Srijeda, 8 Maja, 2024
Rubrika:

Vlada poslala EK prijedlog Zakona o upravljanju otpadom bez konsultacija sa javnošću

Konačno, navode oni, Evropski parlament je nakon 2018. godine donio i izmijenio određene propise iz ove oblasti koji bi morali da budu ugrađeni u novi Zakon

Nakon pet godina čekanja na Predlog zakona o upravljanju otpadom, javnost Crne Gore je iz medija informisana da je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Evopskoj komisiji (EK) poslalo isti bez sprovedene javne rasprave, odnosno bez poziva građanima, a posebno nevladinim organizacijama, medijima i drugim zainteresovanim stranama da se uključe u javnu raspravu i daju svoje prijedloge, primjedbe i sugestije, saopšteno je iz Centra za klimatske promjene, prirodne resurse i energiju Univerziteta Donja Gorica (UDG).

“Budući da je riječ o jednom od najznačajnijih ekoloških propisa, nedopustiva je netransparenta procedura u izradi predloga Zakona, posebno u svijetlu činjenice da je Javna rasprava obaveza koju propisuje Uredba o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija, kao i toga da je stručna javnost u više navrata iskazivala interesovanje da bude blagovremeno upoznata sa ovim zakonskim tekstom”, pojasnili su sa UDG:

Sa tog Univerziteta podsjećaju da je u najnovijem Izvještaju o Crnoj Gori za 2022. godinu Evropska komisija ocijenila da “naša država ima ograničen stepen usklađenosti u oblasti otpada”,

“Te da su značajni napori potrebni da se propisi iz ove oblasti implementiraju, te posebno ukazala na važnost donošenja ovog zakona, kao i Državnog plana upravljanja otpadom koji je istekao još 2020.”, dodaju.

Sa UDG navode da odgovori iz nadležnog Ministarstva, da se obaveza sprovođenja Javne rasprave smatra ispunjenom, jer je održana na početni Nacrt zakona još u mandatu 42. Vlade od strane tadašnjeg Ministarstva održivog razvoja i turizma i to u avgustu 2018. godine je “neprihvatljiva”.

“Jer se tekst zakona tokom više od četiri godine mijenjao i dopunjavao, a i sama zainteresovana javnost se tokom dugog vremenskog perioda od četiri godine značajno promijenila. Uostalom, dobra praksa koja je uspostavljena sa Evropskom komisijom od otvaranja pregovora Crne Gore sa EU jeste ta da joj se dostavljaju isključivo predlozi zakona koji su uključili mišljenja i sugestije svih zainteresovanih strana”, istakli su u saopštenju.

Konačno, navode oni, Evropski parlament je nakon 2018. godine donio i izmijenio određene propise iz ove oblasti koji bi morali da budu ugrađeni u novi Zakon.

“A u slučaju da to nije urađeno, a što se ne može ni znati jer zakon nije dat na uvid javnosti, nakon 5 godina čekanja Crna Gora će dobiti propis u koji nisu prenesena najnovija akta EU. Iz tog razloga cijenimo da će u narednom Izvještaju EK Crna Gora kao i prethodnih godina dobiti istu ocjenu o ograničenoj usklađenosti u važnoj oblasti kao što je upravljanje otpadom”, zaključuju sa UDG.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve