Utorak, 30 Aprila, 2024
Rubrika:

Deepfake AI muzika postala tema pregovora o autorskim honorarima

Kompanije Google i Universal Music pregovaraju o pitanjima plaćanja autorskih honorara umjetnicima kada nastane deepfake AI muzika na osnovu njihovog djela

Deepfake AI muzika je u stvari muzika koju je napravila vještačka inteligencija oponašajući, na primjer, glas nekog poznatog pjevača, koristeći njihove tekstove ili melodiju, često bez njihovog pristanka. Sa razvojem vještačke inteligencije, alati koji omogućavaju ove stvari postaju sve dostupniji, zbog čega Google i Universal Music traže način da plaćaju autorske honorare umjetnicima čije se numere koriste na ovaj način, piše Financial Times.

Cilj razgovora je da se stvori partnerstvo između dvije kompanije u kojem se će deepfake numere biti naplaćivane kao autorski honorari koji se vraćaju izdavačkoj kući. Da bi postigle plan, ove kompanije prvo moraju da licenciraju glasove i pjesme umjetnika što bi dalje omogućilo ljudima da ih legalno koriste za pravljenje AI muzike ukoliko za to plate.

Naime, iako su pregovori i dalje u ranoj fazi, konačni cilj je lansiranje alata preko kog će obožavaoci ili dokoni ljudi moći legitimno da kreiraju nove melodije koristeći elemente postojećih numera, kao što su glasovi izvođača, koji će dobiti novac od autorskih prava za to. Umjetnici bi naravno imali izbor da se opredijele da li žele da se njihova djela koriste na ovaj način.

Ranije ove godine, Universal Music je pozvao servise za striming pjesama da blokiraju pristup kompanijama sa vještačkom inteligencijom, kako se ne bi kršila autorska prava njihovih umjetnika.

Uz ovu veliku muzičku korporaciju, sa kompanijom Google navodno pregovara i Warner Music čiji je izvršni direktor rekao investitorima da bi sa pravim okvirom vještačka inteligencija mogla da omogući obožavateljima „daju ultimativni kompliment“ kroz novi nivo sadržaja.

Granica između ultimativnog komplimenta ili ukradene obrade očigledno nestaje ukoliko se plati dovoljno novca za tako nešto, a time na jedan način u stvari može i da nestane čitavo umjetničko stvaralaštvo, koje bi u potpunosti mogla da preuzme vještačka inteligencija. Ipak, uz munjeviti AI razvoj, djeluje kao da je regulisanje neophodno, kako bi se spriječile zloupotrebe.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve