Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Može li Google da preživi nalet vještačke inteligencije?

Novi pretraživač bi trebalo korisnicima da ponudi personalizovano iskustvo koje pokušava da predvidi potrebe korisnika i komunicira sa njima kako bi dobio sve potrebne povratne informacije

Pretraživači zasnovani na vještačkoj inteligenciji ubrzano postaju prijetnja kakvu Gugl nije imao zadnjih 25 godina.

Prvi hladan tuš za čelnike Gugla uslijedio je kada su saznali da Samsung razmatra da zamijeni Gugl Majkrosoftovim Bingom kao podrazumijevanim pretraživačem na svojim uređajima.

U Guglu su na najavu južnokorejskog giganta panično reagovali, što ne čudi s obzirom da im taj ugovor sa Samsungom donosi oko tri milijarde dolara prihoda. Dodatnih 20 milijardi im donosi ugovor sa Epolom, koji bi trebalo da bude obnovljen ove godine.

Prijetnja iz Samsunga predstavlja prvu potencijalnu pukotinu u Guglovom naizgled neosvojivom biznisu pretrage koji je prošle godine vrijedio 162 milijarde dolara.

Nakon objavljivanja te vijesti, akcije krovne Guglove kompanije „Alfabet“ pale su za 4%.

„Magi“ kao jedini spas 

Otprilike dvije nedelje nakon što je Open AI objavio ChatGPT u Guglovom odjeljenju za pretragu formirana je radna grupa čiji je cilj izgradnja različitih AI proizvoda.

Prema internim dokumentima u koje je uvid imao Njujork Tajms, Gugl se već bacio na izradu potpuno novog pretraživača koji pokreće vještačka inteligencija.

Nove mogućnosti, koje su u razvoju pod okriljem projekta „Magi“, kreiraju dizajneri, inženjeri i rukovodioci koji rade u takozvanim „sprint“ sobama kako bi prilagodili i testirali najnovije verzije. Ukupno ih ima 160.

Novi pretraživač bi trebalo korisnicima da ponudi personalizovano iskustvo koje pokušava da predvidi potrebe korisnika i komunicira sa njima kako bi dobio sve potrebne povratne informacije.

Gugl već nekoliko godina koristi velike jezičke modele kako bi unaprijedio rezultate svoje pretrage, ali je odustao od potpunog usvajanja vještačke inteligencije zbog toga što je bila, kako su tada govorili, sklona generisanju lažnih i pristrasnih odgovora.

Ipak, ti stavovi su u međuvremenu omekšali.

Nakon ChatGPTa i naleta vještačke inteligencije u posljednjih nekoliko mjeseci, Guglov glavni prioritet postao je osvajanje onoga što je „next big thing“ u industriji.

Gugl već godinama sprovodi opsežna istraživanja na polju vještačke inteligencije, a njegova Dipmajnd laboratorija u Londonu smatra se jednim od najboljih istraživačkih centara za vještačku inteligenciju na svijetu.

Izvornova.rs

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve