Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Vlada se oglušila o zahtjeve da Markuš bude izuzet

Markuš je na Tviteru objavio fotografiju poslanice Draginje Vuksanović-Stanković koristeći se rječnikom koji nije primjeren niti poziciji koju zauzima u javnom životu Crne Gore, niti je takvo obraćanje prihvatljivo u svakodnevnoj privatnoj komunikaciji

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i spota objavilo je prije dva dana u Službenom listu Odluku o izmjeni Odluke o obrazovanju nacionalne komisije za UNESKO. Na spisku članova se nalazi i Jovan Markuš, bivši gradonačelnik Cetinja i aktivni publicista koji je prošlog mjeseca bio na udaru javnosti zbog mizoginije i govora mržnje na društvenim mrežama.

Markuš je na Tviteru objavio fotografiju poslanice Draginje Vuksanović-Stanković koristeći se rječnikom koji nije primjeren niti poziciji koju zauzima u javnom životu Crne Gore, niti je takvo obraćanje prihvatljivo u svakodnevnoj privatnoj komunikaciji.

Zahtjev

Centar za ženska prava (CŽP) i Akcija za ljudska prava (HRA) zatražile su krajem januara od premijera Zdravka Krivokapića hitno razrješenje Jovana Markuša članstva u Nacionalnoj komisiji za UNESKO i usvajanje strategije za borbu protiv govora mržnje. HRA i CŽP su o izlivu mizoginije Markuša obavijestile i UNESKO – Organizaciju Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu s očekivanjem da ova organizacija, u okvirima svojih nadležnosti, utiče na Vladu Crne Gore i pomogne u suzbijanju mržnje koja dolazi od javnih funkcionera povezanih sa tom organizacijom.

Njihov zahtjev očigledno nije uticao na odluku MPNKS da Markuša ne uključi u Komisiju, već je spisak koji je već mjesecima dostupan javnosti od 1. februara i zvanično objavljen, te stupa na snagu osmog dana od objavljivanja. Na spisku se nalaze i ministarka Vesna Bratić u svojstvu predsjednice Komisije, te članovi: Milica Kadović, prof. dr Ratko Mitrović, Mladen Zagarčanin, prof. dr Ilija Lalošević, Dobrila Vlahović, prof. dr Stevan Kordić i prof. dr Darko Antović.

Nije prvi put

To nije prvi slučaj opstruiranja Kancelarije za UNESKO u Crnoj Gori, budući da u novembru prošle godine generalna sekretarka Milica Nikolić nije bila dio delegacije koja je u Parizu prisustvovala 41. konferenciji UNESCO-a. To je bio prvi slučaj da aktuelna generalna sekretarka ne prisustvuje najvažnijem događaju koji UNESKO organizuje.

Tada su, podsjećamo, konferenciji prisustvovali ministarka Bratić i v. d. direktora Uprave za sport Marko Begović. Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta je Pobjedi tim povodom saopštilo da je imenovana kompetentna delegacija, a da je posao Milice Nikolić da „vrši pripremu materijala za sjednice Nacionalne komisije, kao i druge sekretarske poslove propisane navedenim aktom, za potrebe Nacionalne komisije tj. predsjednika i članova.“

Posljednja Nacionalna komisija za UNESKO obrazovana je u novembru 2018. godine brojala je 13 članova, a na njenom je čelu bio tadašnji ministar kulture Aleksandar Bogdanović. Članovi su bili dr Sanja Damjanović, dr Damir Šehović, Pavle Radulović, Božidar Božović, Dragana Čenić, Ivan Ivanišević, dr Sonja Tomović-Šundić, dr Veljko Radulović, dr Tatjana Koprivica, dr Slavica Vučković, Žana Filipović i mr Sanja Lješković-Mitrović.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
KLEMENTINA
03.02.2022-15:12 15:12

On je isključen iz svega što je ljucko,a to je najgore što neko može doživjeti.