Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Završen protest radnika Instituta Igalo: Nijesu dozvolili vozilima da siđu s trajekta, odbili razgovor sa Rađenovićem

Radnici tokom blokade nijesu dozvolili da niko siđe s trajekta, što je stvorilo velike gužve

Radnici Instituta “Dr Simo Milošević” blokirali su danas na sat prilaz trajektu Kamenari-Lepetane sa novske strane. Poručuju da neće odustati, te da će radikalizovati proteste ukoliko se njihovi zahtjevi ne ispune.

Radnici Instituta Igalo i građani, ipak, odlučili su da umjesto najavljene dvočasovne blokadu trajekata skarte za sat. U 16 časova na novskoj strani zaliva, gdje nisu stvorene velike gužve, jer su vozači upućivani da idu okolo. Kilometraske kolone su bile sa druge strane, u Lepetanima.

Radnici tokom blokade nijesu dozvolili da niko siđe s trajekta.

Predsjednik Odbora direktora “Morskog dobra”, Blažo Rađenović, zamolio je radnike Instituta da dozvole putnicima i vozilima da se iskrcaju sa trajekta. Oni su to odbili, poručivši da sa njim ne žele da razgovaraju.

Predsjednica sindikata radnika, Marija Obradović, ponovila je zahtjeve radnika i poručila još jednom da traže hitno rješenje za njihov status.

“Još 8. maja smo tražili avans od 1, 2 miliona, a dobili smo 600.000 eura u ponedjeljak. Podsjećam da smo prethodni avans koji smo dobili odradili za dva mjeseca. Osnovni razlog što smo danas ovdje je to što u Vladi ne shvataju ovo sve ozbiljno. Institut i trajekt su žile kuacavice Herceg Novog. U trajekt se posljednjih mjeseci uližilo više od deset miliona, dok u Institut, koji se bavi zdravstvenom djelatnošću, zdravstvenim turizmom i medicinskom rehabilitacijom, nije uložen ni jedan euro pomoći”, kazala je Obradović.

Rađenović je kazao da turisti, koji su takođe pogođeni blokadom trajekta, ne razumiju unutrašnji problem. Istakao je i da je danas izgubljeni novac od pazara trajekta trebalo da se slije u budžet svih građana, pa i samih radnika.

“Mislim da bismo trebali da pokažemo malo više razumijevanja”, poručio je Rađenović, ističući da maksimalno podržava ne samo radnike Instituta, već sve obespravljene radnike u Crnoj Gori.

Zaposleni u Institutu zahtijevaju da im se isplate zaostale zarade, pola martovske, aprilska i majska plata, da se potpiše kolektivni ugovor.

Takođe, traže da se nađe rješenje za dalje poslovanje Instituta, kako više ne bi bilo neizvjesnosti u isplatama zarada.

Radnici su prije tri dana primili februarske zarade. Fond za zdravstveno osiguranje uplatio je avans u iznosu od 600.000 eura, ali zbog blokade računa po tužbama radnika novca je bilo dovoljno za samo jednu od četiri zaostale zarade.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve