Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Lav Lajović: Ako je sve bilo po zakonu, kome bi smetala revizija

Građanska peticija za poništenje svih nezakonitih upisa Srpske pravoslavne crkve nad crnogorskim manastirima i crkvama i vraćanje u vlasništvo državi Crnoj Gori izazvala je veliku pažnju javnosti, a sveštenik Crnogorske pravoslavne crkve Lav Lajović u razgovoru za Pobjedu ističe da je cilj inicijative pravno rješenje ovog, za državu i građane izuzetno važnog pitanja, a ne ideološka prepucavanja.

Crnogorska pravoslavna crkva odmah je podržala ovu građansku akciju jer, kaže on, „ako Crna Gora ne zaštiti svoje kulturno i arhitektonsko nasljeđe, svoju unikatnu duhovnu vertikalu, tradiciju i običaje – nestaće“.

– Ovako snažna i spontana reakcija javnosti pokazuje višedimenzionalnost ovog pitanja. Na ličnom planu, ona budi emocije nekih čiji su roditelji gradili te crkve svojim novcem. Na kolektivnom, ovo pitanje zrelo je da napokon dođe na agendu onih koja zahtijevaju rješavanje. Lažno je jedinstvo ako bi se temeljilo na falsifikatima, nezakonitostima i sili. Iz takvog poimanja jedinstva društva koje podrazumijeva jednoumlje i totalitarizam mi treba da izlazimo, kaže Lajović.

Peticija, ističe on, u fokus stavlja vrlo realne i ostvarive ciljeve, „ne ideološke ili istorijske polemične kategorije, već zahtjev da se sve nezakonitosti vezane za status crnogorskih manastira i crkava ponište“.

– Pravno rješenje, a ne ideološka prepucavanja. Pitamo se šta ima nelegitimnog u takvom zahtjevu da bi izazivalo podijeljenost? Ko može biti protiv toga da se nepravde ispravljaju? Zato podijeljenost javnosti doživljavam isključivo kao dobar signal ozdravljenja svakog pluralističkog društva koje ima svoju unutrašnju dinamiku i prokrvljenost, smatra Lajović.

On očekuje da će država imati sluha za zahtjev građana da se uradi revizija svih uknjižbi crkvene imovine. Ako je, kaže, sve bilo po zakonu, zašto bi neko bio protiv da se sprovede kontrola. Objašnjava da postoji procedura, takozvana obnova katastra, predviđena članom 71. Zakona o državnom premjeru i katastru, pa državni organ po službenoj dužnosti može da sprovede reviziju upisa ako postoji sumnja na nezakonitosti.

– Uvjereni smo da će obnova katastra dokazati da je takozvana Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve, koja nije registrovana kao vjerska zajednica u Crnoj Gori, tokom 80-ih i 90-ih upisana bez ikakvog pravnog osnova i dokumentacije na više od 70 odsto objekata. Znači, tražimo samo da kada se utvrde nezakonitosti da se svi takvi upisi ponište. I da se imovina vrati stvarnom vlasniku. Protiv ovog mogu biti samo lovci u mutnom, poručuje Lajović.

Podrška političara i državnika, osim njih nekoliko, izostala je, ali sagovornik Pobjede kaže da treba biti strpljiv, da treba sačekati, pa donositi sudove, „jer proces potpisivanja peticije je faktički tek počeo“.

– Mnogi nijesu odmah prepoznali i razumjeli ciljeve i malo su prenaglili u svojim ocjenama. Trebalo je da malo sačekaju. Donekle je to i naš propust, a dijelom nastao i zbog problema uskog medijskog prostora za nekomercijalne društvene akcije kao što je ova. Mi nemamo budžet, kao neki, za snažnu kampanju, spotove, bilborde… Ovo je spontana reakcija dobronamjernih ljudi kojima je Crna Gora na srcu i u tome je njena snaga. I ako ima ikakve koristi od ograđivanja određenih partija od ovog procesa je to što smo se „pročistili“ od političkih podmetačina i uspjeli pokazati javnosti da iza ovoga nema skrivenih motiva niti da stoji neka partija ili da je upereno protiv bilo koga u ovo vrijeme izbornih procesa, naglasio je Lajović.

Deklarativna podrška, dodaje on, ništa ne znači. Očekuje da će država, pošto je uvjeren da će biti skupljeno toliko potpisa da institucije neće smjeti da taj broj zanemare, podržati ovu građansku inicijativu tako što će proces revizije uknjižbi biti otvoren.

– Ova peticija nije uperena niti protiv koga, već je isključivo motivisana osjećajem pravde i pravičnosti i potrebe jačanja vladavine prava i zakonitosti. Peticija je apel građana koji ovo pitanje smatraju presudnim za zaokruživanje crnogorskog nacionalnog identiteta i nezavisnosti koju smo obnovili 2006. godine, istakao je Lajović.

Crnogorska pravoslavna crkva podržala je ovu građansku akciju iako, naglašava on, nema bilo kakve neposredne koristi.

– Traži se vraćanje ovog kulturnog nasljeđa državi na upravljanje, a ne CPC-u. Crnogorska crkva je podrškom podredila svoje partikularne interese opštim, narodnim, državnim. Kao što majka ne traži ništa za sebe kada hoće da sačuva dom i da zaštiti svoju đecu. Uvjerena da ono što je dobro za Crnu Goru biće dobro i za Crnogorsku crkvu, poručuje sveštenik CPC.

Državni organi će, uvjeren je Lajović, reagovati kada peticija bude procesuirana.

– Neki nezvanični izvori nam govore da već postoje određeni sastanci u Vladi oko ovog pitanja, da slijedi drugi krug usaglašavanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Postoji i ono obećanje Uprave za nekretnine da će formirati nezavisnu komisiju koja bi napravila određenu analizu na ovom planu, što bi u krajnjem moglo dovesti do željenog rezultata. Lično, da ne vjerujem u Boga i da ne vjerujem u Crnu Goru nikad ne bih ni postao sveštenik. Možda sam lakovjeran, ali nemam ni trunke dileme u pogledu uspjeha ove peticije, zaključio je Lav Lajović.

Izvor: Pobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve