Ponedjeljak, 20 Maja, 2024
Rubrika:

Za legalizaciju marihuane 3.000 potpisa

Glavni motivi su, kako navodi Banović, podizanje životnog standarda, smanjenje kriminaliteta i pomaganje ljudima koji boluju od malignih bolesti

Peticiju za legalizaciju marihuane u Cnoj Gori do sad je potpisalo skoro 3.000 građana, kazao je Nikola Banović, inicijator perticije “Legalizuj.me”.

Okidač za tu inicijativu je bila, kako kaže, slična akcija u Sjevernoj Makedoniji.

Glavni motivi su, kako navodi Banović, podizanje životnog standarda, smanjenje kriminaliteta i pomaganje ljudima koji boluju od malignih bolesti.

“Legalizacija nije isto što i dekriminalizacija”, naveo je Banović, u Jutarnjem programu TVCG.

Podsjeća da je potrebo prikupiti 20.000 potpisa građana, da bi se krenulo u dalju proceduru, i razmotrila mogućnost predlaganja zakona o legalizaciji marihuane u medicinske i rekreativne svrhe.

Banović je saopštio i da inicijativom žele da spriječe konzumiranje marihuane kod mlađih od 18 godina.
Sudski vještak i ekspert iz oblasti narkotika Dušan Raspopović naveo je da je problem legalizacije kompleksan i da mu treba pristupiti pažljivo.

“Koliko ja znam, iz mog iskustva od blizu tri decenije borbe sa bolestima zavisnosti, da je u preko 90% slučajeva prvi put krenulo sa upotrebom marihuana”, naveo je Raspopović.

Navodi da bi legalizacija marihualne bilo brisanje prve stepenice ka ulasku u svijet narkomanije.

“Svi ljudi koji su heroinski kokainski zavisnici ili zavisnici od sintetičkih droga su počeli sa upotrebom marihuane”, naveo je Raspopović i dodao da ni Holanđani nijesu baš zadovoljni zakonom o legalizaciji.
On je saopštio i da marihuana nije lijek.

“Ja nigdje nisam vidio da je SZO ili neka farmaceutska kuća rekla da je marihuana lijek”, naveo je Raspopović.

Potrebna i zakonska regulativa

Rukovoditeljka Odjeljenja za kontrolisane supstance u Institutu za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore Jasmina Krlić navela je da u Crnoj Gori ne postoje pravna lica koja posjeduju dozvolu za promet prerađevina konoplje, niti su podnosili zahtjev za izdavanje dozvole.

“Generalno donošenje odluke o primjeni konoplje u medicinske svrhe je pitanje državne politike i odluka se donosi na višem novu”, navela je Krlić.

Ona je kazala i za zakonski nije regulisano pitanje dostupnosti prerađevina konoplje pacijentima.

“Taj dio je potrebno zakonski urediti da bi se krenulo u tu priči. Potrebna je izrada pravnog okvira koji se odnosi na taj dio od uvoznika do onog dijela kada pacijent treba da preuzme prerađenu konoplju koju će koristiti isključivo u medicinske svrhe. Taj dio nije sada uređen i to treba zakonom definisati”, zaključila je Krlić.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve