Srijeda, 1 Maja, 2024
Rubrika:

Kompanije koriste oglase generisane AI jer su jeftini

Reuters je izvijestio da velike reklamne agencije kao što je WPP i multinacionalne korporacije poput Unilevera traže generativnu vještačku inteligenciju kako bi smanjile troškove marketinga i istovremeno prave više oglasa

Pravljenje oglasa može biti nezgodno i skupo, a više brendova vidi generativnu vještačku inteligenciju kao sredstvo da taj proces učini manje bolnim.

Reuters je izvijestio da velike reklamne agencije kao što je WPP i multinacionalne korporacije poput Unilevera traže generativnu vještačku inteligenciju kako bi smanjile troškove marketinga i istovremeno prave više oglasa.

WPP klijenti Nestle i Mondelez, proizvođači Oreo-a i Cadbury-ja, koristili su OpenAI-jev DALL-E 2 za pravljenje reklama. Jedna reklama za Cadbury se pojavila u Indiji sa video snimkom bolivudskog glumca Shah Rukh Khana koji je generisao vještačka inteligencija koji poziva pješake da kupuju u prodavnicama. Izvršni direktor WPP-a rekao je Reutersu da uštede od generativne AI mogu biti „10 do 20 puta“.

Unilever je napravio sopstvene generativne AI alate za oglašavanje i koristio ih za pisanje špijuna za jedan od svojih proizvoda za šampon.

Ali kako sve više brendova želi da koristi generativnu vještačku inteligenciju da bi napravilo više oglasa, pitanje da li treba da daju ljudima do znanja da je AI generisana postaje ružna glava. Velike kompanije sa vještačkom inteligencijom potpisale su sporazum sa Bijelom kućom o razvoju tehnologije vodenih žigova za označavanje nečega napravljenog pomoću AI alata. U teoriji, oglasi generisani vještačkom inteligencijom mogli bi da potpadaju pod to pravilo.

Ken Sickles, direktor za proizvode kompanije Digimarc za digitalne vodene žigove, kaže za The Verge da bi trebalo da postoje standardne politike za označavanje sadržaja generisanog vještačkom inteligencijom.

„Marketing sadržaj je tehnički originalan AI sadržaj, a kontekst je važan kada se nešto gleda“, kaže Sickles. „Označavanje tog sadržaja je sjajno jer donosi kontekst, ali oko toga mora postojati standardna politika industrije.“

Marketing i oglašavanje bili su dio ranog talasa generativnih usvojitelja vještačke inteligencije, koji su koristili jezičke modele za pisanje kopije — reči u oglasu koje vas ubjeđuju da kupite istu šoljicu kafe koju vaša omiljena slavna ličnost drži. Generativni AI alat za pisanje tekstova Jasper je postao jedan od najdražih u svijetu tehnologije 2022. godine, kada je objavljeno da je kompanija prikupila 125 miliona dolara u finansiranju Serije A.

I onlajn brendovi su takođe počeli da eksperimentišu sa generativnom vještačkom inteligencijom. Na primer, kompanija Adore Me koja se bavi proizvodnjom donjeg veša direktno za potrošače poigrala se tehnologijom kako bi otkrila kako da plasira grudnjake i drugu intimnu odeću bez suočavanja sa cenzurom. Međutim, to još uvijek treba da sprovede u djelo.

Kompanije koje koriste generativnu vještačku inteligenciju za oglašavanje rekle su Reutersu da i dalje imaju zabrinutost oko toga da li njihovi oglasi sa vještačkom inteligencijom mogu da dobiju zaštitu autorskih prava i bezbjednosne rizike kada koriste AI.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve