Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Striming dominira u prihodima muzičke industrije

Usvajanje servisa poput Spotify-a i Apple Music-a je u stalnom porastu , a činili su 80% prihoda od prve polovine 2019

Muzička industrija je u usponu, a RIAA (Recording Industry Association of America) može na tome da zahvali servisima poput Spotify-a i Apple Music-a. Usvajanje ovih servisa je u stalnom porastu, a činili su 80% prihoda od prve polovine 2019. Uprkos ovim rekordnim brojevima, umjetnici koji zapravo stvaraju i izvode muziku nemaju mnogo koristi od toga.

Logo Spotify-a (Foto: AP Photo/Patrick Semansky, File)

Iako je pozitivno što muzička industrija izbjegava potpuni kolaps nakon što je izgubila dvije trećine svoje godišnje zarade u 2000-im, umjetnici sigurno ne pune svoje džepove zaradom od striming usluga. Spotify plaća otprilike od 0,006 do 0,0084 dolara po strimu. Ova “velika” suma se zatim (nejednako) dijeli između vlasnika prava kao što je diskografska kuća, producent(i) numere i na kraju umjetnik koji dobije najmanji dio. Drugim riječima, mnogo je manja marža zarade putem striminga nego fizičkom prodajom ili čak digitalnim preuzimanjem, posebno za prave stvaraoce i izvođače muzike.

Najveći svjetski izvođači mogu generisati značajnu količinu novca zahvaljujući i samo broju numera koje se strimuju, pri čemu neki izvođači čak nude svoje usluge pisanja pjesama kako bi generisali više strimova. Međutim bendovi i izvođači van Top 40 kruga primorani su da idu na turneje da bi održali stalni priliv novca. Ovo bi bez sumnje moglo da ima svoj danak i na umjetnike i njihove fanove. Preveliki broj turneja može da bude nezdrav i može da ugrozi stvaranje nove muzike. Ukoliko je prodaja snimljene muzike tako slaba za izvođača, gdje je podsticaj za pisanje i snimanje?

Trend rasta striminga i smanjivanja prodaje CD-ova ne može biti odlična vijest ni za prodavnice diskova. Broj nezavisnih diskografskih kuća se smanjuje i velike prodavnice poput Best Buy-a potpuno su prestale da prodaju CD-ove. Dobra stvar je da je prodaja vinila u stalnom porastu tokom protekle decenije, a striming platforme mogu doprinijeti uspehu tog formata.

Kako se sve više potrošača bude pridružilo striming uslugama, industrija će se i dalje udaljavati od fizičkih medija. Pitanje oko naknada za umjetnike verovatno će ostati sporno dok se industrija i dalje prilagođava svijetu u kojem dominira striming.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve