Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Izolujemo od virusa, a ne od ljubavi

Medicinska ekipa kineskih stručnjaka stigla je u ponoć 12. marta na aerodrom u Rimu, a zajedno s njim u avionu je bila i 31 tona materijala koje je Kina donirala Italiji. To je bila treća stručna ekipa koju je Peking poslao povodom borbe protiv epidemije virusa kovid-19, poslije prve i druge ekipe upućenih u Iran i Irak. Istovremeno, jedan kineski kamion stigao je u Italiju s najmanje 230 kutija medicinskih potrepština.

Piše: Yu Xi, novinarka China Media Grupe

( The Yomiuri Shimbun via AP Images )

Kineska izreka kaže: “Ako dobijem I kap vode pomoći, vratiću je cijelim izvorom.“ Kada je Kina prije više od dva mjeseca najteže pogođena epidemijom, međunarodna zajednica pružila je ruku pomoći i Kinezi to nikad neće zaboraviti. Razvoj situacije, koji je prerastao u pandemiju, učinio je vrlo brzo da Kina krene da uzvraća dobročinstvo. Pomoć stalno šaljemo, kineska strana je opredijelila pomoć za 82 zemlje, među kojima je veliki broj dostavljen tim zemljama – uključujući reagense za testiranje, zaštitna odijela i maske. Država nastoji da bude efikasna, toliko brza da je brža od tekstova u kojima novinari izvještavaju o toj podršci…

Pomoć Italiji

Medicinska ekipa kineskih stručnjaka stigla je u ponoć 12. marta na aerodrom u Rimu, a zajedno s njim u avionu je bila i 31 tona materijala koje je Kina donirala Italiji. To je bila treća stručna ekipa koju je Peking poslao povodom borbe protiv epidemije virusa kovid-19, poslije prve i druge ekipe upućenih u Iran i Irak. Istovremeno, jedan kineski kamion stigao je u Italiju s najmanje 230 kutija medicinskih potrepština.

Pošto su doputovali u Italiju u kasnim časovima, kineski stručnjaci su odmah počeli ,,trku s virusom“, da bi sjutradan slušali informacije i razmatrali zadatke s kolegama iz italijanskog Crvenog krsta i medicinskim stručnjacima. Popodne je održana zajednička konferencija za novinare Lija Junhua, kineskog ambasadora u Italiji i Luiđija di Maja, italijanskog ministra vanjskih poslova. Posljepodne je uslijedio polazak za Centar hitne pomoći italijanskog Crvenog krsta… Kina je 17. marta poslala i drugu medicinsku ekipu u Italiju, čiji stručnjaci su tek završili borbu u Kini!

Poruke zahvalnosti

Iako Kinezi nijesu očekivali zahvalnost od Italije, na društvenim mrežama brzo se raširio video-zapis na kome se vidi kako na liniji A metroa u Rimu ljudi spontano pjevaju kinesku himnu i uzvikuju ,,Grazie China!“ Taj video bio je hit na društvenim mrežama, a Fejsbuk profil kineske ambasade u Italiji bio je pun riječi grazie kojom su nam zahvaljivali italijanski korisnici interneta.

Donacije drugima

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić proglasio je 15. marta uveče, skoro u suzama, vanredno stanje svoje zemlje, a istovremeno je objavio da je tražio pomoć od Kine, koja im je bila jedini spas u tom trenutku. Nakon manje od 24 časa, prvi materijali kineske donacije za Srbiju, odnosno kutije reagensa za testiranje virusa kovid-19 stigle su u Evropu, pa posebnim letom dostavljene u Beograd. Šestočlana kineska medicinska ekipa stigla je u Srbiju 21. marta. U Belgiju je 16. marta stiglo 300.000 doniranih maski iz Kine, u Španiju 17. marta 500.000 maski, a dan kasnije Francuskoj je poslato milion zaštitnih maski, zaštitnih odjela i rukavica.

Mnogo privatnih firma i lokalnih vlasti takođe je doniralo: matična firma CRBC, kineski CCCC je donirao za Pakistan i Italiju. Poznata firma Alibaba i njihovi osnivač Jack Ma je na početku februara osnovao fond protiv virusa kovid-19 u iznosu od milijardu juana za borbu protiv epidemije u Kini i na svijetu. Početkom marta je Jack Ma donirao milion maski Japanu, dok je Peking u svoja četiri najpogođenija prijateljska grada epidemijom (Seul, Teheran, Tokio i Jokohama) donirao potrebne materijale.

Crna Gora

Takvih priča ima mnogo, a jedna od njih je i kinesko-crnogorska. Nedavno je Ministarstvo zdravlja Crne Gore saopštilo da će Kina donirati Crnoj Gori medicinsku opremu i pomoći u njenom dopremanju. Na listi su dva respiratora, po 1.000 komada medicinskih N95 maski, maski za operaciju, medicinske zaštitne odjeće, kao i po 1.000 pari rukavica za operaciju i medicinskih navlaka za cipele. Iz Ambasade Kine u Crnoj Gori poručili su da će kineski narod i dalje podržavati crnogorski i zahvalili su Ministarstvu zdravlja na saradnji i prijateljskom odnosu, u duhu dobrih odnosa koji povezuju te dvije zemlje. Ministar zdravlja Kenan Hrapović zahvalio je Kini za pomoć u dopremanju medicinskih sredstava i opreme u trenutku kada se cijeli svijet suočava sa pandemijom novog korona virusa… Prije dvije noći u Crnu Goru stiglo je 2.000 testova za korona virus kao donacije Kine i Turske.

– Narodna Republika Kina je, kao država koja se prva suočila sa razornim uticajem ovog virusa na zdravlje i život građana i na ukupni društveni i ekonomski sistem, donacijom iskazala posebno razumijevanje i brigu prema Crnoj Gori, i još jednom potvrdila prijateljski odnos – saopšteno je iz crnogorske Vlade.

Kineska pomoć nije samo u materijalnom smislu. Kina i zemlje centralne i istočne Evrope, u okviru mehanizma saradnje 17+1 održale su ekspertsku video-konferenciju o prevenciji i kontroli virusa kovid-19. Predstavnici kineskog Ministarstva vanjskih poslova i Nacionalne zdravstvene komisije, stručnjaci za kontrolu bolesti, medicinu, civilno vazduhoplovstvo, carine i upravljanje u lokalnoj zajednici, dijelili su informacije i iskustva u prevenciji i kontroli virusa kovid-19 sa svojim kolegama iz 17 zemalja centralne i istočne Evrope.

Globalna ,,utakmica“

Sve strahote pandemije pokazuju koliko je riječ o globalnom ,,takmičenju“, a naš zajednički suparnik je virus. Kina je igrala prvo poluvrijeme, druge zemlje uz pomoć Kine igraju drugo. Bez konačne pobjede nad virusom u cijelom svijetu, nema ni prave pobjede u Kini!

Kinezi jasno znaju što znače te riječi. Naše ,,svjetsko selo“ nalazi se u eri globalizacije i nijedna zemlja nije izolovano ostrvo. ,,Izolacija“ i ,,karantin“ su najčešće riječi koje čujemo tokom epidemije, ali važno je da znamo da izolujemo od virusa, a ne od ljubavi!

U najstarijoj kineskoj Zbirci drevnih poema u kojoj su poema od 11. do šestog vijeka prije naše ere, odnosno 2000 do 3000 godina ranije, Kinezi su pjevali: ,,Vi ste mi dali breskve, vratiću vam lijepi žad. Nije to samo jednostavno uzvraćanje, nego želim da se vječno dobro družimo.“

Kineski narodi su tako pjevali 3.000 godina i tako su radili. Mnogo je razloga da dobročinstvo bude nastavljeno i da se vječno družimo!

Donacije u brojkama

100+: Kina je u više od 100 zemalja i više od 10 međunarodnih organizacija dijelila tehničke dokumentacije za prevenciju i kontrolu i planove za izlječenje.

20 miliona: Kina je Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji donirala 20 miliona dolara namijenjenih borbi protiv virusa kovid-19.

1,1 miliona: Kina je donirala Južnoj Koreji 100.000 maski standarda N95, milion hirurških maski, 10.000 medicinskih zaštitnih odjela i reagense za testiranje dovoljnih za 50.000 testiranja.

100 hiljada: Nakon hitne donacije testova na korona virus Japanu, Kina je dodatno donirala 5.000 zaštitnih odijela i 100.000 maski.

250 hiljada: Kineska ambasada u Iranu je prvo donirala 250.000 maski, a 29. februara je petočlana volonterska stručna ekipa stigla u tu zemlju.

4 miliona: 4. marta je iranska ambasada u Pekingu otvorila internetski kanal za donaciju, u samo 24 sati je primila novčanu donaciju četiri miliona juana od kineskih građana.

12 hiljada: 9. marta donacija od Kine za Pakistan za borbu protiv epidemije i kuge skakavaca stigla u Karači, uključujući 50 tonova malathion poljoprivrednih hemikalija, 14 prskalice s visokom efikasnošću i 12 hiljada kutija reagensa za testiranje virusa kovid-19.

60: 9. marta teretni brod iz Kine je stigao u Kambodžu s više od 60 kontejnera. U Kambodži je zbog epidemije nedostatak sirovine za industriju proizvodnje odjela, pa je Kina brzo sakupila i dostavila potrebne sirovine.

(ovi podaci odnose se na period do 14. marta)

 

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve