuta igra jer se ozlijedio Kieran Trippier. Pochettino je već poslao zamjene na zagrijavanje, ali reprezentativac Engleske može nastaviti igru.

30′ Sada je City imao slobodan udarac s desne strane. Ubacio je Mahrez, glavom tukao Nico Otamendi, ali to je bio lagan zadatak za Llorisa.

28′ Laporte je napravio prekršaj nad Allijem i Kupiers ga je odmah počastio žutim kartonom. Eriksen je ubacio loptu s desne strane, ali je onda došla samo do živog zida.

24. minut – Odlična akcija Totenhema, Dele Ali je solo prodorom prošao po lijevoj strani, a udarac Kejna brani Ederson.

13. minut – Ljoris je pročitao udarac Aguera sa bijele tačke! Sudija Kujpers je dosudio penal nakon konsultacija sa sistemom VAR, jer je Rouza pogodila lopta u ruku.

8. minut – Dele Ali napadač Totenhema je uhvatio volej sa 13,14 metara, lopta je otišla preko gola.

Liverpul – Porto 2-0

82. minut – Izmjena za Liverpul. Klop je odlučio osvježiti ekipu, te će ući Daniel Staridž, a izlazi Roberto Firminjo.

78. minut – Dobra prilika za Porto. Musa Marega je primio precizan pas u šesnaestercu i pucao oštro, ali lijevo pored gola.

77.minut – Nova izmjena za zmajeve. Maksimilijano Pereira izlazi, a Serhio Conseisao je odlučio da ulazi Fernando.

73. minut – Izmjene na obje strane. Sadio Mane će biti zamjenjen, a ulazi Divok Origi, dok s druge strane igru napušta Oliver Tores, a mijenja ga Bruno Kosta.

69. minut – Ovo je bila obećavajuća šansa Porta. Musa Marega je prošao nekoliko obrambenih igrača u šesnaestercu, pucao dolje desno, ali mu je golman fantastično odbranio.

62. minut – Trener Porta Konsesao je odlučio napraviti zamjenu. Jasine Brahimi ulazi, a izlazi Tikinjo Soares.

49. minut – Gol za Liverpul ali je poništen zbog ofsajda, i to nakon intervencije video pomoćnika.

46. minut – Nastavlja se duel.

45. minut – Kraj prvoj poluvremena. Otvoreni fudbal igraju obje ekipe, Liverpul zasluženo vodi 2:0. Dobra utakmica.

34. minut – Vrlo otvorena utakmica se nastavlja. Portugalci pokušavaju stvoriti nešto prema naprijed što ih ostavlja ranjivima u odbrani. Henderson je sada pronašao usamljenog Firmina koji je natrčao na volej u kaznenom prostoru. Nije pogodio, lopta je otišla iznad gola.

31. minut – Marega najviše prijeti za Porto. Nekoliko minuta prije njegov udarac je odbranio Alisson, a sada je ostao sam ispred Brazilca nakon kornera, ali je pucao tačno u golmana.

26. minut – Liverpul već vodi 2:0, Aleksander Arnold je ubacio, a Firmino nije imao težak zadatak i savladao je golmana Porta.

19. minut – Velika šansa za Liverpul. Salah je prevario i Kasiljasa, ali je bio za malo neprecizan…

5. minut – Prvu pravu akciju Liverpul je pretvorio u gol. Firmino je uposlio Keitu, koji je šutirao sa ivice kaznenog prostora, lopta je zakačila jednog defanzivca Porta i završila u mreži.

2. minut – Napadač Porta Marega je zaprijetio Alisonu, ostalo je 0:0.

Mečevi su počeli.

LIVERPUL: Alison – Aleksander-Arlond, Lovren, Van Dajk, Milner – Henderson, Fabinjo, Keita – Salah, Firmino, Mane.

PORTO: Kasiljas – M. Pereira, Felipe, Militao, Teljes – Otavinjo, D. Pereira, Tores, Korona – Marega, Tikinjo.

TOTENHEM: Loris – Tripijer, Aldervireld, Fertongen, Rouz – Eriksen, Vinks, Sisoko – Dele Ali, Son, Kejn.

MAN. SITI: Ederson – Voker, Otamendi, Laport, Delf – Gundogan, Fernandinjo, David Silva – Marez, Aguero, Sterling.