Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

NP: Zaposleni sa osnovnom školom imati istu zaradu kao i oni sa fakultetom?

''Situaciju u ovom javnom preduzeću još apsurdnijom čini nejednak odnos među zaposlenima istog nivoa kvalifikacija''

Prosječna zarada u Nacionalnim parkovima je 350 eura, što su najniža primanja u javnom sektoru u Crnoj Gori. Većina viskoškolaca u ovom javnom preduzeću, među kojima ima magistara i doktora nauka ima neto zaradu od 380 eura, a nakon usvajanja programa “Evropa sad”, njihova zarada iznosiće oko 480 eura što je tek za 30 eura više od minimalne zarade koja od 1. januara 2022. godine iznosi 450 eura koliko će primati nekvalifikovani kadar, ističu zaposelni u ovom preduzeću.

Ministarstvo finansija i socijalnog staranja je ranije odbilo da da saglasnost na novi kolektivni ugovor kojim bi se povećali koeficijeni za obračun zarada u preduzeću koje upravlja sa 7,8 odsto teritorije Crne Gore.

“Situaciju u ovom javnom preduzeću još apsurdnijom čini nejednak odnos među zaposlenima istog nivoa kvalifikacija. Jedan broj zaposlenih u ovom javnom preduzeću ima veće zarade od prosjeka, nekoliko šefova službi, direktora organizacionih jedinica, ali i određeni broj privilegovanih radnika. Diskriminatorna dodjela većih koeficijenata povlašćenim radnicima bila je praksa Jelene Kljajević i Marine Jočić. One su proizvoljno i bez utemeljenja novozaposlenima dodjeljivale veće koeficijente, pa tako primjera radi stručni saradnik za dizajn ima veću platu nego stručni saradnici za šumarstvo, floru i faunu, pravne ili ekonomske poslove, iako se radi o zaposlenima istog ranga”, navodi se u saopštenju.

Mediji su u septembru pisali o tome da SDT provjerava sumnje da su predsjednica UO Marina Jočić, direktorica Jelena Kljajević i šef službe za finansije Dragan Đukić nezakonito dodjeljivali veće koeficijente za obračun zarada privilegovanim zaposlenima, kao i isplaćivali odštetu zaposlenima koji su ranije otpušteni zbog povreda radnih obaveza.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve