Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Zdanje staro 119 godina čeka da bude umiveno

Nakon 119 godina od izgradnje Dvorac kralja Nikole u Nikšiću biće rekonstruisan. Tender za izbor najboljeg ponuđača trebalo bi da bude raspisan uskoro, a kako su Vikend novinama kazali u opštini Nikšić, radovi čija vrijednost iznosi 1,2 miliona eura, počeće za dva do tri mjeseca.

Jedno od najljepših i najbitnijih kulturno-istorijskih spomenika u gradu pod Trebjesom, Dvorac kralja Nikole, konačno će početi da se sanira, kako bi dobio priliku da ponovo zasija starim-novim sjajem. Na zadovoljstvo Nikšićana, dvorac će početi da se renovira uskoro.

Potpredsjednik opštine Nikšić Marko Radojević kaže da je dobijena saglasnost od Uprave za zaštitu kulturnih spomenika koja je bila neophodna da se uđe u proceduru objavljivanja tendera.

“Projekat je već poslat Direkciji javnih radova koja će raspisati tender za dvorac i nadamo se izboru najboljeg izvođača. Očekujemo da će za nekih 15 dana do mjesec, nakon što Direkcijia pregleda svu dokumentaciju, tender biti objavljen. Projekat je radila lokalna Agencija za projektovanje i planiranje”,, kazao je Radojević.

Radovi vrijedni oko 1,2 miliona eura podrazumijevaju kompletnu rekonstrukciju zidova, plafona, podova, dijela krova, sanaciju kamenih prilaza i stepeništa, prilagođavanje objekta osobama sa invaliditetom, a poseban aspekt biće sistem grijanja, odnosno hlađenja.

“Eksponati zahtijevaju posebnu brigu i trudićemo se da ispoštujemo uslove vlažnosti vazduha, temperature. Uradili smo projekat koji nije bio ni malo lagan jer je objekat pod zaštitom Uprave za zaštitu kulturnih spomenika tako da smo i tom zadatku odgovorili i neće biti ništa vidljivo, a čitav prostor će biti klimatizovan”, rekao je Radojević.

Do sada u dvorcu su bili smješteni Muzeji i galerije, Državni arhiv i Biblioteka. Rekonstrukcija će donijeti i transformacije, pa će se, nakon sanacije, ističe Radojević, u dvorcu nalaziti samo Muzeji i galerije.đ

“Dobićemo mnogo više prostora i to je jedna od najboljih stvari koju dvorac dobija rekonstrukcijom, rekao je Radojević. Radovi, kako je planirano, trajaće najduže godinu, što je krajnji rok za njihovo okončanje. “Radovi će početi čim se izabere najbolji izvođač. To će biti za nekih dva do tri mjeseca. Nadamo se da će radovi biti završeni i prije predviđenog roka”, rekao je Radojević.

Pored projekta, koji podrazumijeva rekonstrukciju, urađen je i konzervatorski projekat za ko-
ji je bio zadužen Centar za konzervaciju i arheologiju sa Cetinja. “Oni su bukvalno svaki milimetar ucrtali i opisali kako i šta se radi na tom dijelu. Zadovoljni smo jako sa saradnjom sa njima”, kazao je Radojević.

Na osnovu planova lokane uprave, čitav kompleks dvorca, koji podrazumijeva pored dvorca i rekonstrukciju zgrade Centra za kulturu i uređenje terena, trebalo bi da bude fazno rješavan. ž

“Prva faza je rekonstrukcija dvorca, a druga i treća su rekonstrukcije Centra za kulturu i terena. Nadamo se da će radovi i na tim fazama uskoro početi”, istakao je Radojević.

Rekonstrukcija dvorca, ističe potpredsjednik, posebno je važna za lokalnu upravu i za Nikšić jer je to jedan od najbitnijih istorijskih objekata ne samo u grada pod Trebesom već i u Crnoj Gori.

“To je objekat koji je napravio kralj Nikola i to jedan od prvih državnih objekata u Nikšiću i definitivno moramo da mu vratimo stari sjaj”, istakao je Radojević.

U Centru za kulturu Nikšić kažu da će rekonstrukcija dvorca donijeti novi enterijer i novu muzejsku postavu.

“Ići ćemo u korak sa savremenom muzeologijom, sa savremenim konceptima muzejskih postavki da bi to naše blago i naša kulturna baština bila na pravi način prezentovana kako domaćoj tako i stranoj publici”, kazala je direktorica Centra za kulturu Jelena Đukanović.

Najznačajnija zbrika u Nikšićkom muzeju je Crvena stijena koja je dobrim dijelom zaštićena kao kulturno dobro. Đukanović ističe i značaj zbirke Vrbička pećina.

“Praistorija na teritorije Nikšića je područje na kojem će se raditi i narednim decenijama. Ima mnogo materijala i izvjesno je da je ovdje život u praistoriji bio veoma aktivan”, rekla je Đukanović.

Nikšićki muzej posjeduje i istorijsko-umjetničku zbirku, istorijsku koja obuhvata period najznačajnijih crnogorskih bojeva i bitaka koji su odigrali na teritoriji Nikšića, etnološku zbirku, antičke nalaze, kao i nalaze iz novijih perioda pa će, ističe Đukanović, arheologija tek imati šta da kaže u Nikšiću.

“Ta postavka će biti promišljena na drugi način i osvjetliće taj period koji je nama iz današnje perspektive nejasan i nesaglediv”, istakla je Đukanović.

Pored rekonstrukcije muzeja, planirano je da rekonstrukcijom dvorca legat Ilije Šobajića dobije posebni mjesto, te da bude na kvalitetniji način prezentovan u jednom krilu dvorca.

“Jedan dio nove muzejske postavke biće posvećen porodici Petrović, koja je i sagradila dvorac i za čije vrijeme je Nikšić počeo da se razvija i pridružuje evropskim tokovima. Nažalost, dvorac je opljačkan za vrijeme ratova i nije sačuvano ništa od stvari koje su pripadale Petrovićima, ali imamo dosta fotografija”, istakla je Đukanović.

Po riječima direktorice Centra za kulturu ni jedan muzej u Crnoj Gori nema idealne uslove koje propisuje zakon.

“Nadam se da ćemo u narednom periodu dobiti dobre uslove depoa i uslove u muzejskim vitrinama. Očekujemo unapređenje rada ove ustanove po svim mogućim aspektima. Do sada je velika sreća što su naši kustosi, teškom mukom, uspjeli da sačuvaju eksponate”, naglasila je Đukanović.

Kraljevski dvorac Nikole I u Nikšiću jedna je od najljepših rezidencija, koja je izgrađena dinastijom Petrovića Njegoša tokom njene vladavine u Crnoj Gori. Dvorac se nalazi u centru Nikšića blizu gradskog parka i nedaleko od Hrama Svetog Vasilija Ostroškog. Kompleks se sastoji od zgrade dvorca, ljetnjikovca knjaza Nikole i objekta ambulante koja se nalazi u prilaznom parku. Povodom proslave četrdesetogodišnjice vladavine knjaza Nikole, počele su pripreme za izgradnju novog dvorca u podnožju Petrove glavice na kojoj su već uveliko izvođeni radovi na izgradnji crkve. Posao zidanja po planu Josipa Sladea preuzeli su preduzimači Tripko Bijeljić i Spasoje Pavlović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve