Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Čekaju Pažinov prijedlog

Odredbe o sastavu Sudskog savjeta utvrđene su Ustavom, koje se u ovoj fazi ne mogu mijenjati i rješenje se zbog toga mora tražiti na zakonodavnom nivou – kazala je za Pobjedu predstavnica ove komisije Simona Granata-Menghini. Ona je naglasila da očekuju da ministar pravde (Zoran Pažin) dostavi Venecijanskoj komisiji na mišljenje prijedlog za izmjenu Zakona o sudskom savjetu, prije nego što počne procedura u parlamentu.

Granata-Menghini bila je u tročlanoj delegaciji Venecijanske komisije koja je početkom maja boravila u našoj državi, kako bi u razgovoru sa, kako je rekla, zainteresovanim stranama pokušali da pronađu rješenje za potencijalnu blokadu rada Sudskog savjeta.

– Četiri člana iz reda uglednih pravnika za Sudski savjet parlament imenuje dvotreć inskom već inom ili, ako to nije postignuto, tropetinskom već inom mjesec kasnije. Kako opozicija bojkotuje parlament, malo je vjerovatno da ć e procedura za imenovanje članova iz reda uglednih pravnika biti završena na vrijeme. Zbog toga postoji rizik da ne bude funkcionalnog Sudskog savjeta nakon 2. jula, kada aktuelnom sastavu ističe mandat – podsjetila je GranataMenghini. Ona naglašava da je „zahtjev kvalifikovane već ine – ili drugi mehanizam koji može osigurati kompromis sa opozicijom – za imenovanje članova Sudskog savjeta rasprostranjena praksa u Evropi“.

– Venecijanska komisija konzistentno ovo i preporučuje u odnosu na nekoliko zemalja članica. Cilj kvalifikovanih već ina je da osiguraju širok sporazum u parlamentu, jer od već ine zahtijeva kompromis sa manjinom. Zbog toga se kvalifikovane već ine obično traže u najosjetljivijim oblastima, naročito u izboru nosilaca funkcije u državnim institucijama – naglasila je Granata-Menghini. Međutim, kako je kazala, postoji rizik da zahtjev za postizanje kvalifikovane već ine može dovesti do zastoja, koji, ako se ne adresira adekvatno i na vrijeme, može dovesti do paralize nadležnih institucija.

– Cilj antizastojnih mehanizama je da izbjegne takav zastoj. Međutim, primarna funkcija mehanizma protiv antizastoja je upravo to što se radi o prvobitnoj proceduri rada, gurajuć i već inu i manjinu da pronađu kompromis kako bi uopšte izbjegli upotrebu ovih mehanizama. Zaista, kvalifikovane već ine ojačavaju položaj parlamentarne manjine, dok mehanizmi protiv antizastoja ispravljaju ravnotežu – ističe Granata-Menghini.

SPECIFIČAN PROBLEM

Takvi mehanizmi, prema njenim riječima, ne bi trebalo da djeluju kao ometači za postiza nje dogovora na osnovu kvalifikovane već ine u prvom stepenu.

– To može pomoći  procesu podsticanja dogovora ako je mehanizam protiv antizastoja taj koji je neprivlačan i za već inu i za manjinu – istakla je GranataMenghini. Venecijanska komisija je, svjesna teškoć e u dizajniranju odgovarajuć ih i djelotvornih mehanizama protiv antizastoja, ukazala, posebno u odnosu na Crnu Goru, kako je rekla naša sagovornica, na druge opcije koje predviđaju različite, opadajuć e već ine u narednim krugovima glasanja. Ova opcija, kako je rekla, ima nedostatak da već ina ne može tražiti konsenzus u prvom krugu, znajuć i da ć e u narednim krugovima prevladati njihov kandidat.

– Na primjer, korišćenje proporcionalnih metoda glasanja, uzimajuć i u obzir uključivanje različitih institucionalnih aktera ili uspostavljanje novih odnosa između državnih institucija. Svaka država mora da osmisli sopstvenu formulu – poručila je Granata-Menghini.

Specifični problem naše države je, kako je kazala, da bojkot opozicije parlamenta, ustavne odredbe, koje imaju cilj da ih zaštite, čini neefikasnim i rizikuje paralizovanje Sudskog savjeta. – Međutim, otklanjanje kvalifikovanih već ina ili drugih uporedivih mehanizama nije rješenje, jer podriva povjerenje koje bi javnost i opozicija trebalo da imaju u Sudski savjet – zaključila je Granata-Menghini.

Tročlana delegacija Venecijanske komisije boravila je početkom mjeseca u Podgorici i sastala se sa predsjednicom Vrhovnog suda Vesnom Medenicom, predsjednikom Sudskog savjeta Mladenom Vukčevićem, potpredsjednikom Vlade i ministrom pravde Zoranom Pažinom, ministrom vanjskih poslova Srđanom Darmanovićem i predsjednikom Skupštine Ivanom Brajovićem, kao i predstavnicima opozicionih partija.

U razgovoru sa njima pokušali su da nađu najbolje rješenje kako Sudski savjet ne bi bio blokiran, nakon što aktuelnom sastavu mandat istekne 2. jula. Iz opozicije su poručili da se neće vratiti u parlament.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve