Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Širenje straha je biznis – AI projektuje katastrofe, čudovišta, apokalipse, TikTok zatrpan

Kroz ''Kreativni program'' TikToka - od čudovišta i vampira do fatalnih asteroida, zemljotresa korisnici ove društvene mreže plasiraju čudne teorije o kraju svijeta, a neprofitna organizacija Media Maters otkrila je da je ovaj novi trend zapravo biznis u kome korisnici TikToka dobijaju novac od viralnih videozapisa s neutemeljenim tvrdnjama

Širenje teorija zavjera je finansijski isplativo. Kroz „Kreativni program” TikToka – od čudovišta i vampira do fatalnih asteroida, zemljotresa korisnici ove društvene mreže plasiraju čudne teorije o kraju svijeta, a neprofitna organizacija Media Maters otkrila je da je ovaj novi trend zapravo biznis u kome korisnici TikToka dobijaju novac od viralnih videozapisa s neutemeljenim tvrdnjama.

To da američka vlada potajno hvata ili drži mitološko čudovište kao što je King Kong je zaista na ivici razuma, ali je to posljednja ilustracija dezinformacija koje se vrte platformom, što je pitanje koje je uglavnom izostalo u nedavnim političkim raspravama o zabrani TikToka u Americi zbog nacionalne sigurnosti.

Videozapisi, od kojih mnogi imaju milione pregleda i često su praćeni sablasnom pozadinskom muzikom, sadrže glasove koje je generisala AI, a ponekad oponašaju i slavne osobe.

„Svi ćemo umrijeti u idućih nekoliko godina. Jeste li čuli za ovo?”, govori glas koji oponaša poznatog podkastera u jednom viralnom videu, u kojemu taj glas nastavlja da upozorava na asteroid koji ide prema Zemlji i poziva se na vladin izvor koji je slučajno naišao na mapu pod nazivom „čuvati tajnu od javnosti”.

Poznata po istraživanju dezinformacija na TikToku, Ebi Ričards objasnila je, prenosi bussines today, da širenje teorija zavjera može biti finansijski isplativo kroz „Kreativni program” TikToka.

„Finansijsko podsticanje sadržaja koji je i vrlo zanimljiv i jeftin za proizvodnju stvara okruženje za razvoj teorija zavjere”, objasnila je, dok je zastupnica TikToka insistirala na tome da „teorije zavjere nisu prikladne za zaradu, kao ni za preporuku” u stranicama sa novostima korisnika. Uprkos naporima u borbi protiv dezinformacija, i dalje postoji zabrinutost u vezi sa ulogom platforme u širenju lažnih informacija, posebno pošto je njena budućnost u Americi neizvjesna. Istraživači ističu da trgovina teorijama zavjere može biti finansijski unosna za korisnike TikTok-a, jer „Program kreativnosti” platforme podstiče kreatore da stvaraju zanimljiv sadržaj. Uprkos TikTok-ovim politikama protiv štetnih dezinformacija, tutorijali na drugim platformama pružaju vodiče korak po korak za pravljenje video zapisa o virusnoj teoriji zavjere. Kombinacija finansijskih podsticaja i lako dostupnih AI alata dovela je do proliferacije takvog sadržaja, izazivajući zabrinutost zbog njegovog uticaja na javni diskurs.

Porast dezinformacija na TikTok-u poklapa se sa rastućom zabrinutošću zbog uticaja vještačke inteligencije, posebno u kontekstu predstojećih izbora širom svijeta. Evropski regulatori su vršili pritisak na platforme kao što je TikTok u vezi sa rizicima koje predstavlja vještačka inteligencija, uključujući širenje dubokih lažiranja i dezinformacija. U Americi kreatori politike su zabranili TikTok zbog zabrinutosti zbog njegovih veza sa kineskom vladom i njegove potencijalne prijetnje nacionalnoj bezbjednosti. Međutim, stručnjaci upozoravaju na takve mjere, tvrdeći da cenzura nije rješenje za borbu protiv dezinformacija.

Dok se TikTok bori sa širenjem dezinformacija, postavljaju se pitanja o njegovom uticaju na društvo i demokratske procese, a izazov balansiranja slobode izražavanja sa potrebom za suzbijanjem štetnog sadržaja ostaje i dalje neriješen. Kako korisnici nastavljaju da se okupljaju u TikTok-u radi zabave i informacija, uloga platforme u oblikovanju javnog diskursa će nesumnjivo biti pod dodatnom kontrolom u narednim mjesecima i godinama.

Borba TikToka protiv dezinformacija odražava širu zabrinutost u vezi sa uticajem platformi društvenih medija na oblikovanje javnog mnjenja. Dok su napori za borbu protiv lažnih informacija u toku, složena interakcija finansijskih podsticaja, AI tehnologije i regulatornih izazova predstavlja ogromne prepreke. Kako se kreatori politike i platforme podjednako bore sa ovim pitanjima, potreba za nijansiranim i saradničkim pristupom u borbi protiv dezinformacija nikada nije bila hitnija.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve